דלק ונובל: הסכם להקמת מתקן להנזלת גז בקפריסין בשווי עד 10 מיליארד ד'

המתקן ישמש את קבוצת דלק ונובל אנרג'י ליצוא גז שיופק ממאגר "אפרודיטה" בבלוק 12, הממוקם מזרחית למאגר לווייתן ■ דלק ונובל עשויות לחברות נוספות המחפשות גז מול חופי קפריסין, בהן טוטאל הצרפתית, ENI האיטלקית ו-KOGAS הקוראינית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעוד שרק במהלך השבוע האחרון אישרה ממשלת ישראל יצוא של 40% מהגז הטבעי - והיא עומדת עדיין בפני לא מעט מכשולים לאישור הסופי, בקפריסין החלו כבר בהכנות ליצוא. דלק קידוחים ואבנר מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, ביחד עם נובל אנרג'י, דיווחו היום (ד') כי חתמו על מזכרת עקרונות עם ממשלת קפריסין להקמה של מתקן ליצוא גז מחופי האי הים-תיכוני.

המתקן, שעלותו נאמדת בכ-10 מיליארד דולר (נגזרת לכמות הרציפים שיוקמו ליצוא), ישמש את קבוצת דלק ונובל אנרג'י ליצוא גז שיופק ממאגר "אפרודיטה" בבלוק 12, הממוקם מזרחית למאגר לווייתן. דלק מחזיקה ב-30% מהזכויות במאגר לצדה של נובל. בלוק 12 מכיל כ-7 TCFגז, והוא אחד מהתגליות הגדולות בים התיכון. לשם השוואה, המאגרים תמר ולווייתן מכילים כ-10 ו-19 TCF של גז בהתאמה.

מזכר העקרונות שנחתם היום הוא שלב מקדים לקראת הסכם סופי ומחייב שייחתם בעתיד בין השותפות בבלוק 12 לבין ממשלת קפריסין, ייתכן בשיתוף צדדים נוספים, בנוגע להנזלת גז (LGN). תהליך של הנזלת גז מאפשר לייצא ליעדים רחוקים, בדרך כלל למזרח אסיה, שם נמכר הגז במחיר כפול מאשר באירופה.

היצוא נעשה ממסוף יבשתי שמקבל את הגז ממעמקי הים. הגז נהפך לנוזל במסוף ומשונע משם באוניות. במהלך החודשים האחרונים גובשה, בשיתוף חברת Technit הצרפתית, תוכנית ראשונית למבנה המסוף. הקמתו של המסוף צפויה להימשך כ-4 שנים על ידי כ-5,000 עובדים. עם תום ההקמה יועסקו בו כ-500 עובדים באופן שוטף.

מימין לשמאל: יניב פרידמן, יוסי אבו, גדעון תדמור, יורגיוס לאקוטריפיס (שר האנרגיה) גבי לסט, ג׳ון טומיץ׳ (נובל), סליוס הימנוס (מנכל משרד האנרגיה)צילום: קבוצת דלק

ההסכם הסופי, שייחתם עם ממשלת קפריסין עד סוף דצמבר 2013, יסדיר את הפיתוח של הפרויקט ואת המודל המסחרי שבו יפעל. בהסכם עשויות דלק ונובל לערב חברות אנרגיה נוספות שמחפשות כיום גז מול חופי האי, בהן טוטאל הצרפתית, ENI האיטלקית ו-KOGAS הקוריאנית. החברות הללו צפויות לקחת חלק בעלויות המימון של הפרויקט ולעשות שימוש במתקניו.

מי שחתם על ההסכם מטעם קבוצת דלק היו יו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור, מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו וסמנכ"ל האסטרטגיה של אבנר יניב פרידמן. במסגרת הדיווח, נמסר שקבוצת דלק ונובל יוכלו להרחיב את השימוש במתקן גם "לתגליות בשטחי רישיונות אחרים בקפריסין או לתגליות במדינות שכנות", כשהכוונה היא ככל הנראה למאגר לוויתן הישראלי בו שותפה דלק.

בימים אלה נערכות דלק ונובל להשלמת העסקה למכירת 30% מהזכויות במאגר לווייתן לידי ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד. בשונה מהפרויקט בקפריסין, השותפות בלווייתן תכננו עד עתה לבצע הנזלת הגז באמצעות מתקן צף במעמקי הים - בגלל הקושי למצוא אתר מתאים להקמת מסוף בחופי ישראל על רקע התנגדות הירוקים.

אופציה שנייה שעומדת בפני דלק ונובל היא שממשלת ישראל תחתום בעתיד עם קפריסין על הסכם לשימוש במתקני היצוא, כך שהגז מלווייתן יחובר לבלוק 12 ומשם יוזרם למתקן ההנזלה. בתגובה, יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ואבנר יורדות עד 1.7%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker