הושלמה עסקת כביש 6: אריסון יוצאת עם רווח של למעלה מ-310 מיליון ש'

שיכון ובינוי, שבשליטת אריסון השקעות של שרי אריסון, מכרה את יתרת מניותיה בכביש (25.5%) תמורת כ-683 מיליון שקל (מעבר לכ-100 מיליון שקל שקיבלה כבר בעבר מהמדינה) שכבר הועברו אליה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שהגיעו חתימות ואישורים סופיים של שר האוצר, יאיר לפיד, ושל החשבת הכללית, מיכל עבאדי בויאנג'ו, הגיעה ביום חמישי האחרון לסיומה סאגה שנמשכה יותר משנה וחצי בקשר למכירת יתרת זכויותיה של חברת שיכון ובינוי בזכיינית פרויקט כביש 6 ‏(חוצה ישראל‏), חברת דרך ארץ.

שיכון ובינוי, שבשליטת אריסון השקעות של שרי אריסון, מכרה את יתרת מניותיה בכביש (25.5%) תמורת כ-683 מיליון שקל (מעבר לכ-100 מיליון שקל שקיבלה כבר בעבר מהמדינה) שכבר הועברו אליה והיא תרשום בעקבות כך רווח נוסף של כ-63 מיליון שקל.

רוכשי מניותיה הם קונסורציום של גופים מוסדיים בהובלת קרן תשתיות ישראל ‏(תש”י‏) בניהולו של ירון קסטנבאום, כשלצידה קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, לאומי פרטנרס, עמיתים קרנות הפנסיה הוותיקות וקרן השתלמות של המורים. שיכון ובינוי, המנוהלת ע"י עופר קוטלר, פורשת מכביש 6 עם רווח חשבונאי של למעלה מ-310 מיליון שקל, כשהיא תמשיך להחזיק כ-35% בחברת ההפעלה של הכביש. החברה הבת שלה סולל בונה תבצע עבודות סלילה ותחזוקה בהיקף של כ-470 מיליון שקל. המזומנים שהתקבלו יסייעו לשיכון ובינוי להיכנס לפרויקטים חדשים גדולים ובישראל.

שרי אריסוןצילום: ניר קידר

השלמת העסקה התאפשרה בסיועה של לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות ההשקעות של בנק לאומי המנוהלת ע”י ירון בלוך. לאומי פרטנרס שימשה כמתווכת בעסקה שבמסגרתה רכש היזם צבי ברק, המנכ”ל ובעל השליטה בחברת קיסריה אלקטרוניקה רפואית הפרטית, כ-2.5% ממניותיה של דרך ארץ. ברק, שהפך למשקיע הפרטי הראשון שנהפך לשותף בכביש האגרה הישראלי, שילם בעבור המניות כ-64 מיליון שקל.

שותפות תש”י‏ (תשתיות ישראל‏), המחזיקה ב-25.5% מהפרויקט, סיכמה בעבר עם שיכון ובינוי על רכישת מניותיה בכביש 6 ‏(25.5%‏) ובחברת הקבלן ‏(50%‏) בתמורה ל-680 מיליון שקל. ואולם תקנות המיסוי בישראל אינן מאפשרות לגופים פטורים ממס ‏(קופות גמל, קרנות פנסיה וכדומה‏) להחזיק ביותר מ-50% בנכס ריאלי. לפיכך, נאלצה שיכון ובינוי לחפש קונה.

כעת ימונה שי טלמון, לשעבר מנכ”ל כלל ביטוח, ליו”ר דרך ארץ, וקבוצת תש”י תחזיק ב-51% מדרך ארץ. ‏ביתר - 49% - תחזיק המתחרה קרן נוי בראשות פיני כהן. גם קרן נוי מאגדת כמה גופים מוסדיים, כמו כלל ביטוח, מנורה מבטחים, פסגות, הדס ארזים ואינפיניטי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker