ההסדר שהבנקים של אי.די.בי פיתוח גיבשו אדיש לשליטה של דנקנר

במסגרת המתווה שיוגש, הבנקים יבקשו דחייה בחוב בשנה וחצי תמורת העלאת ריבית ב-2% ואופציות ל-20% מאי.די.בי פיתוח ומגבלות שונות על מימוש נכסים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

לאחר שקיבלו אישור מהממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, לשתף פעולה בקשר לגיבוש הסדר חוב בחברת אי.די.בי פיתוח, יגישו מחר הבנקים הממנים את החברה בהיקף כולל (כולל ערבויות) של כ-1.8 מיליארד שקל הסדר חלופי משלהם, המתייחס לכלל נושי החברה בהיקף כולל של 5.8 מיליארד שקל.

מבין הבנקים הממנים, החשיפה הגדולה ביותר הינה של הפועלים, המנוהל ע"י ציון קינן, שחשוף לאי.די.בי פיתוח עם חוב של 770 מיליון שקל. אי.די.בי פיתוח העמידה להפועלים ערבויות של כ-130 מיליון שקל בגין חובות של החברות הבנות לבנק. בשל כך, שמעון גל, ראש חטיבה עסקית של הפועלים, היה מעורב אישית בהובלת ההסדר של הבנקים.

אחריו ניצב הבנק הצרפתי BNP, עם חוב של 313 מיליון שקל - האמור להיפרע כולו עד תחילת 2014. החוב לבנק מזרחי טפחות עומד על 193 מיליון שקל. אי.די.בי פיתוח חייבת גם 164 מיליון שקל לבנק לאומי, 129 מיליון שקל לדיסקונט, 114 מיליון שקל ל-HSBC.

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

המתווה של הבנקים למעשה מותיר את ההכרעה בקשר להשארותו של דנקנר כבעל השליטה באי.די.בי לידי נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, ומתייחס אך ורק לאופן שבו הבנקם סבורים כי יש לפתור את מצבה הפיננסי הרופף של אי.די.בי פיתוח - זאת מבלי לתת פיתרון לחשיפות הגבוהות שלהם במעלה הפירמידה - גנדן וטומהוק.

המתווה של הבנקים מתנגד למחיקה של החוב בחברה, כפי שדובר במתווה הנציגויות של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, ומדבר על דחייה של 18 חודשים של כל לוח התשלומים (כולל בעלי האג"ח). בתמורה לדחייה דורשים הבנקים תוספת של 2% בריבית וכן אופציות ללא תמורה ל-20% מאי.די.בי פיתוח, שיאפשרו להם להנות מהשבחת ערך מסויימת במידה ואי.די.בי פיתוח אכן תתאושש. השווי הכלכלי של האופציות מוערך ב-200 מיליון שקל והן יהיו חסומות למימוש עד לשווי של כ- 2.5 מיליארד שקל לאי.די.בי פיתוח.

כמו כן, המתווה של הבנקים מתייחס למינוי משקיפים מטעמם ומטעם בעלי האג"ח בחברה וכן הגשת תוכנית עסקית ע"י החברה תוך 60 יום מהחתימה על ההסדר בקשר להתייעלות, הוצאות שכר, הנהלה וכלליות.

בנוסף, מצפים הבנקים מאי.די.בי פיתוח לגבש תוכנית למימוש נכסים במהלך 18 חודשי הדחייה, כשייקבעו אמות מידה פיננסיות שיגבילו את החברה לממש נכסים רק לפי שוויים התואמים את ה-NAV (שווי נכסי), שנקבע בהערכת שווי של פרופ' אמיר ברנע. הבנקים גם מתנגדים למתן מניות ואופציות באי.די.בי פיתוח לבעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות וכן מתנגדים להעברת חלק מהחוב באי.די.בי אחזקות לאי.די.בי פיתוח.

בכל מקרה, בעקבות הצורך להשגת אישור של רוב מיוחד של 75% בהצבעות לאישור ההסדר, מחזיקי האג"ח של פיתוח, המחזיקים בכ-66% מהחוב הכולל, יצטרכו תמיכה של הבנקים ובעיקר של הנושה הגדול - הפועלים (המהווה כ-16% מהחוב), שאמור להיפרע באמצעות 9 תשלומי קרן חצי שנתיים החל ממארס 2014 ועד למארס 2018. בינתיים, אין הסכמות בין נציגות פיתוח לבנקים, אך הצדדים ימשיכו לנהל מגעים עד לדיון המכריע ב-25 באוגוסט 2013 .

הפועלים מיוצג בדיונים על ידי עוה"ד פיני רובין וירון אלכאווי ממשרד גורנציקי ושות', לאומי ע"י אורי גאון, דיסקונט ע"י עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל ארנון ושות', מזרחי ע"י עו"ד אודי ארצי ממשרד ש.הורוביץ, BNP ע"י עו"ד אילן שביט ו-HSBC באמצעות משרד עו"ד שיבולת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker