ויזה אירופה: היקף הכלכלה השחורה בישראל - 185 מיליארד שקל בשנה

על פי מחקר שבוצע עבור ויזה, שיעור הכלכלה השחורה בישראל תופס 18.9% מהתמ"ג, לעומת 15.3% במדינות OECD

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היקף הכלכלה השחורה בישראל מוערך ב–185 מיליארד שקל, סכום שווה ערך ל-18.9% מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג‏) ב–2013. כך לפי מחקר של פרופ' פרידריך שניידר מאוניברסיטת לינץ שבאוסטריה, שהוזמן על ידי ויזה אירופה.

לחברת ויזה אירופה אינטרס מהותי במחקר שהוזמן על ידה ואינטרס בהצגת הנתונים, שכן הפתרון המוצע על ידי ויזה למיגור הכלכלה השחורה הוא עידוד ממשלתי לשימוש בכרטיסי אשראי, במטרה להקטין את היקף העסקות הבלתי מדוווחות. בוויזה מציינים כי זהו אינטרס משותף של המדינה שתיהנה מעלייה בגביית המסים.

על פי המחקר, השיעור הממוצע של הכלכלה השחורה במדינות OECD הוא 15.3% מהתמ"ג, ואילו בישראל, שיעור הכלכלה השחורה גבוה יותר - 18.9%. עם זאת, לפי המחקר, שיעור הכלכלה השחורה בישראל נמצא במגמת ירידה. המחקר בחן את שיעור הכלכלה בישראל מאז 2010, אז היה הנתון 21% מהתמ"ג והוא ירד בעקביות מדי שנה. עוד עולה מהמחקר כי מצבה של ישראל טוב מזה של מזרח אירופה ומחלק מהמדינות במזרח התיכון.

עודד סלומי, מנכ"ל ויזה אירופה בישראל אמר אתמול כי "כשמשתמשים במזומן, קל יותר להסתיר הכנסות, אך כשמשתמשים באמצעי תשלום אחרים, ובמיוחד בכרטיסי ויזה, הסיכוי להסתרת הכנסות יורד באופן דרמטי. כדי לצמצם את הכלכלה השחורה בישראל ולהגדיל הכנסות לממשלה ממקורות מס, אנו מציעים לנקוט בצעדים שיגדילו את השימוש בכרטיסי אשראי". בשנים האחרונות נרשם קצב גידול מואץ של כ–9% בשנה בהיקף העסקות שמבצע הציבור בכרטיסי אשראי.

נציגי ויזה ציינו אתמול כי הכלכלה השחורה בולטת בישראל בכמה ענפים, כשהמרכזי שבהם הוא תחום היהלומים. כמו כן, ויזה מציינת כי בתחום הבנייה נפוץ כי עובדים מקבלים באופן רשמי שכר מינימום, אבל זוכים בנוסף לבונוס במזומן שאינו מוצהר ובתדירות גבוהה. כמו כן הם ציינו כי בישראל מספר משמעותי של קבלנים ללא רישיון. ויזה מציינת גם את מגזר מוסכי הרכב ובעלי מקצוע אחרים שנותנים עדיפות לתשלום במזומן תמורת הנחה ללקוח בגובה המע"מ על העסקה. ויזה מציינת גם את תחום משקי הבית, שבו נפוץ תשלום במזומן בלתי מדווח למנקות, למטפלות, ולמורים פרטיים. וכן מציינים את תחום העסקת העובדים הזרים, שגם בקרבם נפוץ תשלום בלתי מדווח.

המחקר של ויזה מציג כי התחומים בהם בולטת בישראל בכלכלה שחורה דומה במאפייניהם לאלה שזוהו באירופה.

בוויזה אירופה ציינו כי להערכתם המשך גידול מואץ בקצב של 10% בשנה בהיקף השימוש בכרטיסי אשראי ייאפשר להוריד את שיעור הכלכלה השחורה עד סוף 2015 לכ–17% מהתוצר. בחברה ציינו להערכתם כי כל גידול של 1% בחדירת השימוש בכרטיסי אשראי, מקטין את שיעור הכלכלה השחורה בכ–0.5%. בוויזה מעריכים כי הגדלת שיעור העסקות המדווחות ייאפשר להגדיל את גביית המסים בישראל בכ–2 מיליארד שקל בשנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker