אחרי פרישת אלשטיין: האם דנקנר יצליח לשמור על שליטה?

לאחר כמעט שנה של פגישות ומגעים, ויום לאחר שמונה לסגן יו"ר אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, החליט המשקיע הארגנטינאי לסגת מההשקעה בקונצרן הקורס ■ על פי מתווה להסדר שיגישו מחזיקי האג"ח לבית המשפט, נושי אי.די.בי פיתוח ישתלטו על החברה, אי.די.בי אחזקות תימחק מהמסחר ונושאי המשרה בה יסיימו את דרכם ויהיו חשופים לתביעות מצד הנושים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נושי אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח שבשליטת נוחי דנקנר יגישו מחר (א') לבית המשפט את המתווים שלהם להסדר חוב בחברות. שתי החברות חייבות כ-8 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ולבנקים. אייל גבאי, המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט, יציג את חוות דעתו על המתווים וימליץ על אחד מהם עד 21 ביולי. לאחר מכן, ולא יאוחר מ-22 באוגוסט, אמורה אי.די.בי פיתוח להציג הסכם מחייב למכירת לפחות מחצית מאחזקותיה בכלל ביטוח (27.5%) לפי שווי של לפחות 4 מיליארד שקל, ואילו ב-25 באוגוסט אמור להתקיים דיון מכריע אצל השופט איתן אורנשטיין.

ביום חמישי חלה תפנית במשבר באי.די.בי, שמסבכת עוד יותר את דנקנר: עשרה חודשים לאחר שהופיע על תקן של מושיע ורכש 10% מחברת גנדן הולדינגס, החברה האם של אי.די.בי אחזקות, תמורת 25 מיליון דולר, נסוג המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין מההבנות שהיו עמו והחליט לא להמשיך להשקיע בקבוצה. זאת, יום אחד בלבד לאחר שמונה לסגן יו"ר אי.די.בי אחזקות ולסגן יו"ר אי.די.בי פיתוח.

כתבות נוספות האתר TheMarker:

"כולם הולכים להפסיד מההפרדה בין קרקעות קק"ל והמדינה"

בנתיב הנכון // הגירה חיובית וצעירים שממלאים את המועדונים - ברוכים הבאים לנתיבות

לפי התוכניות, אלשטיין, דנקנר ומשקיעים נוספים היו אמורים להזרים לאי.די.בי פיתוח בשבועות הקרובים כ-500 מיליון שקל וכ-200 מיליון שקל עד סוף 2013, ולהחזיק בכ-51% מאי.די.בי פיתוח, בעוד יתר 49% היו אמורים לעבור לידי מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

רק לפני חודש הצהיר אלשטיין במסיבת עיתונאים בתל אביב כי "האינטרס של הכלכלה הישראלית הוא שדנקנר ימשיך להחזיק באי.די.בי. אם יקבלו את ההצעה שלנו, זה יהי טוב גם לנו, גם לדנקנר וגם לבעלי האג"ח. נכסי החברה מתומחרים בחסר. ההצעה שלנו טובה יותר, ואם מחזיקי האג"ח יקבלו הכרעות נכונות מבחינה כלכלית, הם יקבלו את ההצעה. אנו עומדים מאחורי כוונתנו להשקיע 75 מיליון דולר ישירות באי.די.בי אחזקות, כפי שהתחייבנו. אי.די.בי היא חברה חזקה מאוד מבחינה פיננסית. למדנו את העסק ואנו אוהבים אותו. אנו סבורים שהכלכלה בישראל חזקה ואנו רוצים להזרים את הכסף מיידית. כמובן, זה לא תלוי רק בנו, אלא גם בהחלטה של ביהמ"ש".

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

ואולם, כשם שעד היום לא אלשטיין, לא דנקנר ולא מנהלי אי.די.בי לא סיפקו הסבר הגיוני למניעים הכלכליים של השקעתו, כך גם אין תשובה ברורה מדוע החליט אלשטיין לסגת דווקא עכשיו, והאם ניתן להסביר זאת, ולו באופן חלקי, ברצונו של דנקנר למשוך זמן בהתמודדות עם הנושים. לפי מקורבים לאי.די.בי, החלטת אלשטיין נבעה מחוסר רצונו להסתבך בפרשה המתנהלת בכמה חזיתות במקביל - בתקשורת, ברגולציה ובבית המשפט.

לפי מקורות אחרים, אלשטיין העריך בתחילה כי בהשקעה קטנה יחסית של 100 מיליון שקל, יוכל לשלוט באי.די.בי ולהעביר הסדרי חוב שיותירו בידו אפשרות לרווח עתידי. ואולם, ככל שחלף הזמן התחוור לו מצב החברה לאשורו והוא הבין כי יהיה צורך בהשקעה גדולה בהרבה מזו שתיכנן, וכי שורת הרווח אינה מובטחת. כמו כן, התגלעו חילוקי דעות בין אלשטיין לנציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות סביב הזרמות הכספים והשווי שלפיו יתבצעו, אם כי ייתכן שזו כבר היתה תחילת הנסיגה של אלשטיין מהעסקה כולה.

מי נהנה מהתרומה של אלשטיין

מה שברור הוא ש-100 מיליון השקלים שהשקיע אלשטיין בגנדן כבר לא יחזרו אליו, וכי הוא יכול לסכם ולומר שהיתה זו אחת ההשקעות הגרועות בחייו. לא ידוע אם קיים הסכם פיצוי בינו לבין דנקנר. מי שהצליח ליהנות מה"תרומה" של אלשטיין הם מחזיקי אג"ח ב' של אי.די.בי אחזקות, שקיבלו כ-40 מיליון שקל, וכן הבנקים המממנים של גנדן - לאומי, שקיבל כ-40 מיליון שקל, ומזרחי-טפחות, שקיבל 15-20 מיליון שקל.

נסיגתו של אלשטיין מהעסקה מחזקת במידה רבה את הטענה של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, באפריל האחרון, ולפיה החלטת הבנק לסגת ממתווה ההסדר שגובש עם גנדן, ושכלל מחיקת חוב של כ-150 מיליון שקל, נבעה לא רק מהלחץ הציבורי הכבד שהופעל על הבנק, אלא גם מהערכה שאלשטיין ייסוג בסופו של דבר מהעסקה.

עם זאת, לאומי, החשוף לחובות של גנדן בכ-450 מיליון שקל, אמנם שלח בסוף מאי מכתב לחברה, שבו עידכן אותה כי הוא מעמיד את החוב לפירעון מיידי, אך ככל הידוע לא נקט עד כה מהלכים משפטיים אופרטיביים למימוש ביטחונותיו (כ-30.7% מאי.די.בי אחזקות), וגם לא לגביית ערבויות שהעניקו לו כנגד החוב דנקנר ושותפיו בגנדן, המוערכים ביותר מ-200 מיליון שקל.

גם בנק מזרחי-טפחות, החשוף בכ-80 מיליון שקל לגנדן ובכ-30 מיליון שקל לטומהוק, החברה האם של גנדן, לא נקט עד כה צעדים אופרטיביים כלשהם. כך גם הבנקים החשופים לטומהוק - הפועלים (כ-150-200 מיליון שקל), דיסקונט (כ-100 מיליון שקל) וקרדיט סוויס, שכ-2.3% ממנו מוחזקים בידי כור מקבוצת אי.די.בי ושחשוף בכ-50 מיליון שקל לטומהוק - יושבים בינתיים על הגדר ולא מממשים ביטחונות וערבויות אישיות של דנקנר.

נציע הסדר טוב יותר

ביום שישי אמר דנקנר לערוץ :2 "אדוארדו אלשטיין אכן הודיע כי לא יגדיל את השקעתו באי.די.בי. זה לא נעים כששותף שאתו תכננת לבצע את ההשקעה הגדולה באי.די.בי נפרד ממך יומיים לפני הגשת ההצעה המשותפת. למרות זאת, אני משוכנע שעד יום ראשון נגיש הצעת הסדר טובה יותר לבעלי האג"ח, שתיטיב אתם".

את האמירה הזאת דנקנר השמיע גם ביום חמישי בפני נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות. לדבריו, הוא יציג מתווה חדש להסדר חוב עם משקיעים ישראליים ובינלאומיים שישקיעו באי.די.בי מאות מיליוני שקלים (כ-400-500 מיליון שקל), שיופקדו בחשבון נאמנות כבר בתחילת השבוע. זהות המשקיעים ורצינות כוונותיהם לא ברורות. וגם אם יהיו משקיעים שיהיו מוכנים להזרים 500-700 מיליון שקל, ספק אם הם יסכימו להשאיר את דנקנר כבעל השליטה ולהחזיק בפחות מ-50% בחברה, שלפי הערכה של הכלכלן אמיר ברנע, השווי הנכסי הנקי שלה (ה 100%) הוא כ-700-900 מיליון שקל בלבד.

בסוף שבוע חזר דנקנר לגשש אצל קרנות ההשקעה הפרטיות (פריווט אקוויטי) KKR ופרודנט הולדינגס על האפשרות לקבל הלוואה בסך 400 מיליון דולר (כ-1.5 מיליארד שקל) לאי.די.בי פיתוח. מגעים אלה החלו לפני כחודש וחצי. אי.די.בי החליטה לסגת מהעסקה בשל הדרישות המחמירות של הקרנות, שהיו מוכנות לתת הלוואה לתקופה של 5-7 שנים בריבית שנתית של ליבור פלוס 9.5%, דרשו שעבוד של מניות כלל ביטוח ודיסקונט השקעות (דסק"ש), אופציות ל-10%-20% מאי.די.בי פיתוח ומעורבות בניהול אי.די.בי פיתוח.

המחזיקים רוצים להשתלט

בינתיים מסתמן כי דנקנר יגיש לבית המשפט את המתווה שסוכם עם אלשטיין, אך לא יצוינו בו שמות ספציפיים של משקיעים. דנקנר מקווה כי יצליח לאתר משקיעים לפני ההצבעות לאישור ההסדרים. עם זאת, ברור כי אם לא יצליח למצוא משקיעים רציניים שיזרימו מאות מיליוני שקלים כבר בימים הקרובים, סיכוייו לשמור על השליטה אפסיים.

הדבר נובע בין היתר מתוצאות ההצבעה האינדיקטיבית של מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, שהחברה חייבת להם כ-1.8 מיליארד שקל, שפורסמו ביום חמישי, ולפיהן 90% מהמחזיקים מצדדים בהשתלטות על החברה ובהדחתו של דנקנר. כ-97.5% ממחזיקי אג"ח מסדרה ה' מעוניינים לקחת את מניות אי.די.בי אחזקות, להשתלט על המזומן שבקופה וכן להשתלט על אי.די.בי פיתוח - החברה הבת המוחזקת על ידי אי.די.בי אחזקות ב-100%, להנפיקה בשוק ולפזר את מניותיה. כ-45% ממחזיקי האג"ח העדיפו למכור את השליטה באמצעות נאמן, בעוד כ-55% מהם אינם בוטחים בנאמנים ומעוניינים כי כל המניות של אי.די.בי פיתוח יפוזרו בשוק.

כ-99% ממחזיקי אג"ח מסדרה ג' מעוניינים לשלוט באי.די.בי פיתוח. כשליש מהם מעדיפים לפזר את המניות בשוק, ואילו כשני שלישים סברו כי מוטב שהנאמן יחזיק ב-51% מגרעין השליטה של אי.די.בי פיתוח ויפזר אותם בשוק. 93% מבעלי האג"ח בסדרה ד' של אי.ד.בי אחזקות מעוניינים ליטול את השליטה בחברה לידיהם. 47% מהם תמכו במכירת גרעין השליטה באמצעות נאמנים, וכ-53% תמכו בפיזור כלל המניות בשוק.

מדובר באסיפות מקדימות, שאמורות לתת אינדיקציה להעדפות המשקיעים. נאמני איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות יגישו מחר לבית המשפט המחוזי בקשה לזימון האסיפות. באסיפה הראשונה יצביעו המחזיקים על ההסדר המועדף עליהם - מתווה ההשתלטות או מתווה הנציגויות. לאחר מכן ייאלצו להצביע על ההסדר ולאשרו. בהתאם לכך תגיש מחר נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות את המתווה האחרון שגיבשה, וכן את המתווה המשותף שגובש עם נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח.

במסגרת ההסכמות בין הנציגויות נקבע כי מתוך חוב כולל של כ-8 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ולבנקים, יימחק חוב של כ-3 מיליארד שקל (כ-40%) מהחוב. שאר החוב ייפרס על פני תקופה ארוכה, ותמורת החבירה לנציגות אי.די.בי פיתוח, בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות יקבלו חבילה שתכלול 10% ממניות אי.די.בי פיתוח ואופציות ל-15% נוספים, בעוד נושי אי.די.בי פיתוח ישתלטו על החברה ויחלקו את 90% הנותרים ממניותיה לפי חלקם בחוב.

עוד נקבע בין הנציגויות כי אי.די.בי אחזקות תימחק מהמסחר, נושאי משרה הנוכחיים בה יסיימו את דרכם והם יהיו חשופים לתביעות מצד הנושים, בעוד שאי.די.בי פיתוח תירשם למסחר ותיהפך לחברה ציבורית עם הון עצמי חיובי. ההסכם שנחתם כולל מחיקה של 1.75 מיליארד שקל מסך החוב של אי.די.בי פיתוח, המסתכם בכ-6 מיליארד שקל - כלומר כ-29% מהחוב - וכן חלוקה של חלק מהמזומנים שבקופת החברה.

כמו כן, המתווה כולל דרישה מאי.די.בי פיתוח להזרים עד 22 באוגוסט (המועד האחרון שהציב השופט לאי.די.בי פיתוח לחתום על הסכם למכירת לפחות 27.5% מכלל ביטוח) 550 מיליון שקל ממקורות חיצוניים, וכן 350 מיליון שקל נוספים עד סוף 2013, בתמורה להפסקת מהלכים משפטיים נגד החברה לפחות בתקופה הקרובה.

הנציגות של בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, ובעיקר פסגות, הובילו בשנה אחרונה שורה של מהלכים מהותיים, בהם עצירת עסקת בעלי עניין למכירת כלל ביטוח על ידי אי.די.בי פיתוח לכור, והביאה לכך שבית המשפט התערב באי.די.בי פיתוח והתחיל לפקח עליה עוד לפני שהידרדרה לחדלות פירעון. בנוסף לכך, פסגות פרשה מהנציגות באי.די.בי אחזקות לפני כמה חודשים בטענה שאין סיבה לתת לדנקנר זמן נוסף להביא את הכסף - טענה
שהתבררה כנכונה.

מה תהיה עמדת הבנקים

בכל מקרה, מאחר שנדרש רוב של 75% לאישור ההסדר, מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, המחזיקים בכ-66% מהחוב הכולל, יצטרכו תמיכה של הבנקים, ובעיקר של הנושה הגדול, בנק הפועלים, שהחוב כלפיו אמור להיפרע בתשעה תשלומי קרן חצי שנתיים ממארס 2014 עד מארס 2018.

הפועלים, בניהולו של ציון קינן, חשוף לאי.די.בי פיתוח עם חוב של 770 מיליון שקל. כמו כן העמידה אי.די.בי פיתוח להפועלים ערבויות של כ-130 מיליון שקל בגין חובות של החברות הבנות להפועלים. אחריו ניצב הבנק הצרפתי BNP, עם חוב של 313 מיליון שקל שאמור להיפרע עד תחילת 2014. החוב לבנק מזרחי-טפחות הוא 193 מיליון שקל. אי.די.בי פיתוח חייבת גם 164 מיליון שקל לבנק לאומי, 129 מיליון שקל לדיסקונט, 150 מיליון שקל למנורה מבטחים ו-160 מיליון שקל להראל.

בינתיים מתקשה נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח לקבל את תמיכתם של הבנקים, שאינם מוכנים לבצע מחיקות, ולאחר שקיבלו אישור מהממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, לשתף פעולה, גיבשו הסדר חוב משותף המיטיב עם דנקנר, ולפיו החזר החובות כלפיהם, הנאמדים ב-1.8 מיליארד שקל, יידחה בכ-18 חודשים תמורת העלאה של כ-1.5% 2% בריבית וקבלת פיצוי באמצעות אופציות או מניות של אי.די.בי פיתוח.

"הוכחה נוספת שאי.די.בי חדלת פירעון"

בנציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח אמרו בסוף השבוע כי "בריחתו של אלשטיין מהעסקה היא הוכחה נוספת לכך שקונצרן אי.די.בי אחזקות הוא חדל פירעון. אחרי שנה שבה בעל השליטה גרר רגליים ופגע בזכויות החוסכים, התברר כי תם עידן נוחי דנקנר באי.די.בי, ועכשיו צריכים כל נושי הקונצרן לגלות אחריות ולהבטיח ודאות, שקיפות, הגינות והחלטיות באופן שבו מתנהל הקונצרן הגדול במדינה".

הנציגות קראה לבנקים המממנים של אי.די.בי פיתוח "להצטרף אלינו ולפעול אתנו כשותפים לדרך, להבטיח יציבות והובלה לטובת החזר חובות הקונצרן לכלל הנושים". כדי להרגיע את נושי אי.די.בי אחזקות, הוסיפה נציגות אי.די.בי פיתוח: "הוכחנו שאנו מסוגלים להוביל את התהליך בהבנה ובתיאום עם כל הנושים, ונפעל להגיע להסכמות רחבות ככל האפשר בין כלל הנושים, כדי להבטיח החזר ושמירה על השקעות הציבור כולו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker