פרמיית הסיכון של דנקנר עלתה, תשאלו בכלל ביטוח

אי.די.בי אחזקות היא חדלת פירעון שאינה עומדת בהתחייבויות ובכלל ביטוח מבינים זאת

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
אסא ששון

לפני ימים ספורים דיווחה חברת אי.די.בי אחזקות לבורסה, כי בכוונתה לכנס אסיפה כללית מיוחדת של בעלי המניות כדי לאשר את ההתקשרות בפוליסת ביטוח לאחריות דירקטורים, שמועדה הסתיים ויש לחדש אותה. בפוליסה “תבוטח אחריות נושאי המשרה, לרבות קרובי בעלי השליטה ולרבות נושאי משרה, שלבעלי שליטה בחברה יש עניין אישי בתנאי כהונתם/העסקתם”.

עם המבוטחים בפוליסה נמנים נוחי דנקנר ‏(מבעלי השליטה בחברה‏), אחותו שלי ברגמן, אברהם לבנת ‏(מבעלי השליטה בחברה‏) ורות ויצחק מנור ‏(מבעלי השליטה בחברה‏). סך הכיסוי הביטוחי על כל הדירקטורים הוא 140 מיליון דולר.

ביטוח דירקטורים הוא עניין שגרתי. כיום אין דירקטור שמוכן לכהן בתפקידו ללא ביטוח שמגן עליו בגין מעשה או מחדל, שהביא לאובדן כספי עקב החלטות שקיבל או שהיה מעורב בהן.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

הביטוח אמור לספק הגנה וייצוג לדירקטור בעת תביעה נגדו, וכן לכסות על נזק כספי שייגרם לו עקב התביעה. זאת כמובן כל עוד הוא פעל כ”דירקטור סביר”, כלומר בתום לב, לא במרמה, ללא ניגודי עניינים, באופן זהיר ולטובת החברה.

במונח “דירקטור סביר” הכוננה היא לנושא משרה, שפעל ברמת מיומנות שבה היה פועל “נושא משרה סביר” באותה עמדה ובאותן נסיבות, כולל נקיטת אמצעים סבירים לקבלת מידע הנוגע לכדאיות העסקית של פעולה המובאת לאישורו, או של פעולה הנעשית על ידו בתוקף תפקידו, וכן לקבל כל מידע אחר שיש לו חשיבות לפעולות האלו.

הפרט המעניין בדיווח הנוכחי אינו עצם הארכת הביטוח, שכן זהו הליך די טכני, אלא תוספת הכסף ‏(הפרמיה‏) שנדרשה במקרה זה אי.די.בי לשלם לחברת הביטוח. במקרה הנוכחי זאת כלל ביטוח, חברה נכדה של אי.די.בי אחזקות שהועמדה למכירה על ידיה.

אי.די.בי מציינת כי “סך דמי הביטוח שישולמו לא יהיה יותר ממיליון דולר בתוספת 20% מדי שנה ‏(כלומר, מ–2014 יסתכמו דמי הביטוח ב–1.2 מיליון דולר‏)”. ואולם כשבוחנים את ההודעה כולה מגלים שעד כה שילמה אי.די.בי דמי ביטוח של 500 אלף דולר בשנה בלבד. כלומר, על אותו כיסוי ביטוחי דורשת עתה כלל ביטוח מהחברה האם שלה פרמיה כפולה. גם ההשתתפות העצמית של הדירקטורים ונושאי המשרה באי.די.בי הועלתה מ–50 אלף דולר ל–100 אלף דולר.

תמחור עלות ביטוח דירקטורים הוא מורכב למדי, שכן קשה לכמת את הסיכון הטמון בתפקיד ולהעריך את עלות התביעות העתידיות שהוא עלול להיות חשוף להן. ואולם נראה שבכלל ביטוח מבינים שבמקרה שלהם המצב מורכב בהרבה. שכן אי.די.בי אחזקות היא חברה חדלת פירעון שאינה עומדת בהתחייבויותיה, ושנמצאת גם כך על הכוונת של משקיעים ומלווים בשל פעולות שנעשו בה בעבר ואף הוגשו נגדה כמה תביעות ‏(מעריב וישראייר‏). הסיכון של הדירקטורים בה גבוה יותר, מה שבה לידי ביטוי בפרמיה הנדרשת עבורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker