אלטשולר-שחם: "אובר שוטינג באג"ח - לא להיכנס לפאניקה"

דני ירדני, מנהל ההשקעות הראשי באלטשולר: "העולם כנראה לא יחזור לפסי צמיחה מהירים - במקרה כזה, הריביות הנמוכות יימשכו, ואולי אפילו צפויים רווחי הון על האג"ח" ■ אלכס זבז'ינסקי: "הייתי לוקח את הירידות בפרופורציה - אני חושב שהן מוגזמות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"יש פה אובר שוטינג של מכירות אגרסיביות. לא צריך להיכנס לפאניקה - צריך לחכות בסובלנות ולא לרוץ למכור", כך אמר היום (ב') דני ירדני, מנהל השקעות בכיר באלטשולר שחם, בתגובה לירידות השערים החדות בשוק האג"ח הממשלתיות. "מבחינה כלכלית, יש היגיון גדול מאוד להחזיק את האג"ח. עקום התשואות תלול מאוד, והתשואה באג"ח הארוכות אטרקטיבית ברמה של 4% בשנה".

לדברי ירדני, יש שני גורמים שעשויים לתמוך באיגרות החוב בטווח הקרוב - הראשון הוא ההערכה שהריבית לא צפויה לעלות בעולם ובישראל, והשני הוא המשמעת הפיסקלית, כלומר תקציב המדינה שצפוי לסגור את הגירעון. "קשה אמנם לנבא את התנהגות השווקים, אבל יכול להיות שהדברים יירגעו, והמשקיעים יבינו שבסין יש האטה, שאירופה עדיין משתקמת, ושהעולם לא יחזור לפסי צמיחה מהירים. במקרה כזה, הריביות הנמוכות יימשכו, ואולי אפילו צפויים רווחי הון על האג"ח".

בשעה זו, התשואה על איגרות החוב של הממשל בארה"ב מזנקת לרמה של 2.6%, והיא גוררת עמה ירידה חדה גם באיגרות החוב של ממשלת ישראל. אג"ח שקלית של ממשלת ישראל ל-10 שנים יורדת כעת ב-0.4%, והתשואה עליה עולה ל-3.93%. אג"ח צמודה לתקופה דומה נופלת ב-0.62%, והתשואה עליה מזנקת לרמה של 1.72%.

דני ירדני, מנהל ההשקעות הראשי באלטשולר

בחודש האחרון נפלו האג"ח המקומיות ביותר מ-3%, על רקע החשש כי הבנק הפדרלי יחל לסגת מההרחבה הכמותית וממדיניות רכישת האג"ח בשוק שהנהיג בשנים האחרונות. רכישת האג"ח נועדה למעשה לתמוך בכלכלה האמריקאית, על ידי הקטנת עלויות המימון (הריביות) לחברות, כך שיוכלו ללוות אשראי בתנאים נוחים ואטרקטיביים.

"עליית התשואות היא כמובן תוצאה של ההתבטאות של ברננקי ביום רביעי", אמר אלכס זבז'ינסקי הכלכלן הראשי של בית ההשקעות דש-מיטב. "משמעות ההכרזה היא שהקונה הגדול ביותר של איגרות החוב הממשלתיות עומד לצאת מהשוק. יחד עם זאת, הייתי לוקח את הירידות בפרופורציה - אני חושב שהן מוגזמות.

"בסופו של דבר, הבנק המרכזי של ארה"ב ייצא מהרכישות באופן סופי רק בעוד שנה, וזאת בשעה שהריבית לא הולכת לעלות עוד הרבה זמן - והבנק הדגיש זאת. בנוסף אין לחצים אינפלציוניים בארה"ב. לכן, לעלייה בתשואות יש גבול. כבר עכשיו התשואה הריאלית אטרקטיבית, ולכן המהלך צפוי למצות את עצמו, אם כי קשה לשים בדיוק את האצבע מתי".

המסחר באג"ח מתנהל גם על רקע ההחלטה אמש למנות את פרופ' יעקב פרנקל כנגיד בנק ישראל הבא. "פרנקל הוא בעל מוניטין, ידע ויכולת שאמורים לשדר ביטחון לשוק איגרות החוב", אמר ז'בדינסקי.

"עם זאת, למינוי של פרנקל עתידה להיות השפעה על שוק איגרות החוב בטווח הארוך. "פרנקל רואה את התפקיד של הבנק המרכזי כמוגבל, והוא די חושש מהתפרצות אינפלציונית. באחרונה אמר ש'אסור לזרוק את ספרי הכלכלה הישנים', כך שאם תתעורר אינפלציה האצבע של פרנקל על הדק העלאת הריבית תהיה יותר קלה. זה יכול לגרום לעליית תשואות בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום