עובדי משרד החוץ הפגינו בדרישה לפתרון סכסוך העבודה

לדברי יו"ר ועד העובדים במשרד, יאיר פרומר, הקיצוץ בשכר נע בין 30% ל-50%

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

מאות עובדים במשרד החוץ הפגינו אתמול מול הכנסת, במחאה על היעדר פתרון לסכסוך העבודה שבו הם מצויים כבר שבועות רבים ועל החלטת הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, לנכות את תמורת השעות הנוספות, הכוננויות וחלק מהוצאות הרכב של העובדים בגין ימי העיצומים. לדברי יו"ר ועד העובדים במשרד, יאיר פרומר, הקיצוץ בשכר נע בין 30% ל-50%.

פרומר הזהיר כי החלטת האוצר לקצץ בשכר העובדים בשל העיצומים היא "הסלמה שרק מעודדת את החרפת המאבק". עם זאת, ניכוי שכר בגין עיצומים או אי תשלום שכר באופן מוחלט עבור שביתה שנוקטים העובדים נחשבים לצעד חוקי מצד המעסיק.

הפגנת עובדי משרד החוץ התקיימה בתמיכת ההסתדרות. פרומר קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתוקף תפקידו גם כשר החוץ, להיכנס לעובי הקורה ולפעול לסיום המשא ומתן ולהשגת הסכם שיאפשר את סיום העיצומים.

עובדי משרד החוץ דורשים לשפר את תנאי השירות של נציגי ישראל בחו"ל, כך שיחול עליהם הסכם השכר התקף לגבי עובדי המשרד בישראל. כיום, שכרם של הנציגים בחו"ל נקבע על ידי ועדה בין־משרדית. לטענת פרומר, שכרם של העובדים בחו"ל נשחק ריאלית בעשרות אחוזים.

השבוע החריפו עובדי משרד החוץ את העיצומים - והפסיקו את השירותים הקונסולריים בנציגויות ישראל בחו"ל, לרבות הנפקת דרכונים ותעודות מעבר חד־פעמיות. אלפי ישראלים עלולים להיתקע בזמן הקרוב בחו"ל, בהיעדר יכולת להאריך את תוקף דרכונם או להנפיק תעודת מעבר חד־פעמית. להחלטת העובדים יהיו חריגים: הצלת חיי אדם, העברת גופות לקבורה בישראל וטיפול בפונדקאות או אימוץ. בנוסף, העובדים אינם מאפשרים הצבת נספחים מסחריים חדשים בנציגויות ישראל בחו"ל.

באוצר טוענים כי שכרם של עובדי משרד החוץ הוא 17 אלף שקל בממוצע ‏(ברוטו‏) - "בין הגבוהים ביותר בשירות המדינה". לגבי העובדים המוצבים בחו"ל אומרים באוצר כי תנאיהם טובים פי שניים ולעתים פי שלושה מאלה של העובדים בישראל, וכי "הוועד במשרד החוץ חי בבועה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker