המסחר בת"א נסגר בעליות קלות במחזור זעום - 460 מ' ש'

מדד ת"א 25 נסגר בעלייה של 0.1% ומדד ת"א 100 התחזק ב-0.2%; בסוף השבוע מדד S&P 500 השלים עלייה של 13% מתחילת השנה; פריקו "אנו מאמינים במשקל נמוך יחסית במדד תל אביב 25 ומשקל גבוה יותר בתל אביב 75 ויתר-50"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היום הראשון של שבוע המסחר החדש נסגר בעליות קלות במדדים המובילים במחזור זעום של 461 מיליון שקל. במהלך המסחר בלטו מספר מניות של חברות ביומד שזינקו בתשואות דו ספרתיות ומניית ואיגרות החוב של אינטרנט זהב על רקע הפרסום כי טדי שגיא ירכוש מאינטרנט זהב 12% ממניות בי-קום המחזיקה את השליטה בבזק

בתום המסחר, מדד ת"א 25 טיפס ב-0.1% ונחתם ברמה של 1,190.5 נקודות, ומדד ת"א 100 הוסיף לערכו 0.2% לרמה של 1,071.45 נקודות. מדד הבנקים השיל 0.2% בהובלת מניית בנק דיסקונט שהחסירה 0.8% מערכה, ומדד הנדל"ן התחזק ב-0.3%.

בגזרת המניות של ת"א 100, גיוון טיפסה ב-3.7%, קמהדע התחזקה ב-3.1%, מניית יואל וכלל עסקי ביטוח זינקו ב-2.3% כל אחת ופוקס הוסיפה לערכה 2.3% על רקע חתימה על הסכם זכיינות עם מותג אופנת הילדים THE CHILDREN'S PLACE, שנחשבת לרשת אופנת הילדים הגדולה ביותר בצפון אמריקה.

לשלילה בלטו מניית אבוג'ן שנחלשה ב-2.9%, נובה השילה 2.7% קומפיוגן נחלשה ב-2.65% ורציו השילה 2.35% מערכה. מחוץ למדד היוקרתי, מניית נסווקס טסה ב-152% אחר שהחברה הסינית Acebright Pharmaceutical חתמה על מזכרת כוונות על השקעה של מיליון דולר בנסווקס תמורת הקצאה של 10% ממניותיה.

עוד בולטות במחזורים גבוהים: אליום מדיקל שזינקה ב-20.5%, אפוסנס שאיבדהת 16.2% ואייסקיור שזינקה ב-7.65% מערכה. שמן גז ונפט נחלשה ב-6.6% ומניית אנטרנט זהב זינקה ב-5.75% ואגרות החוב מסדרה ב' ו-ג' מזנקות ב-7.8% ו-5.5% בהתאמה.

אריאל מזוז, מנהל השקעות בפריקו התייחס ליום המסחר ואמר "אמנם מדד תל אביב 25 נמצא בפיגור גדול מול בורסות העולם,אולם שאר מדדי הבורסה מפגינים תוצאות לא רעות כלל.מדד היתר-50, מדד הביומד, מדד הנדל"ן 15 ומדד הביטוח הניבו השנה תשואה טובה יחסית מתחילת שנה".

"אנו מאמינים במשקל נמוך יחסית במדד תל אביב 25 ומשקל גבוה יותר בתל אביב 75 ויתר-50. כלכלת ישראל נחלשת כפי שמשתקף מהנתונים המאקרו כלכליים שפורסמו רק לאחרונה, ניתן לראות את המגמה גם בהורדות הריבית האחרונות המבטאות את החששות של הוועדה המוניטרית בבנק ישראל", מסביר עוד מזוז.

בשורה התחתונה אומר מזוז "השווקים הפיננסים אוהבים מומנטום בשילוב של וודאות לגבי העתיד, שניהם חסרים אצלנו בבורסה בתל אביב. המוסדיים משקיעים בחו"ל, הזרים לא כאן מסיבות טכניות של קוטננו במדדים ואובייקטיבית בשל המשק החלש. לגבי שוק האג"ח, ההעצה הטובה ביותר שיש לנו היא להתרחק מהשקעה במדדי האג"ח בישראל בשל תמחור לא אטרקטיבי בלשון המעטה".

בשוק הסולידי נרשמה מגמה חיובית - מדדי התל בונד התחזקו ב-0.3% ובאגרות החוב המשלתיות ל-10 שנים נרשמה עלייה של 0.55% בצמודות ו-0.02% בשיקליות.

אסף שאול, סמנכ"ל השקעות באלפא פלטינום קרנות נאמנות, אמר לגבי השוק הסולידי כי "השבוע הייתה עליית תשואות חדה בישראל בעקבות עליית התשואות בארה"ב. להערכתנו, עליית התשואות בארה"ב צפויה להימשך אך בקצב איטי יותר, ועשויה להגיע לרמה של 2.8%. המלצתנו למח"מ בינוני-קצר בתיקים. הסיכון בשוק האג"ח עדיין גבוה כפי שציינו, על כן אנו נעדיף בשקלים את המח"מ הקצר (2-3) ובצמוד מח"מ (3-4)".

המסחר המקוצר במטבע החוץ ביום שישי התאפיין בהיחלשות של שני המטבעות המרכזיים אל מול השקל - הדולר האמריקאי נחלש ב-0.82% והשער היציג נקבע על 3.618 שקלים. היורו איבד 0.61% מערכו ושערו היציג נקבע על 4.719 שקלים.

מעבר לים בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית לראשונה זה ארבעה ימים בעקבות ירידה בביטחון הצרכנים והאטה בצמיחת פעילות הייצור בארה"ב. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.8%; מדד S&P 500 ירד ב-0.5%, אך המדד טיפס ברבעון השני של השנה ביותר מ-2% והשלים בכך עלייה של 13% מתחילת השנה - העלייה החדה ביותר של S&P 500 במחצית הראשונה של השנה מאז שנת 1998. מדד נאסד"ק נסגר כמעט ללא שינוי.

מניות במרכז

חברת ביו ויו, שמפתחת ומשווקת מערכות הדמיה ממוחשבות לזיהוי תאים חריגים ובדיקות לגילוי סרטן, חתמה על הסכם הפצה ל-3 שנים עם חברת אבוט (Abbott Molecular), לפיו תשמש אבוט כמפיצה עולמית של מערכות ביו ויו המיועדות ליישומים קליניים ומבוססות על טכנולוגית סמני FISH. בעקבות החתימה על הסכם ההפצה עם קבוצת אבוט, שנסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 54 מיליארד דולר, עולה מנייתה של ביו ויו ב-13% במחזור של 422 אלף שקל, שגדול פי 23 מהמחזור היומי הממוצע במניה.

טאואר סמיקונדקטור הודיעה היום כי השלימה את תהליך הנפקת הזכויות. החברה גייסה 22 מיליון דולר, מעט נמוך מהסכום המירבי לגיוס שעמד על כ-24 מיליון דולר. הגיוס מייצג שיעור השתתפות של 90% מבין בעלי זכות ההשתתפות בהנפקת הזכויות.  החברה לישראל מימשה את כל זכויותיה בסכום של 7 מיליון דולר והתחייבה להמשיך ולממש את האופציות שהתקבלו בהנפקת של כ-10 מיליון דולר. את קבוצת החתמים בהנפקה הובילה לידר חיתום בראשות רנן כהן אורגד, וכן השתתפו כלל חיתום, מיטב-דש, ברק קפיטל ולאומי פרטנרס.

חברת טבע נתבעה בסוף השבוע בידי חברת UCB הבלגית על הפרת פטנט שמגן על התרופה Vimpat. התביעה הוגשה לאחר שטבע הודיעה ל-UCB על כוונתה להגיש בקשה לאישור גירסה גנרית למוצר על פי סעיף 4 לחוק הץ’ ווקסמן, שמקנה בלעדיות של שישה חודשים בשיווק הגרסה הגנרית לתרופה בארה”ב לחברה הגנרית הראשונה שתערער בהצלחה על תוקף הפטנט שמגן עליה.

Vimpat, שמיועדת לטיפול נלווה בשלב התחלתי של התקפי אפילפסיה, מוגנת בידי שני פטנטים. האחד תקף עד אוגוסט 2014; והשני, שעל תוקפו מערערת טבע, מגן על התרופה עד מארס 2022 - כך שאם טבע תזכה במשפט הפטנטים היא תוכל לשווק את הגרסה לתרופה החל באוגוסט 2014. מכירות Vimpat בארה”ב הסתכמו ב-260 מיליון יורו ב-12 החודשים האחרונים, וצמחו ב-17% ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל ל-66 מיליון יורו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker