פישר: "תנאי המשק לא פשוטים - אך פרנקל יהיה נגיד טוב"

הנגיד היוצא במסיבת עיתונאים לרגל פרישתו: "ועדת טירקל תצטרך לבדוק את כל הטענות נגד פרנקל בדו"ח מבקר המדנה"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אני מכיר את יעקב פרנקל הרבה מאוד שנים. הוא היה נגיד חשוב ומוצלח, בתנאי משק לא פשוטים. אין שום סיבה שלא יהיה נגיד מאוד טוב בשנים הקרובות". כך אמר היום נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, במסיבת עיתונאים מיוחדת לקראת סיום כהונתו בסוף החודש.

בהתייחס לדו"ח המדינה הקשה מ-2002, בנושא כספים שקיבל פרנקל מבנק ישראל שלא כחוק, אמר פישר כי, הוא לא נכנס לעוביו של הדו"ח, ובכל מקרה מי שצריכה להתייחס לממצאי הדו"ח היא ועדת טירקל, שצריכה לאשר את מועמדותו של פרנקל לתפקיד נגיד המדינה הבא.

בתשובה לשאלות עיתונאים אמר פישר כי "פרנקל היה מועמד ישראלי לתפקיד הנגיד, אני נגיד מחו"ל. היה יותר ממועמד אחד טוב לתפקיד הנגיד הבא. קרנית פלוג היתה יכולה להיות נגידה מצוינת. חשוב שהיו לנו מספר מועמדים טובים. פרנקל הוא ישראלי. בניגוד לישראלים לא מעטים ששכחו מאין באו, הוא לא שכח".

לדברי פישר, פרנקל יהיה מוגבל יותר בכהונתו מאשר בקדנציה הראשונה שלו, בשל הקמת ועדה מוניטארית ומועצה מינהלתית בבנק ישראל. "עם העברת חוק בנק ישראל החדש, הוא מקבל לידיו בנק עם הנהלה מקצועית מצוינת", ציין פישר.

סטנלי פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

הנגיד היוצא ציין כי העולם הכלכלי שבו הוא עבד ופעל ב-8 השנים האחרונות שונה לחלוטין מהעולם הכלכלי של שנות התשעים, אז פרנקל היה נגיד. לדבריו, כשהמצב משתנה המדיניות משתנה. אבל פרנקל ידע להתמודד עם המצב השונה, גם בעזרת ההוועדה המוניטארית.

פישר הקדיש את מסיבת העיתונאים לסיכום שמונה שנות כהונתו כנגיד. לדבריו, ההישג מספר אחד שלו, הוא העברת חוק חדש לבנק ישראל, לפני כשנתיים. הסכם השכר שנחתם בבנק ישראל במהלך הקדנציה השנייה שלו, שהעביר את העובדים החדשים בבנק להסכם שכר פחות טוב ("דור ב'") פוגע ביכולת הבנק לגייס כוח אדם מעולה. אחד התפקידים של הנגיד הבא, יהיה לשפר את הסכם דור ב'.

פישר ציין כי ב-8 שנות כהונתו ירד יחס החוב תוצר של המדינה מ-93.9% ל-73.1%, הגירעון התקציבי עלה מ-1.7% תוצר ל-4.4%, שיעור האבטלה ירד מ-9.6% ל-5.9% בגילאי העבודה העיקריים 64-25 שנה, שיעור התעסוקה במשק עלה מ-67.9% ל-74%, שיעור העוני בישראל כמעט ולא השתנה ונותר נמוך במעט מ-25%, ויתרות המט"ח גדלו באופן דרמטי, בעקבות הקניות של בנק ישראל, מ-27.8 מיליארד דולר ל-75.9 מיליארד. האינפלציה הממוצעת ב-8 שניות הכהונה של פישר הייתה 2.5%.

לדברי פישר, "הציבור מאמין לטווח הארוך שהממשלה תשמור על יעד האינפלציה שלה, 3%-1% בשנה. הנגיד הבא יצטרך לפעול למיסוד שיתוף הפעולה בין הרגולטורים בנושא היציבות הפיננסית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker