"מועד מכירת כלל ביטוח נקבע בדו"חות הכספיים של אי.די.בי פיתוח"

נציגות מחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי פיתוח לעליון מגיבה לערעור אותו הגישה החברה; "נדמה כאילו יש שתי חברות אי.די.בי פיתוח: אחת חדלת פירעון במציאות והשנייה בריאה, חזקה ונעדרת קשיים פיננסים שקיימת רק בכתבי החברה", כותבים בנציגות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"כבר לפני חודשים רבים כתבה אי.די.בי פיתוח בדו"חותיה הכספיים בסוף מארס 2013 כי דירקטוריון החברה הנחה את הנהלת החברה לפעול במקביל למכירת אחזקות החברה, בכלל אחזקות עסקי ביטוח עד לסוף אוגוסט 2013", כך טוענים היום מחזיקי אג"ח אי.די.בי פיתוח בתגובה לערעור על פסיקת של השופט איתן אורנשטיין.

בשל חששם של נושי אי.די.בי פיתוח, להם חייבת החברה 5.8 מיליארד שקל, כי החברה בדרך לחדלות פירעון, אורנשטיין הורה לאי.די.בי להפקיד 512 מיליון שקל בנאמנות תחת פיקוחו של המשקיף מטעם בית המשפט, חגי אולמן. במקביל התבקשה אי.די.בי פיתוח לממש עד 22 באוגוסט מחצית מאחזקתה בכלל ביטוח.

לסמארטפונים ולטאבלטים לחצו כאן

על החלטה זו ערערה אי.די.בי לביהמ"ש העליון. בהחלטה ראשונית דרש ממנה העליון כי הערעור יתמקד אך ורק במועד שקבע בית המשפט המחוזי למכירת חברת כלל ביטוח.

לטענת הנציגות יש לדחות את טענת אי.די.בי פיתוח שהמועד שקצב לה בית המשפט המחוזי נקבע באופן שרירותי, שכן דו"חותיה הכספיים מראים אחרת.

הנציגות חוזרת על דברי פרופ' אמיר ברנע, שהופקד על קביעת המתודולוגיה של חוות דעת המומחה מטעם בית המשפט, אייל גבאי, כי "אם עד חודש אוגוסט 2013 לא תושלם עסקת מכירת כלל ביטוח, יקים הדבר עילת אי סולבנטיות".

הנציגות מבקרת את אופן התנהלות חברת אי.די.בי פיתוח וכותבת כי "למקרא הבקשה נדמה כאילו קיימות שתי חברות בשם אי.די.בי פיתוח האחת חברה הנעה במרחבים של מציאות מדומה הקיימת אך ורק בכתבי הטענות של החברה. חברה מדומיינת זו היא חברה בריאה חזקה נעדת קשיים פיננסים שנושיה מנסים להשתלט עליה ללא שום עילה בדין ומתוך תאוות בצע בלבד וחברת פיתוח השנייה האמיתית - היא חברת חדלת פירעון המצויה בקשיים פיננסים שאינם מאפשרים לה להמשיך להתקיים".

הנציגות ציינה כי אי.די.בי פיתוח חדלת פירעון בהתבסס על: שווין הנסחר של החזקותיה, היקף חובותיה אשר לדעתה עולים על שווי נכסיה ביותר ממיליארד שקל. עוד הזכירה הנציגות את הערת "עסק החי" אותה קיבלה החברה בדו"חותיה הכספיים ואת העובדה כי קיים לה הון עצמי שלילי של כמעט 200 מיליון שקל, נתונים שהובילו גם את דירקטוריון החברה להצהיר כי "אין ביכולתו לגייס אשראי חדש או למחזר חובות קיימים". הנציגות מפנה את בית המשפט לאגרות החוב של החברה, שנסחרות בבורסה מזה קרוב לשנתיים בעשרות אחוזים מתחרת לערך הפארי שלהם, כמו גם את הדירוג D אותו העניקה חברת מעלות לחברה.

על מנת להדגיש בפני בית המשפט כי מריחת הזמן מצד קבוצת אי.די.בי אינה מקרה חד פעמי, מזכירה הנציגות את התיאורים האופטימיים של בעלי השליטה ומנהלי החברה האם, אי.די.בי אחזקות , לנושים (שלהם היא חייבת 2 מיליארד שקל). "רק לפני כשנה בלבד טענו בעלי השליטה בחברה ומנהלי חברת האחזקות שהם בדיוק אותם מנהלים המובילים היום את חברת פיתוח - כי לחברת אחזקות מקורות נזילים בקופתה שיאפשרו לה לשרת את חובותיה, למשך שנתיים וכי כלל לא עומדת על הפרק האפשרות של תספרות , תסרוקת וכל מני גזיזות".

הנציגות מיוצגת באמצעות עורכי הדין אייל רוזובסקי, אלי בורשטין ונטע ארבל ממשרד צרלמאיר-פילוסוף-רוזובסקי-צפריר-טולדנו ושות'; ועורך דין גיא גיסין, תומר אלטמן ורן גריוולד, ממשרד גיא גיסין ושות' לעליון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker