מחלוקת בין מטריקס לנאמן החברה בגלל פדיון מוקדם של אג"ח א'

המחלוקת בין החברה לנאמן היא על פרשנות תנאי הפדיון המוקדם ■ לטענת החברה, אם היתה מפרשת את התנאים כפי שהנאמן מפרש, לא היתה מחליטה לבצע את הפדיון המוקדם

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פדיון מוקדם של סדרה א' בחברת התוכנה מטריקס, הנשלטת על ידי חברת פורמולה (50.11%), גרם למחלוקת בין החברה לנאמן מחזיקי איגרות החוב של הסדרה - חברת הרמטיק.

ב-2007 גייסה מטריקס מהמוסדיים את סדרה א' צמודת ממד ללא ביטחונות. לסדרה ניתן דירוג של AA3 עם אופק יציב. ב-28 במאי 2013 מטריקס החליטה כי היא מבצעת פדיון מוקדם ל-50.5 מיליון ע.נ. אג"ח שנותרו במחזור. לפי תנאי איגרת החוב, החברה יכולה לבצע פדיון מוקדם, כשהסכום שישולם למחזיקים יהיה הסכום הגבוה מבין שתי האפשרויות: הערך ההתחייבותי של האג"ח, קרן בתוספת ריבית והפרשי הצמדה, או יתרת תזרים מזומנים, כשהיא מהוונת לפי תשואות האג"ח הממשלתי בתוספת 0.5%.

מוטי גוטמן
מוטי גוטמן, מנכ"ל מטריקסצילום: תומר אפלבאום

בהודעתה על החלטתה לבצע פדיון מוקדם, הבהירה החברה כי הסכום לפי החלופה הראשונה גבוה יותר, ועל כן סכום זה יינתן למחזיקים. לטענת הנאמנים, החברה טועה מאחר שהיא השמיטה מנוסחת ההיוון את כל הפרשי ההצמדה והריבית שנצברו על קרן איגרות החוב ממועד הנפקתם. מחישוב אותו ערך הנאמן עולה כי האופציה השנייה עדיפה, והיא גבוהה ב-1.7 מיליון שקל מסכום האופציה הראשונה.

מקור הוויכוח הינו בתיקון בתשקיף שהתבצע ב-30 בינואר 2008 לקראת רישום אג"ח למסחר בבורסה, אז פנתה החברה אל הנאמן וביקשה כי יימחקו המלים "הפרשי הצמדה" מנוסחת ההיוון שתשמש לחישוב סכום הפדיון המוקדם. לטענת הנאמן, החברה הסבירה כי נציג הבורסה דרש את התיקון בשביל רישום המסחר, מאחר שהפרשי ההצמדה העתידיים שיחולו על איגרות החוב במועד פדיונן המוקדם לא יהיו ידועים באותו מועד, ובשל כך לא ניתן לשקללם אל תוך נוספת ההיוון.

לטענת הנאמן, הוא שוכנע כי השינוי אינו פוגע במחזיקים. הנאמן פנה לחברה בדרישה כי תשנה את אופן החישוב, אך היא השיבה כי חישוב סכום הפדיון של החלופה הראשונה והשנייה נעשה כדין ובהתאם להוראות התשקיף ושטר הנאמנות אשר שונו בטרם ההנפקה לציבור.

עוד הבהירה החברה כי אם היתה מיישמת את שיטת החישוב של הנאמן היא לא היתה בוחרת באופציה לפדות מוקדם את איגרות החוב. זאת, מאחר שהסכום עליה היה לשלם היה גבוה יותר מסכום פירעון אגרות החוב במועדן ואין בכך כל היגיון כלכלי. לטענת החברה, משתוקן שטר הנאמנות המשמיט במפורש את המילים "הפרשי הצמדה" מנוסחת ההיוון של יתרת התזרים, לא אמורה להיות מחלוקת בנושא. כעת הצדדים ידונו בניהם על מציאת פשרה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker