האם חוות דעת המומחה מטעם ביהמ"ש תעצור את פירוק גילאון?

המומחה מטעם ביהמ"ש לאלשיך: "מהאפשרויות העומדות בפני בעלי האג"ח, פירוק חברת גילאון הינה האפשרות הכלכלית הפחות טובה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מהאפשרויות העומדות בפני בעלי האג"ח, פירוק חברת גילאון הינה האפשרות הכלכלית הפחות טובה", כך כותב היום רו"ח עמנואל אבנר, מומחה מטעם בית המשפט, לסגנית בית המשפט המחוזי ורדה אלשיך.

ב-21 ביוני נתנה אלשיך לגילאון צו פירוק מותנה, שאמורה היה להיכנס לתוקפו תוך 21 יום. זאת, לאחר שחוב של 23.7 מיליון שקל למחזיקי איגרות החוב לא נפרע בפברואר השנה, וכן התעורר קרב עסקי חריף בין בעל השליטה ומנכ"ל החברה, רו"ח ירון ייני, לבין איש העסקים מאיר גורביץ' המחזיק באג"ח החברה. בטרם יכנס צו הפירוק, דרשה אלשיך מאבנר שיביע את עמדתו בדבר היחס בין דרכי הגבייה והמימוש השונים לפירוק.

במהלך התקופה האחרונה בדק המומחה מטעם ביהמ"ש מה שווי ההחזר למחזיקי איגרות החוב של גילאון בארבעה תרחישים שונים: פירוק החברה, מכירת החברה, הסדר בו ימירו את כל האג"ח למניות או הסדר בו יפחיתו את התשלום למחזיקי איגרות החוב וידחו את מועד הפירעון בתמורה לכך שבעלי השליטה יתנו תרומת בעלים שתקנה להם פטור מתביעות עתידיות.

ירון ייני
ירון ייניצילום: תומר אפלבאום

לאחר הבדיקה מצא המומחה כי הפירוק אינה החלופה הטובה ביותר וקבע "אמנם עומדת למחזיקים זכות התביעה כנגד בעלי השליטה ונושאי המשרה, אך תהליך זה, אם יתרחש, ייארך זמן רב ואין כל ודאות שיניב תוצאות כלכליות נוספות למחזיקי האג"ח".

לדעת המומחה, הסדר בו כל האג"ח מומר למניות טוב יותר לאור העובדה כי לאחר ההסדר החברה לא תישא תווית פירוק והיא תוכל להמשיך את פעילותה במישורים אחרים, ולממש נכסיה בפרק זמן ארוך יותר הממקסם את התמורה. עוד הזכיר המומחה כי ישנה אפשרות להתדיין עם מס הכנסה על השומות בהליך שיוביל להסכמות יותר טובות ולחברה יינתן זמן לצאת מרשימת השימור של הבורסה ולמכור את השלד הבורסאי בכ-2 מיליון שקל. המומחה מזכיר כי חלופה זו לא מקנה פטור מאחריות לעומדים בראש החברה ולכן היא עשויה להניב לבעלי האג"ח שיעור החזר גבוה יותר מפירוק.

לחלופין טוען המומחה כי אם בעלי השליטה יסכימו ניתן להפחית את ההחזר למחזיקי אגרות החוב  ב-16% לצד דחיית מועד פירעון האג"ח בשנה, תוך מקסום ערכי מימוש וקבלת תרומת בעלים כנגד מתן פטור. לטענת המומחה, החברה תוכל להשתמש בהפסדים מועברים בשביל להתמודד עם החוב לרשות המסים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker