וודסייד שוקלת להצטרף לדלק ולנובל בהקמת מתקן יצוא הגז בקפריסין

ההערכות הן שהצטרפות של וודסייד תתקבל בברכה הן מצד ממשלת קפריסין והן מצדן של שאר החברות, על רק הידע והמומחיות שצברה וודסייד בפרויקטים של הנזלת גז ■ עלות הקמתו של מתקן הגז בקפריסין עשויה להגיע עד כ-10 מיליארד דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד (Woodside) שוקלת להצטרף לקבוצת דלק ולנובל אנרג'י ולהקים מתקן יבשתי להנזלת גז (LGN) בקפריסין - כך דיווח העיתון האוסטרלי "The West Australian". וודסייד, שחתמה לפני יותר מחצי שנה על הסכם לרכישת 30% מהזכויות במאגר לווייתן, שוקלת להצטרף למיזם היבשתי כתחליף להקמת מתקן ימי צף (FLNG), כפי שנקבע בתוכנית המקורית.

רעיון הצטרפותה של וודסייד למיזם אינו זר לנובל אנרג'י ולקבוצת דלק, שחתמו בשבוע שעבר על מזכר הבנות ראשוני עם ממשלת קפריסין להקמת מתקן ההנזלה היבשתי לקליטת הגז ממאגר אפרודיטה שברישיון בלוק 12. עם החתימה מסרה קבוצת דלק שתוכל להרחיב את השימוש במתקן גם "לתגליות במדינות שכנות", כשבשוק העריכו שהכוונה היא למאגר לווייתן, בו שותפות דלק ונובל.

כתבות נוספות ב-TheMarker:

תקווה ושמה אבנומיקס || האם המדיניות של שינזו אבה תציל את יפן

שירות עד הבית || המפגינים העבירו כתובת - לבתיהם של מקבלי ההחלטות

ההערכות הן שהצטרפותה של וודסייד תתקבל בברכה הן מצד ממשלת קפריסין והן מצדן של שאר חברות האנרגיה הפועלות במים הטריטוריאליים של קפריסין ועשויות אף הן להצטרף למיזם בעתיד. הסיבה לכך היא הידע והמומחיות שצברה וודסייד בהנזלת גז, במסגרת פרויקטים בהן היא מעורבת במזרח אסיה ובאפריקה.

צילום: בלומברג

ההסכם הסופי להקמת מסוף הנזלת הגז ייחתם עם ממשלת קפריסין עד סוף דצמבר 2013. ההסכם יסדיר את היבטי הפיתוח של הפרויקט ואת המודל המסחרי שבו יפעל. בנוסף לוודסייד, בהסכם הסופי עשויות לקחת חלק חברות אנרגיה נוספות שמחפשות גז מול חופי קפריסין, בהן טוטאל הצרפתית, ENI האיטלקית ו-KOGAS הקוריאנית. החברות הללו צפויות לקחת חלק בעלויות המימון ולעשות שימוש במתקנים.

בימים אלה נערכות דלק ונובל להשלמת העסקה למכירת 30% מהזכויות בלווייתן לידי וודסייד, לאחר שממשלת ישראל אישרה באופן סופי יצוא של 40% מהגז הטבעי. עד עתה היתה התנגדות להקמת מתקן יבשתי לקליטת הגז בישראל מצדם של הירוקים, ועל רקע הקושי למצוא אתר מתאים. אחד הפיתרונות שהועלה היה שימוש במתקני היצוא של קפריסין, כך שהגז מלווייתן יחובר לבלוק 12 בצינור ימי ומשם יוזרם למתקן ההנזלה ביבשה.

אם הרעיון אכן ייצא אל הפועל, הרי שהוא יחייב חתימה על הסכם בי-לטיראלי בין ממשלת ישראל לקפריסין ושיתוף פעולה רב-לאומי. עלות הקמתו של מתקן הגז יכולה להגיע עד כ-10 מיליארד דולר, כנגזרת לכמות הרציפים שיוקמו לשם היצוא. הנזלת הגז תאפשר למכור את הגז מהמאגרים בים התיכון ליעדים רחוקים, בדרך כלל למזרח אסיה, שם נמכר הגז במחיר כפול מאשר באירופה.

תהליך הנזלת הגז בנוי מכמה שלבים: קליטה של הגז ממעמקי הים במסוף היבשתי דרך צינור ימי; זיקוק של הגז מהחומרים המזהמים; הפיכת הגז לנוזל בלחץ גבוה, ולבסוף - שינועו באוניות. במהלך החודשים האחרונים גובשה תוכנית ראשונית לבניית המסוף. תקופת הקמתו צפויה להימשך כ-4 שנים על ידי כ-5,000 עובדים, כאשר עם תום ההקמה יועסקו בו כ-500 עובדים באופן שוטף.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker