הבנקים המרכזיים ימשיכו לרעום

הנסיגה מההרחבה הכמותית לא רק שתהיה מאוד הדרגתית, היא יכולה גם להתהפך

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק הפדרלי אותת בחודש שעבר על נסיגה הדרגתית מההרחבה הכמותית - מהלך הדפסת הכסף שתמך בכלכלה האמריקאית ועודד את שוקי האג”ח והמניות בשנתיים האחרונות. בעקבות ההערכות כי המהלך יקרה מתישהו בשנה הנוכחית, החלה ירידה בשוקי האג”ח ברחבי העולם.

הסיבה שאיגרות חוב אוהבות הרחבה כמותית היא פשוטה - הרחבה כמותית היא מהלך שבו הבנק המרכזי קונה אג”ח כדי להזרים נזילות, כלומר מזומנים, לכלכלה. הביקוש שיוצר הבנק המרכזי הופך את האג”ח לסחורה מבוקשת בשוק, הן מתייקרות, ובה בעת התשואות עליהן יורדות. מאז 2 במאי עלתה התשואה על אג”ח של ארה”ב לעשר שנים מ–1.6% ל–2.72% - זינוק מעורר בהלה שהבריח משוקי האג”ח משקיעים רבים, בעיקר מקרנות נאמנות המשקיעות באג”ח. מגמה דומה נראתה גם מחוץ לשוק האג”ח הממשלתיות, וגם מחוץ לארה”ב, ברוב השווקים בעולם, כולל ישראל.

אם נצא מתוך הנחה שהבנק הפדרלי אכן ייסוג בהדרגה - תחילה יפחית את רכישות האג”ח, ואחריהן יפסיק אותן כליל - האם הגיע לקיצו העידן שבו הבנקים המרכזיים הם התותחים הגדולים של הכלכלה העולמית? נדמה שלא. ראשית, הנסיגה מההרחבה הכמותית לא רק שתהיה מאוד הדרגתית, היא יכולה גם להתהפך, במקרה שכלכלת ארה”ב תיבלם שוב. שנית, בנקים מרכזיים אחרים בעולם רחוקים עוד יותר מזה. בבריטניה, שבה הכלכלה עדיין חלשה והתוצר הכלכלי נמוך עדיין ב–4% משהיה לפני המשבר, רמז הנגיד הנכנס מרק קרני על נטיות הרחבה, והפיל את הליש”ט הבריטית. יתר על כן, באירופה ממשיכה הכלכלה לסבול מגסיסה אטית ומתמשכת. הבנק המרכזי עדיין לא נכנס לעובי הקורה המוניטרית. רק בשנה האחרונה הוריד מריו דראגי את הריבית, והוא עדיין לא הפעיל את מכבשי הדפוס האימתניים של גוש היורו.

שיקול נוסף בחיזוי עתיד תפקיד הבנקים המרכזיים הוא ההיבט הפוליטי. ממשלות שהתרגלו לשלם ריבית נמוכה לנושים שלהן לא יוותרו עליהן בקלות. הבנקים המרכזיים אמורים להיות עצמאיים משיקולים פוליטיים, אולם הדוגמות הכלכליות שהתפתחו בשנים האחרונות עשויות להשפיע על הנגידים. עוד גורם שבו הבנקים המרכזיים ימשיכו לשחק תפקיד מרכזי הוא שוק המט”ח: בזירה זו, גרסות שונות של מלחמות סחר ימשיכו להתקיים - בין מזרח למערב ובין כלכלות מפותחות למתעוררות.

עם פרישתו של סטנלי פישר, ייתכן שנראה גם פרק חדש ולא פחות אקטיביסטי בבנק ישראל. יש המצפים שהנגיד המיועד, יעקב פרנקל, ישחזר את כהונתו הראשונה, יילחם בשוק הנדל”ן הגואה באמצעות העלאות ריבית. רוב הסיכויים הם, שפרנקל יישר קו עם מה שקרה בעולם בעשור האחרון. המסר האחרון של פישר עדיין מהדהד בין כותלי הבנק - הבנק מעדיף לתמוך ביצוא ‏(כלומר להחליש את השקל באמצעות ריבית נמוכה‏) מאשר לטפל בבועת הדיור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker