"עננה של ניגודי עניינים מרחפת מעל המלצות ועדת גולדשמיט"

בעקבות פנייה של הקליניקה לשוק ההון, השיב הממונה על שוק ההון, עודד שריג: ניקח בחשבון את ניגודי העניינים של חברי הוועדה להלוואות המוסדיים בהחלטה לגבי אימוץ המלצותיה

אסא ששון

"יהיה קשה לקיים דיון מעמיק בהמלצות ועדת גולדשמיט כל עוד מרחפת מעליה עננה של ניגודי עניינים ולחצים אפשריים מטעם אינטרסנטים" - כך אמר היום עו"ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים.

לדברי גיל, "שניים מחברי הוועדה ממלאים תפקידי מפתח בחברות ביטוח שהעניקו עד כה מיליארדי שקלים בהלוואות פרטיות, חבר שלישי משמש כפרקליט בכיר של בעלי שליטה וחברות גדולות הנוטלות הלוואות מהמוסדיים, והוועדה אף קיבלה שירותי ייעוץ מעורך דין המייעץ לפרנסתו לגופים מוסדיים. מדאיג לראות, שעודד שריג דווקא הכיר בכך שלחלק מחברי הוועדה יש עניין בהמלצותיה - אך בחר שלא לעשות דבר בנדון. האחריות מונחת כעת לפתחו לנטרל את ניגודי העניינים ולהבטיח שהמלצות הוועדה הן הטובות ביותר לציבור".

המלצות ועדת גולדשמיט, שעסקה במתן הלוואות פרטיות על ידי הגופים המוסדיים לחברות ופרויקטים, פורסמו היום. עוד בטרם התפרסמו ההמלצות, פנה עו"ד עמירם גיל לממונה על הביטוח ושוק ההון, פרופ' עודד שריג, בדרישה לבטל את המינוי של שלושה חברי הוועדה: אמיר הסל, יעקב רוזן ואברמי וול.

עו"ד עמירם גילצילום: עופר וקנין

גיל דרש לבטל את המינוי בטענה כי השלושה מצויים בניגוד עניינים. "התפקיד המרכזי שממלאים מר הסל ומר רוזן כנושאי משרה בגופים המוסדיים והרקורד של עו"ד וול כפרקליטם של התאגידים המובילים במשק יוצרים, לכל הפחות, מראית עין של ניגוד עניינים אם לא ניגוד עניינים בפועל בין עבודתם במגזר העסקי לבין תפקידם כחברי וועדה ציבורית, האמונה על הבטחת האינטרסים של החוסכים ועל גיבוש המלצות שאמורות להיטיב עם הציבור כולו", כתב גיל לשריג בחודש ינואר. "כפל הנאמנויות בו נתונים, לכאורה, מר הסל, מר רוזן ועו"ד וול מטיל צל על עבודתה, על המלצותיה האפשריות, ועל מידת הלגיטימיות הציבורית לה תזכה".

בתשובה ששלח לאחרונה בתגובה לפניית הקליניקה, הבהיר שריג כי "ההחלטה למנות לוועדה נציגים של גופים מוסדיים נובעת מהצורך בחברים שלהם הכרות עם אופן פעולתם של גופים מוסדיים בכלל, ובתחום ההשקעות בפרט, שכן לחברים כאמור תהיה תרומה רבה ומקצועית לנושאים בהם דנה הוועדה. תרומה זו נסמכת על ניסיונם המקצועי ועל היכרותם רבת השנים עם אופן פעולתם של הגופים המוסדיים בפועל, להבדיל ממידע תיאורטי בלבד, כך שניסיון זה מהווה ערך מוסף רב לדיוני הוועדה... לאור האמור לעיל, איננו רואים מניעה בהמשך חברותם של נציגי הגופים המוסדיים בוועדה שבנדון".  עם זאת, שריג הבטיח כי "מובן שהעניין שיש לחברים מסוימים בהחלטות הוועדה יילקח בחשבון בהחלטה לגבי אימוץ המלצותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker