דרור רייך

יום המסחר התנהל במגמה חיובית שנתמכה מהעליות הנאות שנרשמו אמש בוול סטריט אך לקראת סופו נרשמו ירידות קלות במספר מדדים מובילים. מחזור המסחר היה גבוה יחסית לממוצע השבוע ועמד כ-1.2 מיליארד שקל. את מירב תשומת הלב ריכזה החברה לישראל שריכזה לבדה מחזור של כ-107 מיליון שקל בעקבות הודעת החברה הבוקר כי היא מתפצלת ל-2 חברות ומפסיקה לבצע השקעות חדשות.

בתום המסחר, מדד ת"א 25 נחלש ב-0.2% ומדד ת"א 100 התחזק ב-0.1%. מדד הבנקים הוסיף 0.1% לערכו ומדד הנדל"ן נחלש ב-0.3%. עוד בלט בעליות מדד הביומד שהוסיף 2.5% לערכו.

בזגרת המניות בלטות לחיוב מניית בי.אס.פי שזינקה ב-187% במחזור גבוה - זאת בשל קבלת אישור לרישום פטנט בארה"ב לטכנולוגיה שפתחה. עוד בולטות בעליות מניית החברה לישראל שבשליטת עידן עופר (52%), שמתכננת פיצול החזקותיה בחברות הבנות שבתום המסחר הוסיפה כ-8.3% לערכה, מניית מלאנוקס הוסיפה עוד 11.5% לאחר הערכות כי היא עתידה לשתף פעולה עם מיקרוספט בהקמת חוות שרתים חדשה, אלוט תקשורת התחזקה ב-8.4%, פלורסטם זינקה ב-8.7%, גיוון מתפתחת הגלולה לצילום המעי הגס זינקה ב-9.6% ונובה הוסיפה 3.9% לערכה.

רן שחר, מנהל ההשקעות הראשי באלפא פלטינום ניהול השקעות, התייחס ליום המסחר ומציין כי "הבורסה התנהלה על רקע העליות שנרשמו אתמול בלילה בבורסה בארה"ב. הבורסות באסיה גם כן הציגו היום מגמה חיובית, למעט השוק הסיני שהמשיך את גל הירידות ונכנס רשמית לקטגוריה של שוק דובי עקב חשש להתפוצצות בועת האשראי, דבר שהוביל לעליה בריבית הבנקאית over night לכיוון של 7%.

"האג"ח הממשלתי שמרכז עניין ממשיך להתנהל במקביל למגמה של אג"ח ממשלת ארה"ב, הנסחר כיום בתשואה של 2.6%, תוך המשך סגירת ה-spread (פער) בין האג"ח ממשלת ישראל לאג"ח ממשלת ארה"ב, העומד כיום על 130 נקודות".

בשוק הסולידי נרשמה מגמה חיובת קלה – מדדי התל בונד טיפסו עד 0.02% ובגזרת אגרות החוב הממשלתיות נרשמה עלייה של 0.3% בצמודות ל-10 שנים ועלייה של 0.6% בשקליות לאותה תקופה זמן.

מעבר לים נרשמה מגמה חיובית גם כן, בורסות ארה"ב ואירופה נסחרות בטריטוריה הירוקה זה היום השני ברציפות, לאחר שנתוני צמיחה מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יתמיד במדיניות התמריצים לכלכלה הגדולה בעולם. בשעת החפיפה החדשה האג"ח הממשלתיות האמריקאיות רשם עליות לראשונה זה שמונה ימים והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.03% לרמה של 2.58%. כמו כן, מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.7%, מדד S&P 500, טיפס ב-0.7% ומדד נאסד"ק הוסיף 0.9% לערכו.

מניות במוקד

מניית נובה מכשירי מדידה קבלת הזמנה משמעותית מיצרנית זכרונות מובילה עבור רשיונות תוכנת מידול בשם NovaMARS. הזמנה זו מגוונת את תמהיל מוצרי נובה שמתקדמת צעד נוסף לעבר פתרונות תוכנה מתקדמים לתהליכי הייצור המורכבים בתעשיית השבבים למחצה. החברה מצפה לספק ולהתקין את הרשיונות שכבר הוזמנו במהלך המחצית השנייה של 2013.

חברת הביומד הישראלית הודעה כי החברה הבת שלה נכנסה לשותפות אסטרטגית והסכם רישוי עם ענקית הביוטק הקוריאנית צ'אה (Cha Bio&Diostech). ההסכם נוגע לפיתוח ומסחור של מוצרים מתאי PLX של פלוריסטם בהתוויות של טרשת עורקים חמורה בגפיים התחתונות וצליעה בינונית לסירוגין בדרום קוריאה.

חברת אנלייט מקבוצת יורוקום תרחיב את פעילותה בשוק האנרגיה הסולרית האיטלקי. אנלייט וקרן נוי שמנוהלת על ידי פיני כהן יקימו חברה ייעודית שתרכוש את חברת Sonnen Energy האיטלקית, שמחזיקה בצבר פרויקטים סולריים בצפון איטליה שייספקו 6.7 מגהווט בהשקעה כוללת של 53 מיליון שקל. אנלייט וקרן נוי יקימו חברה שתיקרא נוילייט ותהיה בבעלות אנלייט (51%) וקרן נוי (49%). שני הצדדים ישקיעו בחברה החדשה 2.3 ו 2.2 מיליון יורו בהתאמה, וקרן נוי תזרים בהלוואת מזנין סכום של 5.4 מיליון יורו לחברת נוילייט.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker