מדד הביטוח נפל השבוע ב-6%; ת"א 100 איבד 1.7%

ת"א 25 ירד היום ב-0.3% ■ בלטו במסחר מניית מבטח שמיר שעלתה ב-4.85%, ומנגד, מניית גיוון אימג'ינג שירדה ב-5% ומחקה את העליות מתחילת השבוע ■ עליות של כ-0.3% במדדים הקונצרניים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסת תל אביב סיכמה את השבוע בירידות שערים, בהתאם למגמה השלילית שאפיינה את בורסות העולם השבוע על רקע החשש לנסיגה של הבנק הפדרלי מתוכנית התמריצים לכלכלה האמריקאית. מדד ת"א 25 איבד השבוע 1.8% ומדד ת"א 100 נחלש ב-1.7%. מדד הביטוח נפל ב-6%, לאחר שעלה מתחילת השנה בכ-60%.

היום ננעל המסחר בירידות קלות, לאחר שבתחילת היום נרשמה תנודתיות. בפתיחת המסחר נרשמה פקיעה שלילית על אופציות המעו"ף, אך לאחר מכן עברו המדדים לעליות שערים ושבו שוב מאוחר יותר לירידות. גם עליות השערים באירופה ובארה"ב בשעות הערב לא הצליחו לשנות את המגמה.

מדד ת"א 25 ירד ב-0.3%, ומדד ת"א 100 איבד 0.1%. מדד הבנקים ירד ב-0.8%, ומדד הנדל"ן נסחר בעלייה של 0.3%. מחזור המסחר היומי עמד על 1.5 מיליארד שקל, מחזור הנחשב גבוה על רקע הפקיעה הבוקר (ראה להלן). בלטו במסחר מניית מבטח שמיר שעלתה ב-4.85%, ומנגד, מניית גיוון אימג'ינג ירדה ב-5% ומחקה את העליות מתחילת השבוע. 1081124

חברת הביומד אפוסנס, המנוהלת על ידי ד"ר מירי בן-עמי, זינקה ב-81% במחזור ענק (יחסית למחזור הממוצע) של 7.5 מיליון שקל. החברה קיבלה אישור פטנט בארה"ב המגן על המולקולה המובילה שלה המיועדת לטיפול בסרטן המעי הגס ובסוגי סרטן נוספים. תוקף הפטנט הוא עד 22 בנובמבר 2030.

לקראת סוף המסחר דיווחה אינטרנט זהב על מכירת כ-12% ממניות בי קומיוניקשנס לידי חברה זרה הנמצאת בבעלות טדי שגיא תמורת 125 מיליון שקל. מניות אינטרנט זהב, המחזיקה בשרשור בבזק, ירדו בכ-1.6%.

עליות בשוק הסולידי

בשוק הסולידי נרשמו עליות שערים. מדדי האג"ח הקונצרניות הצמודות - תל בונד 20 , 40 ו-60 נסחרו בעליות של עד 0.3%. תל בונד שקלי עלה בשיעור דומה. איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בין עליות לירידות. אג"ח ממשלתית שקלית ל-10 שנים ירדה ב-0.1%, והתשואה עליה עלתה ל-3.78%. אג"ח צמודה למדד לתקופה דומה עלתה ב-0.2% והתשואה ירדה ל-1.67%.

ביקושי יתר של פי 2 התקבלו אמש בגיוס החוב של קבוצת נייר חדרה שהושלם אתמול עם סיום המכרז הציבורי. הקבוצה גייסה חוב בשווי כולל של 112 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרת אגרות חוב חדשה. בשלב המוסדי התקבלו ביקושים של 111 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים, מתוכם החברה נענתה ל-90 מיליון שקל.

סקורפיו, חברת הנדל"ן המסובכת שבשליטת איש העסקים הישראלי בני שטיינמץ, הודיעה בשעות הצהרים (ה') כי בנק רומני העמיד לפירעון מיידי הלוואה בסך 27 מיליון יורו שהעניק לשלושה פרויקטים במדינה. הבנק דורש החזר מידיי של ההלוואה מאחר שהחברות הבנות של סקורפיו הפרו את תנאי ההלוואות. החברה חייבת כ-300 מיליון שקל לבעלי האג"ח.

פקיעה שלילית

עם פתיחת המסחר נרשמה פקיעה שלילית על נגזרי המעו"ף. מחיר הפקיעה למדד ת"א 25 עמד על 1,192.61 נקודות. מחיר הפקיעה למדד ת"א בנקים נקבע על 1136.83 נק'. המחירים הקובעים לנגזרי המניות (באגורות): כיל 3,600 אג'; הפועלים 1,660; לאומי 1,230; טבע 13,970; דיסקונט 622; מזרחי 3,675; אבנר 261.2 ורציו 33.9 אג'.

אתמול פורסם בארה"ב עדכון לנתון התמ"ג לרבעון הראשון, שהראה כי הצמיחה בארה"ב עמדה על 1.8% - נמוך מהערכות ראשוניות לצמיחה של 2.4%. למרות זאת, בורסות ברחבי העולם ממשיכות לרשום עליות, על רקע ציפיות כי הבנק הפדרלי עשוי לדחות את סוף מדיניות ההרחבה הכמותית שלו.

נשיא הבנק הפדרלי של ריצ'מונד, ג'פרי לאקר, העריך כי צמיחת כלכלת ארה"ב תמשיך להיות איטית בשנים הקרובות, וכי הבנק המרכזי אינו קרוב לשלב בו יתחיל לצמצם את היקף האג"ח שבמאזניו. לאקר, אשר התנגד להחלטה בספטמבר 2012 על סבב רכישות אג"ח שלילי של הבנק הפדרלי, אמר כי הוא "מרגיש טוב עם צמצום הרכישות כבר עכשיו".

"הצמצום המתוכנן הנוכחי של רכישות האג"ח הוא רק האטה של הקצב שבו אנחנו מגדילים את המאזנים", אמר לאקר, החבר בוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) אולם אינו בעל זכות הצבעה השנה, בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "אנחנו אפילו לא מתקרבים לשלב שבו נתחיל לצמצם את המאזנים".

מניות בולטות במסחר

נציגות בעלי האג”ח של 
 אי.די.בי אחזקות והנאמנים המלווים אותם גיבשו בימים האחרונים מתווה חדש ונועז יותר לעומת מתווים קודמים שהציעו. במתווה זה עולה לראשונה האפשרות להשתלטות מלאה על נכסיה של אי.די.בי אחזקות. נכסים אלה כוללים בעיקר את מניות אי.די.בי פיתוח.

את המתווה החדש ניסח עו”ד נועם שרון ממשרד עו”ד מיתר ליקוורניק אשר מייצג את נאמני האג”ח. נקיטת מתווה זה משמעותה ניתוק בעל השליטה באי.די.בי אחזקות, נוחי דנקנר, מאחיזתו בחברה. איגרות החוב של אי.די.בי (סדרה ד') עלו בכ-5.6%, על רקע המתווה להסדר חוב חדש שגיבשו מחזיקי האג"ח (ראה להלן). האיגרות נסחרות בתשואת זבל של 64%.

דלק קידוחים ואבנר מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, ביחד עם נובל אנרג'י, דיווחו אתמול כי חתמו על מזכרת עקרונות עם ממשלת קפריסין להקמה של מתקן ליצוא גז מחופי האי הים-תיכוני. המתקן, שעלותו נאמדת בכ-10 מיליארד דולר (נגזרת לכמות הרציפים שיוקמו ליצוא), ישמש את קבוצת דלק ונובל אנרג'י ליצוא גז שיופק ממאגר "אפרודיטה" בבלוק 12, הממוקם מזרחית למאגר לווייתן.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker