למרות הצרות בישראל: הכירו את עסקי הקידוח הימי של עידן עופר

בעוד צים עלולה להגיע לפירוק עקב סירוב המוסדיים לוותר על בטוחה של 25 מיליון דולר, בשוק ההון והחוב הבינלאומיים עידן עופר הוא אורח רצוי; פסיפיק דרילינג השלימה באחרונה גיוס אג”ח ב-2 מיליארד דולר, ושווי האחזקה שלו בה מגיע ל-1.4 מיליארד דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל, חווה בשנה האחרונה כישלונות כואבים, כמו בקשת הפירוק של בטר פלייס שבה השקיעה החברה לישראל 300 מיליון דולר; עופר השקיע באופן אישי עוד 65 מיליון דולר בבטר פלייס.

החברה לישראל העבירה את כל מניותיה בצים לנאמנות בעקבות דרישת הבנקים שהעניקו לצים אשראי של 1.55 מיליארד דולר כתנאי להקפאת הליכים משפטיים נגדה וכחלק מגיבוש הסדר חוב לחברה. לפיכך, לאחר שהזרימה מיליארד דולר בחמש השנים האחרונות לחברת הספנות, החברה לישראל עלולה לאבד את כל השקעתה בה.

בעוד אישור ההסדר בצים תלוי במתן בטוחה של 25 מיליון דולר לבעלי האג”ח שהם רק 14% מחובה המאזני ו–9.8% מכלל התחייבויותיה, מצבו של עופר בשוקי החוב בחו”ל טוב בהרבה. Pacific Drilling ‏(פסיפיק דרילינג‏) שבשליטת עופר ‏(71%‏) נסחרת בשווי של 2 מיליארד דולר, ויש להניח שהעובדה ששווי אחזקתו בה מגיע ל–1.4 מיליארד דולר, משפיעה על נכונותו להמשיך ולתמוך בחברה כמו צים שמסבה לחברה לישראל הפסדים כבדים, ומרבית האנליסטים מתמחרים ב–0 במקרה הטוב ובערך שלילי במקרה הפחות טוב.

פסיפיק דרילינג גייסה בתחילת יוני 2 מיליארד דולר בשלוש עסקות מימון, כולל הנפקת אג”ח מובטחות בריבית של 5.37% שמועד פירעונן ב–2020, אג”ח מובטחות בסך 750 מיליון דולר שיעמדו לפירעון ב–2018, ומסגרת אשראי מתחדש בסך 500 מיליון דולר שגם היא תיפרע ב–2018. פסיפיק דרילינג, שהונפקה לראשונה באפריל 2011 ונסחרת בשווי של 2 מיליארד דולר, מספקת שירותי קידוח במים עמוקים מאוד לתעשיית הנפט והגז. צי האוניות של החברה כולל ארבע אוניות חדישות ושתי אוניות קידוח נוספות ‏(Pacific Sharav ו–Pacific Khamsin‏) הנמצאות בבנייה במספנות סמסונג בדרום־קוריאה ויימסרו ב–2013, ושתי אסדות קידוח הנמצאות בבנייה ויימסרו לחברה במאי 2014 ובמארס 2015.

עובדה זו עשויה להסביר את רגישות צים לשמיטת חובות מצד אחד, ומצד שני, את נכונות המספנות הדרום־קוריאניות ללכת לקראת צים - לשחרר אותה מחוזים לבניית אוניות שמעיקים על תזרים המזומנים שלה ואף להחזיר לה 30 מיליון דולר בגין תשלומי עבר על האוניות שהזמנתן בוטלה. הנפקת האג”ח וקבלת מסגרות האשראי יאפשרו לפסיפיק דרילינג לשחרר פיקדונות מוגבלים ולפרוע תשלום על אוניית הקידוח Pacific Zonda שתימסר לחברה במארס 2015.

מנכ”ל פסיפיק דרילינג, כריס בקט, אמר כי שלוש עסקות המימון יגדילו את נזילות החברה ואת גמישותה הפיננסית. לדבריו, העסקות יאריכו את משך החיים הממוצע של חובה הפיננסי וישפרו את לוח הסילוקין שלו.

מבנה הון איתן

צי אוניות הקידוח במים עמוקים מאוד של עד 12 ק”מ משרת חברות נפט כמו Chevron באתרים כמו מפרץ מקסיקו לפי חוזה של חמש שנים וניגריה לפי חוזה של שלוש שנים וכמו כן עבור Petrobras הברזילית לפי חוזה לשלוש שנים. תעשיית הקידוחים במים עמוקים זוכה לביקושים גואים בחודשים האחרונים הודות למחיר הגבוה של הנפט הגולמי והשיפור בטכנולוגיית הקידוח והגילוי של מאגרי גז ונפט. שיעורי הנצילות של אוניות קידוח לעומק של 2,400 מטר ויותר אמנם ירדו ביוני 2013 ל–84% לעומת 93.4% לפני שנה, אבל תעריפי הקידוח עלו ב–3.8% - ל–519 אלף דולר ליום.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

לבזן חסרים 0.4% מקולות בעלי אג"ח ג' לאישור ערבות של 135 מ' ד' לכאו"ל

ישראל תקים שני נמלים פרטיים - בחיפה ובאשדוד

ממשלת ישראל רקובה ומנוונת

עידן עופרצילום: בלומברג

פסיפיק דרילינג הרוויחה 15 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2013 לעומת רווח של 18.3 מיליון דולר ברבעון המקביל ב–2012. הירידה בהכנסות נובעת מתשלום חד־פעמי של 23.7 מיליון דולר מחברת ביטוח ברבעון הראשון של 2012. מחזור ההכנסות של פסיפיק דרילינג צמח ב–49% ברבעון הראשון של 2013 לעומת הרבעון המקביל ב–2012 והסתכם ב–175 מיליון דולר. הרווח התפעולי התזרימי של החברה ‏(EBITDA‏) הגיע ל–80 מיליון דולר.

פסיפיק דרילינג נהנית ממבנה הון איתן. ההון העצמי של החברה מסתכם ב–2.3 מיליארד דולר, הודות לשני גיוסים בסכום כולל של 2.3 מיליארד דולר שמממן 48% מנכסיה, בעוד צים סובלת מגירעון בהון העצמי ונטל חוב של 2.7 מיליארד דולר. גם היבט זה גורם, כנראה, לעופר להתמקד בתעשיית קידוחי הנפט והגז הגואה ולהעדיף אותה על פני ענף ההובלה הימית במכולות שסובל מעודף היצע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker