דנקנר לא מוותר: הגיש ערעור לעליון באמצעות אי.די.בי אחזקות

"הסעדים האופרטיביים מרחיקים הלכת והבלתי הפיכים שניתנו על ידי ביהמ"ש המחוזי, גורמים לאי.די.בי אחזקות ולאי.די.בי פיתוח נזקים כבדים ביותר, עד כדי סיכון יכולתן למצות את הפוטנציאל העסקי שלהן", נכתב בבקשה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
שלי אפלברג
שלי אפלברג

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי שנמצאת בקשיים, לא מוותר. לאחר שבית המשפט העליון הציע לחברת אי.די.בי פיתוח למקד את בקשת הערעור שלה כך שתעסוק רק במועד שקבע בית המשפט המחוזי והדגיש בפניה כי , מצא היום דנקנר דרך חדשה לחזור לפתחי בית המשפט העליון. לפני שתפסו מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות את השליטה בחברה, הגיש היום דנקנר בשם חברת אי.די.בי אחזקות ערעור לבית המשפט העליון.

אורנשטיין הורה לאי.די.בי להפקיד 512 מיליון שקל בנאמנות תחת פיקוחו של המשקיף מטעם בית המשפט, חגי אולמן. במקביל התבקשה אי.די.בי פיתוח לממש עד 22 באוגוסט מחצית מאחזקתה בכלל ביטוח, לפי שווי שגבוה מ-4 מיליארד שקל. ההחלטה נבעה מחשש של נושי אי.די.בי כי אי.די.בי פיתוח בדרך לחדלות פירעון. היקף החוב של אי.די.בי פיתוח הוא 5.8 מיליארד שקל - כ-3.8 מיליארד שקל לבעלי האג”ח וכ-2 מיליארד שקל לבנקים.

בבקשת הערעור נכתב כי בית המשפט המחוזי העניק למחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח "סעדיים אופרטיביים מיידים - לכאורה זמניים - מרחיקי לכת וחסרי תקדים במשפט הישראלי ובהם האפשרות להגיש בקשה להסדר על ידי כל הזכאי להגיש הסדר עד 7.7.2013".

נוחי דנקנר ומנכ"ל אי.די.בי חיים גבריאלי בבית המשפטצילום: טל שחר

לטענת החברה, במסגרת החלטתו, אורנשטיין נדרש לשאלה תקדימית 'האם ניתן לכפות הסדר על חברה על פי החוק מבלי שהחברה הסכימה לכך', כאשר אורנשטיין שגה וקבע שכן.

בערעור טוענת כעת אי.די.בי אחזקות שהינה חברת חדלת פירעון החייבת כ-2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ולבנקים כי "הסעדים האופרטיביים מרחיקים הלכת והבלתי הפיכים שניתנו גורמים לאי.די.בי אחזקות ולאי.די.בי פיתוח נזקים כבדים ביותר, עד כדי סיכון יכולתן למצות את הפוטנציאל העסקי שלהן".

אי.די.בי אחזקות חוזרת על הטענה שבה לא היה מוכן לדון כעת בית המשפט העליון כי "אי.די.בי פיתוח הינה חברה שאינה חדלת פירעון שכן עד כה עמדה בכל התחייבויותיה לנושים בזמן, ובקופתה אמצעים נזילים עד אפריל 2014, כמו כן ערך נכסיה הנקי NAV עולה באופן ניכר על התחייבויותיה".

אי.די.בי אחזקות מתרעמת על כך שאורנשטיין קבע כי "אין מניעה לכפות הסדר או פשרה על חברה גם בניגוד לרצונה, כמו גם אין מניעה לברר במסגרת בקשת הסדר את שאלת חדלות הפירעון של החברה ואין הכרח לעשות כן רק בהליך פירוק".

איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

אי.די.בי אחזקות טוענת כי "בית המשפט בישראל יצר לראשונה דוקטורינה עוד לפני שהוכח שהחברה חדלת פירעון וכשרק קיים חשש כי תיקלע בעתיד למצב של חדלות פירעון אפשר לנקוט נגד אותה חברה צעדים דמוי חדלות פירעון לרבות כפיית הסדר בניגוד לרצונה". עוד מלינה אי.די.בי אחזקות כי "בית המשפט לא סילק על הסף את דרישת הנושים והורה לאי.די.בי פיתוח למכור את כלל ביטוח עד 22 באוגוסט כמו גם קבע כי הנושים יכולים להגיש בקשות חד צדדיות לה סדר הכוללות השתלטות על החברה ".

עד כה כלל המבקשים לערער על החלטת בית המשפט המחוזי לא קיבלו אור ירוק מבית המשפט העליון, מעניין אם הפניה של דנקנר כעת באמצעות אי.די.בי אחזקות תשנה את התמונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker