הבורסה סגרה בעליות קלות; מדד ה'פחד' צנח ב-10%

מדד ת"א 25 טיפס ב-0.5%, ומדד ת"א 100 התחזק ב-0.25%; היום לא יתקיים מסחר בוול סטריט

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
דרור רייך

אי הוודאות בשלטון של מצרים לא נותנת את אותותיה במסחר באחד העם - אך . מפקד הצבא המצרי הודיע הלילה על השעיית החוקה ומינויו של ראש בית הדין החוקתי כנשיא זמני. תורכב ממשלה זמנית של גורמים מקצועיים וייערכו בחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט כאשר מוחמד מורסי עצור במתחם של המשמר הנשיאותי בקהיר. מיליונים חוגגו כל הלילה בכיכר תחריר וברחובות קהיר.

בתוך כך, המסחר באחד העם הגיב באדישות לארועים ונחתם בעליות שערים קלות: מדד ת"א 25טיפס ב-0.5%, ומדד ת"א 100 התחזק ב-0.25%. מדד ת"א בנקים הוסיף 0.6% לערכו, ומדד נדל"ן 15 נחתם בירידה של 0.4%. מחזור המסחר דליל במיוחד ועמד על 783 מיליון שקל.

בגזרת המניות, בלטו לחיוב קמהדע שהוסיפה 3.3% לערכה, אלון רבוע כחול שטיפסה ב-2.6%, בבילון שעלתה ב-2.2% וגולף שהתחזקה ב-1.85%. לשלילה בלטו גיוון שאיבדה 3.5%, אלרוב נדל"ן שנחלשה ב-3% וקומפיוגן שהחסירה 2.7%. 

ממחוץ לתל אביב 100 בלטו אינסוליין שהתחזקה ב-11%; בי קומיוניקיישנס שהוסיפה 6.8% לערכה גלוב אקספלוריישן שצנחה ב-25% ורקח שאיבדה 7.3%.

חברת אלומיי קפיטל (Ellomay Capital), הפועלת בהשקעות בתחום התשתיות ואנרגיה, דיווחה על שתכפיל בצורה משמעותית את היקף פעולתה. אלומיי, שבשליטת שלמה נחמה (לשעבר יו"ר בנק הפועלים) ושותפות קניר שבשליטת חמי רפאל ורן פרידריך, דיווחה כי השלימה רכישה מידי חברה גרמנית (שאת שמה אלומיי לא ציינה בדיווח) של שני אתרי ייצור אנרגיה פוטו וולטאית באיטליה בהיקף של כ-112 מיליון שקל (23.5 מיליון יורו).

שותפות זרח, הנשלטת על ידי רמי קרמין ויאיר קרני, נערכת של רישיון זרח באזור ים המלח. השותפות חתמה על הסכם עם המכון הגיאולוגי על ביצוע סקר סיסמי בשטח הרישיון (באזור נחל משמר - מזרחית לכביש 90 המקביל לים המלח), שיחל מיד עם קבלת הרישיון.

לאחר שחברות הביטוח המבטחות את קידוח שמן הודיעו לפני כיומיים כי יעמידו לרשות השותפות רק כ-4.5 מיליון דולר נטו כפיצוי על התקלה באפריל, חברת שמן ממהרת לצאת להנפקה נוספת. חברת חיפושי הגז והנפט, שבשליטת ג'קי בן זקן ואברהם ננקשווילי, מסרה כי תנסה לגייס כ-30 מיליון שקל (8 מיליון דולר) באמצעות הנפקה של מניות ואופציות.

חיסול המט"ח המצרי

"מאז נפילת משטרו של חוסני מובראק, מצרים חיסלה יותר ממחצית מרזרבות המט"ח שלה", העריך יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, בהתייחס למהומות במצרים. "כל אובדן של רזרבות נוספות מגביר את החשיפה לזעזועים ולספקולציות ומגדיל את הסיכויים לקריסתה של הכלכלה המצרית, שזקוקה לשער מטבע יציב בכדי לממן את היבוא ההכרחי לתפקודה של מדינת ענק שכזו.

"במסחר המקומי במט"ח אפשר לראות שהיצעי תחילת יולי לא הצליחו להביא להתחזקות של שער השקל מול הדולר, כמו בכל תחילת חודש. זאת, על רקע החששות להידרדרות נוספת במצב במצרים. ברם, בראייה לטווח בינוני וארוך, להתרחשויות במצרים השפעה שולית בלבד על שוק המט"ח בישראל".

מניות במרכז

קבוצת שטראוס בוחנת יחד עם קרן TPG, שמחזיקה ב-25.1% ממניותיה של חברת שטראוס קפה, חלופות למימוש החזקתה של TPG בחברה. TPG היא קרן השקעות פרטית, שרכשה 25.1% ממניותיה של שטראוס קפה בספטמבר 2008 לפי שווי חברה של 1.2 מיליארד דולר. הקרן החזיקה באופציה שניתנת למימוש בתוך שנתיים להגדיל את החזקתה בשטראוס קפה ב-9.9% בהשקעה של 138 מיליון דולר (106 מיליון יורו), כלומר לפי שווי חברה של 1.4 מיליארד דולר, אך בספטמבר 2010 החליטה שלא לממש אותה.

חברת אנלייט, שבשליטת שאול אלוביץ', וקרן נוי, שמנוהלת על ידי פיני כהן, רן שלח וגיל-עד בושביץ, זכו היום במכרז לרכישת שתי חוות פוטו וולטאיות שהספקן הכולל 20 מגהווט תמורת 157 מיליון שקל. בעקבות הזכיה יקיימו אנלייט וקרן נוי מו"מ בלעדי עם סאנפאוואר לתקופה של 14 יום. הפרויקטים ממוקמים בנגב המערבי באזור הישובים מבטחים ותלמי בילו ומצויים בשלבי תום ההקמה ולקראת חיבורם לרשת החשמל. הפרויקטים מממונים כיום על ידי בנק לאומי וכלל פיננסים בהיקף של 260 מיליון שקל.

חברת הביטוח של טבע מסרבת לממש את ההתחייבות הביטוחית שלה בגין ההפסד במשפט הפטנטים נגד פייזר, על פי דווחים בתקשורת האמריקאית. חברת טבע ושותפתה סאן ההודית חתמו במחצית יוני 2013 על הסדר פשרה עם חברת פייזר, לפיו שתי החברות ישלמו לה פיצויים בסכום כולל של 2.1 מיליארד דולר בגין הפרת הפטנט על התרופה Protonix לטיפול בצרבת ובהחזר תוכן חומצי מהקיבה לוושט.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker