בנק ישראל: מאז אמצע 2011 ישנה עלייה בריכוזיות מערכת הבנקאות

בבנק ישראל מסבירים את העלייה בריכוזיות המערכת הבנקאים במיזוגים שערכו לאומי ודיסקונט עם הבנקים למשכנתאות שבבעלותם ■ צעדי המפקח על הבנקים הפחיתו חשיפת הבנקים לקבוצות הלווים הגדולות: האשראי ל-10 הקבוצות העסקיות הגדולות - 11% מתיק האשראי ו-168% מההון העצמי של הבנקים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המפקח על הבנקים דודו זקן פירסם היום (ד') את הסקירה השנתית על מערכת הבנקאות ל-2012 ובמסגרתה ציין כי לאחר שב-2011-2004 נרשמה ירידה בריכוזיות מערכת הבנקאות בישראל, הרי שמאז אמצע 2011 המגמה התהפכה ומאז נרשמת עלייה קלה בריכוזיות, שעשויה להעיד על ירידה ברמת התחרות בענף הבנקאות.

בבנק ישראל ציינו כי בין הגורמים לעלייה בריכוזיות מערכת הבנקאות ניתן למנות את המיזוגים שערכו דיסקונט ולאומי עם הבנקים למשכנתאות שהיו בבעלותם. המפקח ציין כי חמש הקבוצות הבנקאיות חולשות כיום על 94% מהנכסים בענף הבנקאות וכי שני הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי מחזיקים בנתח שוק של 58% מענף הבנקאות בישראל.

זקן הדגיש כי "השוואה בינלאומית (לפי מדד הרפינדל) מראה כי הריכוזיות במערכת הבנקאות הישראלית גבוהה במידה ניכרת מהממוצע במדינות האיחוד האירופי". עוד ציין המפקח כי "מגזרי הפעילות הקמעונאיים של הבנקים - משקי הבית והעסקים הקטנים - מתאפיינים בכך שמקור האשראי העיקרי שלהם הוא המערכת הבנקאית. בשל כך, ולאור הריכוזיות הגבוהה יחסית בתוך המערכת הבנקאית, קיים חשש שמידת התחרות במגזרים אלה נמוכה".

דודו זקןצילום: תומר אפלבאום

המפקח מספק בפעם הראשונה אישור רשמי לכישלון של ניסיון הבנקים להתרחב ולבסס לעצמם פעילות בינלאומית. בסקירה שפירסם היום ציין כי "הבנקים הישראליים הגדולים פועלים גם בחו"ל, באמצעות סניפים וחברות בנות (שלוחות). ואולם פעילות זו, למרות פרישתה וההשקעה הניכרת בה, לא הצליחה ליצור לבנקים מוקדי רווח משמעותיים ויציבים. הניסיונות של בנקים ישראליים לחדור לשוק בחו"ל לא צלחו במידה רבה, ושיעור נכסיהן של שלוחות חו"ל בכלל הנכסים של מערכת הבנקאות הולך ויורד".

בהתייחס לפעילות האשראי של הבנקים ב-2012, ציין המפקח כי אז גדלה יתרת האשראי המאזני בכ-2% בלבד והסתכמה בכ-819 מיליארד שקל. "ההתפתחות שחלה השנה בתיק האשראי מקורה בהמשך התרחבות ההלוואות לדיור, בקיפאון באשראי העסקי ובהמשך צמצום חשיפתם של הבנקים לחו"ל. בשנים האחרונות היינו עדים לשיעורי צמיחה דו ספרתיים באשראי לדיור; מגמה זו נמשכה גם השנה והאשראי לדיור גדל ב 10% . האשראי העסקי לעומתו לא צמח, על אף הגידול בתוצר העסקי, וכתוצאה מכך יחס האשראי הבנקאי העסקי לתוצר העסקי ירד מ 62%- ל-58%".

באשראי לבנייה נרשם "גידול בשיעור של 5% על רקע רמתה הגבוהה של הפעילות בענף ועל רקע מחירי הדירות, שהמשיכו לעלות זו השנה החמישית ברציפות. הבנקים לא הגיעו למגבלת החבות הענפית, וביכולתם לספק אשראי נוסף לענף. הלווים בענף הבינוי והנדל"ן מתאפיינים ברמת סיכון גבוהה, אך ב-2012 ניכרה ירידה מסוימת ברמת הסיכון של החברות בענף. היא השתקפה בירידה בתשואות האג"ח של החברות".

אחד מסוגי האשראי המטרידים במיוחד את המפקח על הבנקים הוא האשראי הממונף לרכישת שליטה בחברות - שזהו סוג האשראי שנטל נוחי דנקנר בחברות בפירמידת השליטה בקבוצת אי.די.בי המצויה כיום בהסדר חובות. בנק ישראל ציין כי "השנה הגיעה אחת הקבוצות העסקיות הגדולות למצב שבו היא התקשתה לעמוד בהתחייבויותיה הבנקאיות והחוץ-בנקאיות, אבל הקשיים התמקדו בעיקר בחברות ההחזקה מבלי להשליך באופן מיידי על יתר החברות בקבוצה. הפיקוח על הבנקים עוקב באופן שוטף אחר סיכון הריכוזיות בתיק האשראי הבנקאי, והוא פועל לצמצומו".

על פי הסקירה, יתרת האשראי הממונף לרכישת שליטה בחברות הסתכם בסוף 2012 בכ-19 מיליארד שקל, ירידה של 4 מיליארד שקל לעומת סוף 2011. אשראי לרכישת שליטה בחברות נחשב לחוב בסיכון גבוה, והוא מהווה כיום כ-5% מתיק האשראי העסקי של הבנקים.

עוד ציין בנק ישראל כי "בשנה האחרונה ניכרת הטבה בריכוזיות הלווים בתיק האשראי. זו התבטאה בצמצום החשיפה של הבנקים לקבוצות העסקיות הגדולות וללווים הגדולים. כך למשל, בסוף 2012 משקלן של עשר הקבוצות העסקיות הגדולות עמד על 11% מתיק האשראי ועל 168% מההון העצמי, בשעה שבסוף 2011 הוא עמד על 12% ו 194%, בהתאמה. נוסף על כך, משקל האשראי של 100 הלווים הגדולים בתיק האשראי ובהון העצמי ירד במהלך השנה ועמד על 14% ו 214% , בהתאמה. הלווים הגדולים במערכת הבנקאית הם על פי רוב הלווים הגדולים בשוק האשראי החוץ-בנקאי.

יתרת סיכון האשראי הבנקאי של הלווים הגדולים שלוו גם בשוק החוץ-בנקאי עמדה בסוף 2012 על 87 מיליארדי ש"ח, והיא מהווה 14% מיתרת סיכון אשראי הבנקאי העסקי אשר החוב החוץ-בנקאי שלהן נסחר בתשואות גבוהות התאפיינו גם בחוב בנקאי בעל רמות סיכון גבוהות יחסית, והדבר משתקף בדירוג הפנימי של סיכון האשראי שלהן".

ברמת המאקרו, בנק ישראל הציג נתונים לפיהם שיעור האשראי הבנקאי ביחס לתוצר, ירד משיעור של כ-115% ב-2002 לכ-92% ב-2012. סך נכסי המערכת הבנקאית ביחס לתוצר עומד על כ- 142% לעומת ממוצע של 303% באיחוד האירופי. המפקח ציין כי "כשעורכים השוואה בין-לאומית, ובוחנים את היקפי הפעילות של מערכות בנקאות יחסית לפעילות הכלכלית בישראל ובמדינות האיחוד האירופי, מוצאים כי קיים פער בין הרמה הגבוהה של יחס הנכסים לתוצר במדינות אירופה לבין הרמה הנמוכה בישראל, וכן כי הרמה בישראל דומה יותר לזו המאפיינת מערכות בנקאות במדינות אירופה המתפתחות מאשר במדינות אירופה המפותחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker