מחזיק אג"ח לביהמ"ש: ארגון החוב של סקיילקס הוא למעשה הסדר חוב

יובל זומר, מחזיק אג"ח: המומחה צריך לבחון את התוכנית לארגון החוב ■ סקיילקס: "מגיש הבקשה מטעה את ביהמ"ש ומנסה לכרוך שני נושאים נפרדים לחלוטין - הנפקת הסדרה החדשה וההסדר שמבקשת החברה לבצע עם מחזיקי אג"ח סדרה 1"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת סקיילקס אמרה היום לבית המשפט כי "ההסדר שמבקשת החברה לבצע עם מחזיקי איגרות החוב בסדרה 1 והנפקת הסדרה החדשה (סדרה י') מנותקים זה מזו". הדברים נאמרו בעקבות דרישה של שופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין להשיב לו תוך מספר שעות האם מתבצע מתווה להסדר, בטרם הגיש המומחה את חוות דעתו ובטרם אושר ההסדר על ידי ביהמ"ש.

דרישת השופט אורנשטיין באה בעקבות פנייתו של יובל זומר, מחזיק אג"ח המיוצג על ידי עו"ד יצחק אבירם ועו"ד שחר בן מאיר, לבית המשפט בטענה כי התוכנית לארגון חוב, כפי שהחברה מגדירה זאת, היא למעשה הסדר חוב. זומר פנה לבית המשפט בבקשה כי יורה למומחה, רו"ח אריה עובדיה, שאמור להגיש את חוות דעתו בנוגע להסדר הפשרה אותו הציעה החברה (תוך 45 יום), לבדוק את השפעת תוכנית ארגון החוב אותו פירסמה החברה על כל היבטיה, ביחס לכלל זכויות נושי החברה, ובהם כמובן מחזיקי איגרות החוב. בנוסף, זומר ביקש מבית המשפט לתת צו המורה לחברה לא לבצע כל פעולה במסגרת ארגון החוב טרם קבלת חוות דעת המומחה ועיון בה על ידי נושי החברה.

זומר, המחזיק בסדרה ו' של החברה, מנהל מספר הליכים נגד בעלי השליטה בחברה וביניהם אילן בן דב. כך למשל, לפני מספר חודשים הגיש תביעה נגזרת כנגד נושאי המשרה וחברת סאני בשל חלוקת דיווידנד שלדעתו לא עמדה במבחנים אותם קובע החוק.

אילן בן דבצילום: עופר וקנין

לשיטת זומר, סקיילקס פועלת בשיטה אותה הוא מכנה "ישראבלוף", שכן "החברה פירסמה כוונתה לבצע מתווה של 'ארגון חוב' - מכבסת מילים בה מכבס שוק ההון הישראלי את דבריו ופעולותיו...". זומר טוען כי למרות השימוש במונח "ארגון", מדובר בהסדר חוב. זומר כותב בבקשתו כי "ייתכן שהמומחה יגיע למסקנה כי למרות משמעות כבדה זו, אזי בלעדיה מצב החברה יהיה אף חמור יותר. אבל בשביל זה בדיוק מונה מומחה, כדי שינתח את מכלול הפעולות ויחווה דעתו לטובת נושי החברה".

בכתב התגובה לבית המשפט כותבת סקיילקס כי מגיש הבקשה "מטעה את בית המשפט כשהוא מנסה לכרוך שני נושאים נפרדים לחלוטין". החברה הדגישה כי "ההסדר עם סדרה 1 אינו הסדר חוב כולל בין החברה לבין כלל נושיה, ובוודאי שאין הוא נוגע לגיוס הון או חוב חדשים מצד החברה". עוד הבהירה כי "הנאמנים למחזיקי איגרות החוב לא חלקו על עמדת החברה".

סקיילקס הצליחה לגייס 135 מיליון שקל באמצעות הנפקה סדרה חדשה י', כמו גם לקבל הסכמה גורפת מכלל מחזיקי איגרות החוב להחלפת השעבודים של סדרה ג' על מניות פרטנר במזומן, מהלך שיאפשר לה לשעבד את אותם שיעבודים לסדרה החדשה י'.

מבחינת סקיילקס, "כחלק ממתווה כללי לארגון הון החברה שתכליתו היא חיזוק תזרים המזומנים של החברה, מבוצע על ידי החברה מהלך נוסף של גיוס חוב בדרך של הנפקה פרטית כשההסדר מול סדרה 1 והנפקת סדרה י' שניהם חלקים מן המתווה, אך הם אינם תלויים או מותנים זה בזה".

לטענת זומר, מכיוון שחברת סקיילקס מתנהלת עם "הערת עסק חי" ולאור העובדה כי ההסדר יוצר חוב נוסף של החברה, הפוגע לדעתו בכל הנושים לרבות המובטחים, ומשנה את מערך השעבודים בחברה ואת העודף הנותר למימוש לאחר השעבודים כמו גם העובדה כי הריבית על החוב החדש שהונפק מאוד גבוהה, כך שבפועל יתרת נכסי החברה תשמש סך חובות גדול יותר ובכך נוצרת פגיעה מיידית בכלל הנושים כיום.

סקיילקס עידכנה את בית המשפט כי אסיפות מחזיקי איגרות החוב אישרו את החלפת השעבודים ברוב של למעלה מ-99.9%, כשמשתמע מכך כי זומר לא הגיש את התנגדותו להנפקה למרות שניתנה לו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker