מתברר ששאול אלוביץ’ 
לא כל כך נזיל

ייתכן שזו הסיבה לוויתור על הרווחים שיכול היה להפיק מהאג"ח של אינטרנט זהב

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בזק היא הפעילות החשובה ביותר לשאול אלוביץ’. אין סיכוי שהוא יוותר עליה”, אמר בספטמבר האחרון ל–TheMarker דורון תורג’מן, מנכ”ל אינטרנט זהב ובי־קום - החברות שדרכן שולט אלוביץ’ בחברת בזק. תורג’מן הוא איש הכספים של אלוביץ’, ומלווה אותו כבר שנים. הוא אמור להכיר אותו ואת עסקיו היטב.

“להבנתי”, אמר תורג’מן בראיון, “ליורוקום ‏(הזרוע שדרכה מחזיק אלוביץ’ את השליטה בבזק‏) יש הרבה מאוד נכסים איכותיים. הם נקנו לפני שנים רבות ואינם נושאים שעבודים”.

“אם אלוביץ’ מספיק נזיל וכל כך מאמין באינטרנט זהב, מדוע הוא לא קונה אג”ח שלה?” הוא נשאל. “אנחנו שחקן לטווח ארוך”, הסביר. “במצב הנוכחי עדיף לנו לשמור על המזומן. הסיכון שניקח גדול מדי, ואנחנו לא יכולים להרשות זאת לעצמנו. אנחנו לא שחקן שעושה סיבוב ופעולות פיננסייריות על אג”ח. אם וכאשר מניית בזק תתקן, ותעלה למחיר של 5.5 עד 6 שקלים למניה, הערך הנכסי הנקי של אינטרנט זהב יחזור להיות חיובי”. באותו זמן נסחרה מניית בזק במחיר של 3.6 שקלים. תורג’מן ציפה אם כן שהיא תזנק בכ–50% - ציפייה די אגרסיבית, יש לומר.

שאול אלוביץ', יו"ר בזקצילום: מוטי מילרוד

“ואם זה לא יקרה?”, הקשו עליו כתבי TheMarker. “במקרה כזה אלוביץ’ יידרש למהלך הוני בתחילת 2014. אפשרות אחת היא לשעבד את מניות בי־קום ולמחזר כנגדן את החוב של אינטרנט זהב. אם זה לא יסתייע, יהיה מהלך הוני מצד הבעלים”.

מניית בזק אכן עלתה מאז הראיון בכ–25%, אבל למגינת לבם של אלוביץ’ ותורג’מן היא לא הגיעה למחיר היעד שסומן לה, ובחודש האחרון היא נסחרה בטווח מחיר של 4.6–5 שקלים. מיד לאחר אותו ראיון עם תורג’מן פורסם ב–TheMarker טור שכותרתו היתה: “הפיננסייר שמוותר על תשואה של 35% בשנה”. בטור הועלתה תהייה על ההחלטה התמוהה של אלוביץ’ ותורג’מן שלא לקנות אג”ח של אינטרנט זהב, שנסחרו אז בתשואות “זבל” של 25%–45%. החוב של אינטרנט זהב היה אז 1.1 מיליארד שקל, ושווי החוב בשוק היה 650 מיליון שקל בלבד.

אג”ח ב’ של אינטרנט זהב, שהחוב הכולל בגינה הוא 380 מיליון שקל, נסחרה אז סביב 75–80 אגורות. אג”ח ג’, שהחוב הכולל בגינה הוא כ–700 מיליון שקל, נסחרה סביב 40–45 אגורות. אם אלוביץ היה כה נזיל כפי שהעיד תורג’מן, ואם השליטה בבזק כל כך חשובה לו, המהלך הנכון ביותר עבורו מבחינה פיננסית היה לקנות אג”ח של אינטרנט זהב. כך יכול היה להקטין את חובה לציבור ולשמר את שליטתו בבזק במחירי סוף העונה. בעגת השוק קוראים לזה “לקנות שקל אחד ב–60 אגורות”.

בניגוד למניית בזק שסירבה להמריא, האג”ח של אינטרנט זהב דווקא היו השקעה מצוינת. בתוך עשרה חודשים בלבד זינקה אג”ח ב’ של אינטרנט זהב בכ–40%, ואתמול היא נסחרה סביב 115 אגורות. מחירה של אג”ח ג’ זינק בתוך עשרה חודשים בכ–85%. המשקיעים בשוק לקחו כנראה ברצינות את ההצהרות של תורג’מן על החשיבות של בזק לאלוביץ’, והניחו שברגע האמת, אם יהיה כזה, הוא יושיט את היד לכיס ויחזק את אחיזתו בחברה.

אילו היה אלוביץ’ שועה לעצתנו ‏(ואולי גם להצהרת תורג’מן‏), הוא היה יכול להביא בתוך פחות משנה רווח של מאות מיליוני שקלים, ולחזק את אחיזתו בבזק. אבל אלוביץ’ אינו פיננסייר. הוא לא בא לעשות כאן סיבוב. הוא משקיע לטווח ארוך. לכן הוא נאלץ להיפרד בשבוע שעבר מ–3.75% ממניות בזק, שאותן מכר לטדי שגיא תמורת 125 מיליון שקל. בשוק קוראים לזה “חילוץ”. העסקה נעשתה דרך רכישה של 12% ממניות בי־קום על ידי שגיא. ספק גדול אם זה “המהלך ההוני” שאליו התכוון תורג’מן לפני פחות משנה.

אז מה בעצם עצר את אלוביץ’ מלהשקיע באג”ח של אינטרנט זהב? אפשרות אחרת שעולה על הדעת היא שתורג’מן לא יודע את כל האמת - או שהוא יודע אך לא מוכן לחשוף אותה.

ייתכן מאוד שאלוביץ’, בניגוד לתדמית שהוא מנסה לשדר, הרבה פחות נזיל והרבה יותר ממונף בעסקיו הפרטיים. ייתכן מאוד שדווקא זו היתה הסיבה לוויתור על הרווחים הגדולים שיכול היה להפיק מהאג”ח של אינטרנט זהב. ייתכן שפשוט לא היה לו מספיק כסף כדי לקנות אג”ח של אינטרנט זהב בכמות משמעותית, או שהבנקים לא הסכימו לשחרר לו את הכסף הזה.

למען האמת, לא צריך להיות מופתעים כל כך. בעבר כבר חשפנו כאן כמה טייקונים שממונפים עד צוואר בעסקיהם הפרטיים, שאינם חשופים לעין הציבור. זהו למשל המצב אצל אליעזר פישמן, וכך גם אצל נוחי דנקנר. לא מפתיע אם כן שזהו גם המצב אצל טייקונים אחרים.

המהלך המאולץ של אלוביץ’ והעסקה עם שגיא לא נעשו מסיבות שמחות אלא מתוך אילוץ. תורג’מן אמנם ניסה בסוף השבוע להציג את העסקה עם שגיא כהישג, אבל מי שעקב אחרי התנהלותו של אלוביץ’ בשנים האחרונות לא חייב לקנות את ההסברים האלה. לא מן הנמנע שאלוביץ’ הוא איש הרבה פחות עשיר מכפי שהיה רוצה שכולנו נחשוב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker