התגובות בשוק ההון

"מינוי פרנקל - החלטה מפתיעה וחיובית"

הלמן-אלדובי: "ראש הממשלה ממשיך את הקו, שהוכח כנכון, למנות לראשות הבנק המרכזי דמות מנוסה ובעל הילה וניסיון בינלאומיים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשוק ההון מרוצים מההחלטה למנות את פרופ' יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל הבא, במקומו של סטנלי פישר שיפרוש בסוף החודש. "מדובר בהחלטה מפתיעה וחיובית למשק הישראלי" אמרו הבוקר בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, "ראש הממשלה ממשיך את הקו, שהוכח כנכון, למנות לראשות הבנק המרכזי דמות מנוסה ובעל הילה וניסיון בינלאומיים.

על פי הלמן אלדובי, בתקופה זו בה המשבר הכלכלי העולמי עדיין בעיצומו, טוב שעל ההגה תהיה דמות מנוסה הנחשבת לבעלת סמכות, ולא רק בשוק המקומי. "יחד עם זאת", סייגו שם, "חשוב לציין כי בעיות המשק כיום שונות לחלוטין מהבעיות איתן התמודד פרופ' פרנקל בקדנציה הראשונה שלו. הבעיה הגדולה של המשק כיום הינה ההאטה בצמיחה. פרופ' פרנקל נודע בזמנו כמי שנלחם בעיקר באינפלציה, גם על חשבון הצמיחה. כעת, בקדנציה החדשה, הוא יאלץ לפעול באופן שונה ולהנהיג מדיניות הרבה יותר מרחיבה, אחרת המשק עלול להיכנס למיתון".

אלדד תמיר מנכ"ל בית ההשקעות תמיר-פישמן, ציין שמדובר ב"מינוי ראוי לכל הדעות. איש מוכר המייצר סמכות מול הממשלה ומול האזרחים, משלים את חוסר הניסיון של שר האוצר. חזק גם מול גופים בינלאומיים. עבר בהצלחה מבחנים קשים בכלכלה הישראלית. בקיצור בינגו!".

חיים כהן, מנכ"ל דן אנד ברדסטריט ציין כי זהו "מינוי מצוין, מדובר באדם מקצועי ומקובל בכל העולם. חתן פרס ישראל ובעל ניסיון רב כבנקאי בכיר שהתמודד בשנים האחרונות עם אתגרי היציאה מן המשבר העולמי.

יעקב פרנקל (מימין) וסטנלי פישרצילום: אמיל סלמן

כתבות נוספות ב-TheMarker

כך הוציאה המערכת המעוותת של שוק ההון עוד מיליונר חדש תחת ידה

הבנקים הישראליים נתנו לצים אשראי של עשרות מיליוני דולרים - בלי ביטחונות

"מינויו מייצר המשכיות ויציבות שיסייעו להתמודד עם אתגרים לא פשוטים: שמירה על יציבות המערכת הבנקאית מחד וקביעת אסטרטגיה לצמיחת המשק מאידך. התמודדות רגולטורית דו ראשית יחד עם הרגולטור של שוק ההון והכנת תכנית להתמודדות עם המשך התחזקות השקל כתוצאה מיתרות מטבע גדולות שיזרמו מתמלוגי הגז. מעניין יהיה לראות האם ימשיך את המדיניות האגרסיבית לשמירה על נזילות והמשך הגדלת פיקדונות המט"ח".

"אנשי החברה זוכרים את תקופת כהונתו של יעקב פרנקל כנגיד כימים של הנפת דגל העצמאות של בנק ישראל", אמרו באלפא פלטינום קרנות נאמנות. "פרנקל הביא את המנטאליות האמריקנית לניהול המדיניות המוניטרית של הבנק, מה שלהערכתנו גם הביא בסופו של דבר לחיפוש אחר נגיד זר כדוגמת פישר בשנים מאוחרות יותר.

"אנו מאמינים שמדובר בבשורה טובה לשוק ההון שכן מדובר בנגיד עם ניסיון רב והיכרות עמוקה עם התרבות המקומית והזרה. פרנקל מילא תפקידים חשובים בחו"ל שיסייעו להדק את הקשרים של ישראל עם הכפר הגלובאלי.

"כמו כן, פרנקל זכור כנגיד שידע לעמוד על שלו מול ראשי ממשלה ולא פחד להביע את דעתו גם כשהייתה מנוגדת לדעה הציבורית הפופוליסטית. אלפא פלטינום קרנות נאמנות מקדמת בברכה את המינוי ומעריכה שהשווקים יקבלו אותו בברכה גם כן. השווקים מחפשים בימים אלה יציבות ופרנקל הוא האיש המתאים בזמן הנכון".

יניב פגוט מקבוצת איילון ציין כי "האתגר המשמעותי הנוסף של פרנקל יהיה לסייע לממשלה להוציא את האוויר החם משוק הדיור ולמנוע פגיעה במערכת הפיננסית. בנק ישראל בהנהגת פישר הרים ידיים בטיפול בצינון שוק הדיור והעביר את תפוח האדמה הלוהט לממשלה שבינתיים גוררת רגליים בנושא".

ניר פלג, מנכ”ל קריפטונייט קרנות גידור אמר: "קצת מוזר שמנהיגי המדינה ובראשם ראש הממשלה נתניהו, התמהמהו במינוי הנגיד החדש עד ה'דקה ה90'. נראה כי האפשרויות לא היו מזהירות ושלל המועמדים הפוטנציאלים, לא היה מספיק טוב. ביבי כמו ביבי, אוהב לשלוף שפנים מהכובע והפעם זה היה שפן מוכר, כ"כ מוכר עד שזה כשלעצמו היה מפתיע.

"אין ספק שתפקיד נגיד בנק ישראל הוא בראש וראשונה, תפקיד המבוגר האחראי, שאמור לשמור על המשק והכלכלה הישראלים. ביבי ניסה לשחזר את הבחירה המוצלחת שלו מהפעם האחרונה, הנגיד פישר. הוא חיפש ככל הנראה דמות שהיא שם דבר, "מותג" בשוק ההון המקומי ובעיקר הבינ"ל. הרזומה של פרנקל בהחלט עונה על דרישות התפקיד ועדיין הבחירה נראית מוזרה ומפתיעה.

"פחות מהותי הוא, האם חזה פרנקל את המשבר העולמי ב 2008 או שלא, יותר מהותי, איך ינווט פרנקל את מדיניות בנק ישראל, בנושא הריבית / הריבית הריאלית, האינפלציה ושער החליפין. פרנקל היה בתפקיד בתקופה אחרת עם בעיות אחרות, ההתמודדות הייתה שונה ואין ספק שפרנקל היום, הרבה יותר אחראי ומנוסה מאז. פרנקל מוכר כאיש עם אופי עקשן היודע מה הוא רוצה ואינו מפחד להתעמת גם עם שר אוצר מכהן.

"פישר משאיר אחריו משק עם ריבית נמוכה מאוד, יתרות מטח גדולות ואינפלציה אפסית. מה שנותר למשקיעים לראות, מה המדיניות של פרנקל ובמה היא שונה מקודמו בתפקיד ובהתאם לכך יגיבו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker