הראל: "הממשלה ובנק ישראל נדרשים לצעדים אקטיביים לעידוד הצמיחה"

עופר קליין, הכלכלן הראשי של קבוצת הראל: "בעוד שבמרבית הכלכלות בעולם תחזית הצמיחה ל-2014 גבוהה יותר בהשוואה ל-2013, בישראל המצב הפוך; על בנק ישראל להמשיך במדיניות המרחיבה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במרבית הכלכלות בעולם תחזית הצמיחה ל-2014 גבוהה יותר בהשוואה ל-2013, אך המצב בישראל הפוך, ולכן על הממשלה לנקוט צעדים אקטיביים לעידוד הצמיחה, ועל בנק ישראל להמשיך במדיניות המרחיבה - כך קורא היום (ג') עפר קליין, הכלכלן הראשי של קבוצת הראל, במסגרת סקירת המקרו השבועית שפרסם למשק המקומי.

אתמול, כחלק מהודעת הריבית לחודש יולי, עדכן מטה בנק ישראל את תחזית הצמיחה לשנת 2014 מ-4% ל-3.2% בלבד, וזאת בהשוואה לצמיחה של 3.8% ב-2013. לדברי קליין, "החשש המרכזי שלנו - ומהיום נראה שזו גם דעתו בנק ישראל - שבעוד שבמרבית הכלכלות בעולם תחזית הצמיחה ל-2014 גבוהה יותר בהשוואה ל-2013, בישראל המצב הפוך".

בנוגע להחלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד, למנות את פרופ' יעקב פרנקל כנגיד הבא של המשק, מציין קליין כי סביר, על פי הצהרותיו בעבר ותפיסת עולמו המוצהרת, שפרנקל ינקוט בקו מדיניות יותר "קשוח" מאשר פישר. "המשמעות האפשרית לכך היא בעיקר שקל חזק יותר, עדיפות לריבית משתנה על קבועה וציפיות לאינפלציה נמוכות יותר", מדגיש קליין.

עפר קלייןצילום: יונתן בלום

ביחס לכלכלת ארה"ב מציין קליין כי הבנק הפדרלי אופטימי לגבי הצמיחה העתידית, ומכין את הקרקע לתום עידן ההרחבות הכמותיות. "נראה שהבנק אופטימי יותר בנוגע לכלכלה ולשוק התעסוקה, ולהערכתו הסיכונים לכלכלה קטנו מאז הסתיו שעבר. תחזיות הצמיחה לשנים הבאות נותרו גבוהות בהשוואה לקונזנסוס החזאים בעולם, וההערכה המעודכנת היא ששיעור האבטלה יגיע ל-6.5% בסוף 2014", כתב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker