פישמן מתנדנד בחוב הפרטי

אליעזר פישמן נזיל ציבורית, אבל החברות הפרטיות שלו חייבות מיליארדי שקלים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

מחר ב-10:00 בבוקר עתיד אליעזר פישמן לדבר בפאנל שיתקיים במלון הילטון בתל אביב. הפאנל יהיה חלק מכנס שעורכת חברת מידרוג שכותרתו: "החוב כמנוף למשק - כיצד מחזירים את שוק החוב להיות מנוע הצמיחה של המשק".

הכנס מתקיים בתקופה רגישה. המשק הישראלי נמצא בעיצומו של גל הסדרי חוב שבהם מעורבות חברות של אנשי עסקים מובילים - נוחי דנקנר, עידן עופר, מוטי זיסר, דיויד פדרמן, אילן בן דב והרצל חבס. פישמן, בעל שליטה בשורה של חברות ציבוריות ופרטיות, אינו כלול ברשימה הלא־מפוארת הזאת, ולכן הוא עדיין יכול לפטפט בכנסים על הסדרי חוב, כאילו דבר מזה אינו נוגע לו.

גם העסקים של פישמן ספגו פגיעה. גם פישמן הרים מנופי אשראי גבוהים וגם הוא חטף מכה בעסקי הנדל"ן שלו באירופה ובדרום־מזרח אסיה. ההבדל בינו לבין טייקונים אחרים הוא פשוט - פישמן כבר היה פעם בסרט הזה. הוא לא חיכה לדקה ה-90. לפני כשנה וחצי, כשהבין שאינו יכול למחזר חוב בשוק האג"ח, החל במסע מימושים נרחב. החברות שלו, כלכלית ירושלים, מבני תעשייה ודרבן, מימשו נכסים ביותר מ-3 מיליארד שקל. פישמן גם מכר את אחזקותיו ב-HOT במאות מיליוני שקלים ופועל למכירת חברת תקשורת פרטית בברזיל שבשליטתו.

צעדים אלה סייעו מאוד לפישמן. מחירי המניות של כלכלית ירושלים ומבני תעשייה עלו בשנה האחרונה ביותר מ-35%, והתשואות לפדיון של האג"ח שלהן ושל דרבן ירדו לרמות חד־ספרתיות. כאשר מפלס החששות ירד, חזר פישמן לגייס חוב בשוק. פישמן גם מכניס בימים אלה יד לכיס ויוציא 50 מיליון שקל כדי לתמוך בהום סנטר שאמורה לשלם ב-30 ביוני 68 מיליון שקל לבעלי האג"ח. הוא גם התחייב לשלם 50 מיליון שקל לספקים של רשת בסט־ביי, שבה הוא שותף.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

ואולם האתגרים הפיננסיים של פישמן עדיין לא הסתיימו והם נמצאים כעת דווקא בחברות הפרטיות שלו, החייבות כמה מיליארדי שקלים. החובות נחלקים בין הבנקים הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות לבין קבוצת הביטוח והפיננסים מגדל. בגין חובות אלה אמנם ישנם למלווים ביטחונות, אבל לא ידוע אם שווי הנכסים בכל חלקי האימפריה של פישמן מכסה את יתרת החוב.

פרט לנכסים בתחום הקמעונות, הנדל"ן והאנרגיה, יש לפישמן אחזקות בתקשורת - שליטה ב"גלובס" וחבילת מניות מכובדת בקבוצת ידיעות אחרונות. ככל הידוע, החוב של פישמן להפועלים בגין מניותיו בידיעות אחרונות מגיע ל-800-700 מיליון שקל. לא ידוע כיצד ואם פישמן מצליח לעמוד בהחזר החוב או באמות המידה הפיננסיות שלו.

לפישמן יש ניסיון בהתמודדות עם משברים. הוא כבר עבר את קריסת קרן ההשקעות רונית בשנות ה-80, את משבר המטבעות של מזרח־אסיה בשנות ה-90 ואת ההפסדים העצומים בהימור על הלירה הטורקית בשנות ה-2000. פישמן מכיר משברים, והם מכירים אותו. הוא הצליח לשמור לאורך השנים על יחסי עבודה תקינים עם הנושים שלו ואיכשהו, תמיד הצליח לפרוע ‏(גם אם בפיגור‏) את חובותיו. המוניטין של פישמן כלווה שעומד במלתו ובחובו, עמדו עד כה לזכותו. כעת הוא עומד שוב למבחן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker