גלאון להאוזר: פרסם שמות המוסדיים שהשתתפו בהנפקת דסק"ש

יו"ר מרצ: "לא ייתכן שבאמצעות תרגילים משפטיים יוכלו הגופים המוסדיים להסתיר מהציבור היכן מושקע כספו"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, פנתה ליו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בבקשה כי יחשוף את שמות הגופים המוסדיים שרכשו אג"ח במסגרת ההנפקה של חברת דיסקונט השקעות, שבבעלותו של איש העסקים נוחי דנקנר. עוד ביקשה גלאון כי האוזר יפעל לסגירת הפירצה בחוק, שמאפשרת לגופים הפנסיוניים המוסדיים לרכוש אג"ח בכספי הציבור מבלי לפרסם את שמותיהם.

גלאון כתבה בפנייתה כי "במהלך סוף השבוע נודע כי באמצעות הנפקת איגרות חוב. עוד נודע כי הגופים המוסדיים שהשתתפו בהנפקה ורכשו את האג"ח מצאו שיטה לחמוק מחובת הגילוי ולא לפרסם את שמם".

"חברת דסק"ש גייסה את הכסף ללא חיתום וישירות במסגרת השלב הציבורי, כך שעל פי חוק אין חובה לפרסם את שמות הגופים המוסדיים המשקיעים. בכך איפשרה החברה לגופים המוסדיים לרכוש את איגרות החוב מבלי להיות נתונים לביקורת ציבורית".

ח"כ זהבה גלאוןצילום: עופר וקנין

גלאון אמרה כי "לא יעלה על הדעת שבתקופה זו, שבה החברות הגדולות בפירמידת השליטה של דנקנר נמצאות על סף קריסה, יושקעו בחברה אחרת שבבעלותו כספים ציבוריים מבלי שלציבור תינתן ההזדמנות לתת על כך את דעתו. מעבר לכך שמדובר בהלוואה נוספת לנוחי דנקנר, שכבר הוכיח כי אינו עומד בהחזר חובותיו, קיים חשש כי גיוס כספים נרחב יהפוך את דסק"ש ל'קופת מזומנים' שתשמש להחזר חובות בחברות אחרות בבעלותו, במקרה הסביר שחברות אלה יוצאו משליטתו".

גלאון הוסיפה כי "זאת ועוד, גם חברת דסק"ש עצמה בחודשים האחרונים, בשל הפסדים שספגה בעקבות התנהלות פיננסית חסרת אחריות, שחלקה נגועה באינטרסים פרטיים של בעל השליטה דנקנר. על פי הפרסומים, גיוס הכספים נעשה אמנם בריבית גבוהה מהרגיל, אך ללא ביטחונות מתאימים, דבר המעלה חשש לפגיעה נוספת בכספי הציבור".

"משום שהחסכונות ארוכי הטווח של הציבור הרחב מושקעים בשוק ההון באמצעות הגופים הפנסיוניים המוסדיים, מן הראוי שכלל ההשקעות של אותם גופים יהיו חשופות וגלויות לכל. לא ייתכן שבאמצעות תרגילים משפטיים יוכלו הגופים המוסדיים להסתיר מהציבור היכן מושקע כספו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker