ההחלטה האחרונה של פישר: ריבית בנק ישראל לחודש יולי תישאר ללא שינוי - 1.25%

בנק ישראל: הנתונים שנוספו בחודש האחרון מצביעים על האפשרות שחלה האטה ■ אנליסטים: הריבית תרד ב-0.25% ברבעון האחרון של השנה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום על הותרת הריבית לחודש יולי ללא שינוי - 1.25%. החלטת הריבית הערב היא האחרונה בה מעורב .

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון אמר כי "התחזקות הדולר בעולם שבאה כתוצאה מהידיעות על הכוונה לסיים את ההרחבה הכמותית תומכת בימים האחרונים בשערו של הדולר אל מול השקל, וכפועל יוצא מקטינה את הדחיפות של הבנק המרכזי להמשיך ולצמצם את פער הריביות אל מול הריבית הדולרית באופן מיידי. הפחתת ריבית נוספת מיידית, הייתה מגדילה את הסיכון בשוק הדיור ועשויה הייתה להגדיל את פאניקת הביקושים, כפי שבאה לידי ביטוי בנתוני המשכנתאות של חודש מאי".

לדברי פגוט, "הריבית במשק תרד ב-0.25% ברבעון האחרון של שנת 2013 עם התגברות סימני ההאטה במשק, כפועל יוצא מצעדי הממשלה וירידה נוספת בלחצים האינפלציוניים.ברגע שייגמר קרנבל המינוי של יעקב פרנקל, יתחילו להתבהר העמדות והאג'נדה של הנגיד החדש-ישן, פרנקל ולכך תהיינה השפעות על מדיניות הריבית במשק ועל הפעילות בשוק המטבע. כיום, רב הנסתר על הגלוי".

כתבות נוספות באתר TheMarker

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי של בית ההשקעות הלמן אלדובי, ביקר את ההחלטה של הוועדה: "היה נכון יותר להוריד את הריבית פעימה נוספת לנוכח האינדיקאטורים הכלכליים האחרונים המצביעים על ירידת מדרגה בקצב הצמיחה במשק ועל אינפלציה נמוכה מאוד, כפי שהשתקפה במדד מאי האחרון שהיה נמוך מהציפיות. למרות שברור שמבחינה כלכלית נכון להוריד את הריבית ולעודד את המשק, פישר החליט, כנראה, להשאיר את ההחלטה לנגיד הבא ולאפשר לו מרווח פעולה גדול יותר בהתמודדות עם ההאטה הצפויה".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות ציין כי שער ריבית אפסי מאבד את השפעתו בשווקים וראוי כי את התחמושת הזו ישמור הנגיד פרנקל לעת מבחן".

נגיד בנק ישראל סטנלי פישרצילום: תומר אפלבאום

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בחברת פיוניר תכנון פיננסי, הסביר: "נאום ברננקי ומינוי יעקב פרנקל לנגיד הבא טרפו את הקלפים ואיפשרו לסטנלי פישר לוותר על הורדת הריבית גם החודש. פישר לא רצה להשאיר את פרנקל ללא תחמושת ריבית, והתחזקות הדולר בעקבות נאום ברננקי הקלה עליו את ההחלטה להשאיר את הריבית על כנה. להערכתי, בעקבות ההחלטה השקל יתחזק מעט, מכיוון שהייתה ציפייה אצל המשקיעים להורדת הריבית". לדעתו גם פרנקל, בדומה לפישר, צפוי לראות במלחמה על שער החליפין את היעד החשוב ביותר בטווח הנראה לעין. אם שער הדולר לא יתייצב על 3.6 שקל ומעלה, הוא לא יהסס להוריד את הריבית בהמשך. להערכתי, הוא גם לא יהסס לרכוש דולרים במידת הצורך, למרות שבעבר הביע התנגדות עקרונית לרכישות דולרים לצורך תמיכה בשער החליפין".

בטרם ניתנה ההחלטה העריכו חלק מהאנליסטים המובילים במשק כי הוועדה תחליט על הורדה נוספת בריבית הבסיס במשק מ-1.25% ל-1% אתמול, במהלך חריג למדי, הודיעו בנפרד שלושה אנליסטים בולטים, איילת ניר, האסטרטגית והכלכלנית הראשית של פסגות; יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון; ואלכס זבז'ינסקי מבית ההשקעות מיטב דש, כי לאור הנתונים הכלכליים האחרונים בישראל ובעולם, התחזקה האפשרות להורדת ריבית נוספת על ידי בנק ישראל.

עם זאת, סקר שערך אתמול בית ההשקעות פסגות בקרב כ–350 יועצי השקעות במסגרת שיחת ועידה, העלה כי 78% מהיועצים בבנקים מעריכים שבנק ישראל ישאיר היום את הריבית ברמתה הנוכחית. היתר העריכו שהריבית תופחת בפעם השלישית ברציפות בתוך חודשיים. בסקר הריבית שביצעה שלשום סוכנות החדשות הכלכלית בלומברג, 10 מתוך 17 הכלכלנים שנשאלו העריכו כי בנק ישראל ישאיר היום את הריבית ברמתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker