הדולר: המבחן הראשון של צוות פרנקל-פלוג

פישר ובנק ישראל ניהלו קרב נגד הספקולנטים המקומיים והזרים - השוק מעונין לדעת כיצד יפעלו מחליפיו

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שער הדולר ירד אתמול במשך המסחר אל מתחת לרמה של 3.60 שקלים - ובשוק המט"ח תהו אם הירידה מסמנת את הכיוון שבו ינוע הדולר לאחר פרישתו של סטנלי פישר מתפקיד נגיד בנק ישראל בתחילת השבוע הבא.

"אם נבחן את ההיסטוריה של יעקב פרנקל, הנגיד הישן־חדש של בנק ישראל, נגלה שהוא אוהב ריבית ריאלית חיובית מצד אחד, ושהוא אינו אוהב להתערב בשוק המט"ח מצד שני", אמר סוחר ותיק בשוק המט"ח. "זו מציאות שיכולה להכתיב בעתיד שער של 3.20 שקלים לדולר".

המסחר אתמול בשוק המט"ח היה סמלי לסיום כהונתו של פישר. בשעה שפישר נפרד מהציבור במסיבת עיתונאים אחרונה, הוא הספיק להעביר לחדר העסקות של בנק ישראל עוד הוראת ביצוע אחת: הבנק המרכזי רכש אתמול במהלך המסחר כ–100 מיליון דולר בשוק הפתוח בניסיון למתן את ההתחזקות של השקל לעומת הדולר. בנק ישראל אישר ל–TheMarker כי בוצעו רכישות "בהיקף לא גדול".

בעקבות ההתערבות נקבע אתמול שער יציג של 3.605 שקלים - המשקף היחלשות של הדולר ב–0.8% אתמול וב–8% כמעט ‏(יותר מ–30 אגורות לדולר‏) ב–12 החודשים אחרונים. פעילים בשוק המט"ח דיווחו כי השקל התחזק אתמול בעקבות מכירות דולרים על רקע אכזבה של הסוחרים מאי־הפחתת הריבית שלשום. חלק מהסוחרים העריכו שבנק ישראל יוריד את הריבית, והעובדה שהדבר לא קרה הביאה אותם להחלטה לרכוש שקלים כנגד דולרים. הסוחרים סיפרו כי ביומיים האחרונים נעשו מכירות המט"ח בעיקר על ידי ספקולנטים זרים.

פרופ' יעקב פרנקלצילום: בלומברג

מעבר לתגובה הנקודתית של השוק על החלטת הריבית ורכישת הדולרים של בנק ישראל - שהיקפה היה צנוע לעומת מחזור העסקות היומי, המגיע לכ–2 מיליארד דולר ביום - הלחץ על הדולר נובע מהגז הטבעי הרב הזורם מדי יום ממאגר תמר לתחנות הכוח של חברת החשמל ולמפעלים גדולים.

אף שנתוני סחר החוץ של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ‏(המעודכנים לאפריל ולמאי‏) אינם מעידים עדיין על ירידה יוצאת דופן בהיקף יבוא הדלק לישראל, הכלכלנים והסוחרים מעריכים כי כבר בעתיד הקרוב יתברר שצינור הגז גורם לעלייה משמעותית בהיקף הדולרים הזורמים לישראל. הסוחרים הרוכשים עתה שקלים תמורת דולרים מעריכים כי ככל שתחלחל למשק ולשווקים הידיעה שזרם הדולרים לישראל גובר וימשיך לגבור, כך השקל יתחזק וילך - ולכן הם מוכרים דולרים כבר עכשיו.

הסוחרים הסכימו כי היצע הדולרים כיום הוא דרך של השוק לבחון את הנגיד הבא, פרנקל ‏(אף שאינו צפוי להיכנס לתפקידו בשבועות הקרובים‏), ואת הנחישות שלו בנוגע לשוק המט"ח.

בחודשים האחרונים ניהלו פישר ובנק ישראל קרב נגד הספקולנטים, הזרים וגם הישראלים, על שמירת שער הדולר ברמה של כ–3.60 שקלים. בכל פעם שהשער איים לקרוס, בנק ישראל רכש דולרים - וכשנתוני השוק המקומי והבינלאומי גרמו לדולר להיסחר ברמות גבוהות יותר, בנק ישראל נעדר מהשוק ולא רכש מט"ח.

עתה, כשפישר עוזב באופן מעשי את בנק ישראל, השוק מעוניין לגלות כיצד יפעלו מחליפיו - קודם קרנית פלוג, המשנה לנגיד וממלאת מקומו של פישר עד שפרנקל ייכנס לפקיד בפועל, ואחר כך פרנקל עצמו. ניתן אפילו להעריך שהשלושה - פלוג, פישר ופרנקל - יקיימו כבר בימים הקרובים התייעצויות כדי להחליט כיצר להגיב לזרם מכירות הדולרים שמגיע לישראל ולספקולנטים הזרים האחראים לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker