ועדת הכלכלה: "יש לרסן השכר בבנקים - החל במנהלים"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ ברוורמן: "ההתייעלות בבנקים צריכה להתחיל מהראש - אין שום הצדקה לשכר של 20 מיליון שקל" ■ המפקח: עד סוף 2013 תצא לדרך התוכנית לקביעת סל שירותים אחיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, קיימה היום (ג') דיון לבקשת חברי הכנסת איתן כבל, גילה גמליאל, דוד צור ואחמד טיבי. בפתח הדיון התייחס יו"ר הוועדה, פרופ' ברוורמן, לדיווח החצי שנתי בדבר עמלות הבנקים, שהעביר היום המפקח על הבנקים דוד זקן לוועדה, וכן לכוונת המפקח לקבוע סל של שירותים לניהול חשבון במחיר אחיד.

פרופ' ברוורמן הזכיר כי כבר ב-2005 יצרה הוועדה סל שירותים במחיר אחיד וביקש לדעת מה השתנה מאז ועד היום. כמו כן, ציין פרופ' ברוורמן כי רווחיות הבנקים בישראל נמוכה מעט מהממוצע ב-OECD ותהה האם הדבר נובע מהיעילות הנמוכה של הבנקים והמשכורות האסטרונומיות של מנהלי הבנקים והעובדים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

קיץ יקר // למה כניסה לתערוכת הלגו בישראל עולה פי 2 מבשאר העולם?

כך נסגרת הדלת על משקיעי הנדל"ן

ח"כ כבל הבהיר כי יזם את הדיון לא בגלל שרווחי הבנקים צורמים לו, אלא בגלל שהגיע הזמן לעשות מעשה. "למזלם של הבנקים, הם הצליחו לרדת למדרון אחורי בסונאר של הציבור", אמר כבל שפנה למפקח והוסיף כי "לא צריך עוד דו"חות ועוד ניירת - הגיע הזמן לעשות מעשה רגע לפני שחברי הכנסת יתערבו".

אבישי ברוורמן (מימין) ודודו זקןצילום: אמיל סלמן

ח"כ גילה גמליאל הוסיפה כי התחרות בתחום העמלות לא הוכיחה את עצמה. לדבריה, לפי נתוני המועצה לצרכנות, מאז 2008 העמלות התייקרו פי 5 לפחות לשני שלישים מהלקוחות, שרבים מהם כלל לא מתמקחים. "הגיע הזמן לבטל את העמלות על שירותים בסיסיים בחשבון", אמרה ח"כ גמליאל.

ח"כ טיבי הוסיף כי העמלות והריביות במגזר הערבי הן מהגבוהות במערכת הבנקאית. הוא תהה "איך זה שבישובים באשכולות הכי נמוכים משלמים הכי הרבה", והוסיף כי "מתברר שגם הבנקים דופקים את הערבים". ח"כ באסל ג'אטס הוסיף כי הבנקים מתייחסים למגזר הערבי כמסוכן יותר, ובגלל זה גובים תוספת ריבית. הוא אף ציין כי במגזר יש נוכחות של 2-3 בנקים בלבד.

המפקח על הבנקים, דודו זקן, התייחס לדברים ואמר כי ב-2008 הוצע סל בסיסי במחיר של 18 שקל, בעוד כיום המחיר הממוצע של ניהול חשבון עו"ש עומד על כ-14 שקל בלבד. "הבעיה שהלקוח לא רואה מוצר אחד אותו הוא יכול להשוות ולכן אינו יכול לקבל החלטה. בעיה נוספת היא יכולת הביצוע של ההחלטה, ולכן יש לפשט את התהליך של מעבר בין הבנקים", אמר זקן. הוא הסביר כי בכוונת הפיקוח על הבנקים לקבוע שני סלים, האחד בסיסי - לפעילות מתחת לממוצע - והשני מורחב - שבו הכל כלול. כמו כן, הוא הוסיף כי המטרה היא שהלקוח יוכל לעבור בנק בכל שנייה. לדבריו, התוכנית תצא לדרך עד סוף השנה הנוכחית.

מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, טען כי הרווחים של הבנקים לא גבוהים ביחס ל-OECD, וכי רוב רווחי הבנקים מגיעים מהמגזר העסקי ולא ממשקי הבית. הוא הוסיף כי מחירי העמלות נבדקו על ידי גורמים רבים, שאינם קשורים לבנקים, ונמצא שישראל היא המדינה השלישית הזולה ביותר מבין מדינות העולם המערבי בעלות ניהול החשבון.

מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרלצילום: טס שפלן

מנכ"ל המועצה לצרכנות, אהוד פלג, טען כי הערבוב של עמלות בשקלים וריבית באחוזים גורמים לצרכן לא להבין את העלות האמיתית שהוא משלם. הוא הציע לבטל את עמלות העו"ש ולהציג את מחיר ניהול החשבון בעלות הריבית.

היועץ הכלכלי של לשכת ארגוני העצמאיים (לה"ב), ד"ר רובי נתנזון, טען כי קיימת בעיה במגזר העסקים הקטנים. לדבריו, האשראי שניתן להם עומד על 5.4% מכלל האשראי שנותנים הבנקים, בעוד הרווח לבנקים מהמגזר עומד על 12%.

המפקח זקן התייחס להצעה לבטל את עמלות העו"ש ואמר כי אין שירות שניתן בחינם. לדבריו, ביטול עמלות העו"ש יגרום לסבסוד צולב. באשר לרווחיות אמר זקן כי אולי חבל שהיא לא גבוהה. הוא ציין כי הבנקים נסחרים היום במחיר נמוך מההון העצמי שלהם ואמר כי הרוב המוחלט של הבעלים של הבנקים הם הציבור - באמצעות קרנות הפנסיה, ההשתלמות וקופות הגמל - ורווחי הבנקים מגיעים גם לציבור. עם זאת, הוא ציין כי יש מקום לשיפור היעילות במערכת הבנקאית, בעיקר ברכיב הוצאות השכר והנלוות שעומד על 65% בממוצע.

אהוד פלגצילום: תומר אפלבאום

היו"ר פרופ' ברוורמן העיר ביחס לכך כי היעילות צריכה להתחיל מהראש ומקיצוץ שכר המנהלים. "תהליך הניכור הוא איום, לאף אחד מהמנהלים אין שוק בארה"ב ואין שום הצדקה לשכר של 20 מיליון שקל". המפקח זקן ציין כי הוא מצטרף לקריאה של היו"ר, אך הוסיף כי הכסף הגדול לא יגיע מקיצוץ בשכר המנהלים.

ראש מרכז אהרון מאיר לחקר הבנקאות, פרופ' אליס ברזיס, אמרה כי הבעיה אינה בהשפעת שכר הבכירים על הרווחיות של הבנקים. אלא שלדבריה, בעת שמנכ"לית בנק לאומי הולכת לקפה עם נוחי דנקנר נוצרת תחושה שזה מפגש של האליטה וההחלטות שמתקבלות בעקבות זאת הן לא הכי נכונות. "אם היא הייתה מרוויחה 'רק' כמו נגיד בנק ישראל אולי לא הייתה תחושה כזאת", הסבירה.

בעיה נוספת שציינה ברזיס היא הדלת המסתובבת - שמביאה את הרגולטורים לתפקידים בכירים בגופים עליהם פיקחו. היא הוסיפה כי "ריקי כהן מחדרה לא רוצה לדעת כמה ריבית היא משלמת על המינוס ועל החריגה - כי היא רק רוצה לעשות קניות בשקט".

היו"ר פרופ' ברוורמן סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה מבקשת מהמפקח על הבנקים ליישם במהירות את התוכנית ליצור סל עמלות אחיד, לפרסם את התוכנית לציבור ולחייב את הבנקים להודיע על כך ללקוחות. כמו כן, ביקשה הוועדה לבחון שורה של עמלות נוספות, שיקרות יותר בישראל ביחס לעולם, בהן דמי ניהול קרנות נאמנות.

בנוסף, ביקשה הוועדה לקדם את נושא "תעודת הזהות" של הלקוח שתאפשר מעבר קל יותר בין הבנקים. עוד אמר פרופ' ברוורמן כי הוועדה מבקשת לבחן צעדים נוספים שיגבירו את הנגישות של אוכלוסיות מוחלשות למערכת הבנקאית.

עוד הוסיף היו"ר כי "הוועדה מסתייגת מגובה שכר מנהלי הבנקים ודורשת מהמפקח לפעול לריסון הוצאות השכר בבנקים - ולהתחיל בשכר המנהלים". כמו כן, ביקש ח"כ ברוורמן לקבל נתונים על רווחיות הבנקים בניכוי הוצאות שכר המנהלים, ונתונים לגבי אפליית המגזר הערבי בעמלות וביכולת לפתוח חשבונות ולעבור בין סניפים שונים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker