החברים של עידן: הבנקאים שליוו את צים אל חובות של כ-10 מיליארד שקל

יוסי בכר, יאיר סרוסי ודוד ברודט הם רק כמה מהדירקטורים והיועצים של צים והחברה לישראל לשעבר, שהמשיכו לתפקידים בכירים בבנקים ■ בפעם השנייה, צים צועדת כיום לעבר הסדר החוב הגדול ביותר שביצעה חברה ישראלית

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הספנות צים נקלעה למשבר פיננסי חמור שהוביל אותה לגבש בימים אלה הסדר חוב שני בתוך ארבע שנים. סך החובות המאזניים שהחברה צריכה לארגן מחדש מסתכמים כיום בכ–2.8 מיליארד דולר ‏(כ–10 מיליארד שקל‏). כך, בפעם השנייה צים מבצעת את הסדר החוב הגדול ביותר שביצעה אי פעם חברה ישראלית. הסדר החוב הראשון הסתכם ב–7 מיליארד דולר.

הנתון המעט מפתיע הוא שאת חברת הספנות הישראלית ליוו טובי הבנקאים והיועצים הפיננסיים בישראל - הן בכובעם כדירקטורים ויועצים של צים והן בכובעם כדירקטורים ויועצים של החברה לישראל - וגם הם לא הצליחו להשפיע על המבנה הפיננסי של צים כך שיאפשר לה לצלוח בשלום את הטלטלות בענף הספנות העולמי בשנים האחרונות. צים היא החברה-הבת בבעלות מלאה של החברה לישראל שבשליטת עידן עופר.

בהסדר החוב שבוצע ב–2009, שבו הזרימה החברה לישראל 450 מיליון דולר לחברת הספנות, הזמינה החברה לישראל חוות דעת ממנכ”ל משרד האוצר לשעבר, ד"ר יוסי בכר ‏(לפני שמונה ליו”ר בנק דיסקונט‏). בחוות הדעת אישר בכר את המתודולוגיה שבאמצעותה הגיעו בחברה לישראל למסקנה שהתשואה הפנימית על השקעת הכספים בצים תנוע בין מינוס 8% בשנה ועד לתשואה חיובית של 33% בשנה בתרחיש האופטימי יותר.

בצירוף מקרים, לא רק בכר מונה לתפקיד יו”ר בנק, לאחר שליווה את החברה לישראל וצים. יאיר סרוסי, שכיהן בתפקיד דירקטור חיצוני ‏(דח”צ‏) בחברה לישראל, התפטר מתפקידו ביוני 2009 בעקבות מינויו לתפקיד יו”ר בנק הפועלים. כשסרוסי הצטרף לדירקטוריון הפועלים הוא פגש שם דמות מוכרת, הדירקטורית אירית איזקסון, הנציגה של בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, שכיהנה עמו בדירקטוריון החברה לישראל.

את סרוסי החליף בתפקיד הדח"צ בחברה לישראל דוד ברודט, לשעבר מנכ”ל משרד האוצר. בדירקטוריון החברה לישראל פגש ברודט את זאב נהרי, שהיה נציג בנק לאומי בדירקטוריון החברה לישראל מכוח אחזקה של בנק לאומי ב–18% ממניות החברה לישראל. כעבור כשנה התפטר ברודט מתפקיד הדח”צ בחברה לישראל לרגל מינויו ליו”ר בנק לאומי.

משה וידמן, שכיהן בתפקיד דירקטור בחברה לישראל מאז 2002, התפטר מתפקיד זה באוקטובר 2010 ומונה במקביל לדירקטור בבנק מזרחי טפחות. לפני כחצי שנה מונה וידמן ליו”ר מזרחי טפחות, המצוי בשליטה משותפת של המשפחות עופר וורטהיים.

את כיסאו של וידמן בדירקטוריון החברה לישראל תפס איתן רף, לשעבר יו"ר לאומי, שהוחלף על ידי ברודט, לשעבר דירקטור בחברה לישראל.

לאומי נכנס להשקעה במניות החברה לישראל ב–1999 בעת שרף כיהן בתפקיד יו”ר הבנק, וגליה מאור כיהנה בתפקיד המנכ”לית. במבחן התוצאה, מעורבות לאומי בחברה לישראל ‏(שבה הבנק מחזיק דירקטורים מטעמו‏) לא הצליחה למנוע מהחברה לשגות בהשקעותיה ‏(בטר פלייס, צים וטאוור‏) שעלו לה מאות מיליוני דולרים.

החברה לישראל סיפקה בעבר תשואה עודפת למשקיעים, אבל בארבע השנים האחרונות סיפקה החברה 0% תשואה. מניות החברה לישראל נסחרות כיום ברמתן שהיתה לפני ארבע שנים. לאומי ריתק בארבע השנים האחרונות הון עתק כנגד ההשקעה במניות החברה לישראל בלי שהשיג תשואה. זהו הון שאותו הבנק היה יכול להפנות לפעילות הליבה שלשמה הוקם - מתן אשראי לציבור.

גם כשבוחנים את דירקטוריון צים, מגלים לא מעט דמויות מהעולם הפיננסי. רו"ח ראם עמינח - בעלה של רקפת רוסק עמינח, ראש החטיבה העסקית בלאומי שמונתה לפני כשנה לתפקיד מנכ”לית הבנק - כיהן בתפקיד יו”ר ועדת הביקורת של צים, דירקטור בחברות הפרטיות של האחים עידן ואייל עופר ומנהל של חברה שבאמצעותה החזיק אייל עופר במניותיו בבנק מזרחי טפחות. עמינח התפטר מתפקידים אלה ומונה ב–2011 על ידי אהוד ברק לתפקיד יועץ הכספי לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון.

מנכ”ל החברה לישראל, ניר גלעד, מכהן כיום בתפקיד יו”ר דירקטוריון בצים, לאחר שעידן עופר זנח תפקיד זה לטובת תפקיד יו"ר בטר פלייס שהגיעה בחודש שעבר לסוף דרכה. לגלעד יש רקע פיננסי עשיר שצבר בתפקידו הקודם, החשב הכללי באוצר.

עידן עופר וגליה מאור, מנכ"ל לאומי לשעברצילום: מוטי קמחי

לפני שנה צורף לדירקטוריון צים שמואל גורטלר, המייסד והמנכ"ל של בית ההשקעות גורן קפיטל. גורטלר ייעץ בהנפקות והפרטות שביצעה המדינה, ובהן הפרטת דיסקונט והפרטת בזק. גורטלר נחשב מקורב למנכ”ל מזרחי טפחות, אלי יונס, ולראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים, שמעון גל. גורטלר מייצג כיום את עמדת הבנקים בעניין הסדר החוב המתגבש באי.די.בי פיתוח.

לפני כחודשיים הצטרף לדירקטוריון צים דוד ברוך. ברוך כיהן בעבר בתפקיד מנכ”ל בנק ירושלים ומנכ”ל בית ההשקעות אקסלנס. ברוך פגש בדירקטוריון צים את הכלכלן והפרשן הכלכלי, שלמה מעוז, שאותו פיטר מאקלסנס בעקבות נאומו המתלהם על אפליה עדתית, מחשש שהנאום יסב לבית ההשקעות נזק תדמיתי.

בדירקטוריון צים אפשר למצוא גם את עו”ד יחיאל גוטמן המכהן בתפקיד דירקטור בחברה מאז 2007. גוטמן כיהן בעבר בתפקיד דירקטור בבנק אוצר החייל, ובמסגרתו שימש כמ”מ יו”ר ועדת האשראי של הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker