כך הוציאה המערכת המעוותת של שוק ההון עוד מיליונר חדש תחת ידה

ללא ניסיון, אך עם קשרים מעולים, יצא דני נוה לחפש קריירה עסקית ■ שש שנים מאוחר יותר, עם כמה מיליוני דולרים בחשבון הבנק והמון שאלות קשות, הוא מתיישב על כיסא יו"ר כלל ביטוח ■ כלל ביטוח: "איש לא 'סידר' לדני נוה דבר. תרומותו לחברה תהיה רבה"

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

להלן שיחת טלפון עם בכיר לשעבר בקבוצת אי.די.בי, נקרא לו MM:

טלפון: דרינג דרינג

MM: הלו

שלום, מדבר רותם שטרקמן מ-TheMarker, מה שלומך?

היי, רותם, מה העניינים? הכל אצלי בסדר גמור, מה הולך?

חשבתי לגזול מזמנך שתי דקות, שתיים־שלוש שאלות, זה הכל. האם זה אפשרי?

אין בעיה, אני קצת רחוק עכשיו, אבל לא חשוב, זה בסדר, בוא נשמע. קדימה, דבר.

אני מתעניין , חברו הקרוב של נוחי דנקנר, ליו”ר כלל ביטוח. אתה מכיר טוב את החומרים ואת האנשים, וזוכר ודאי שנוה גייס מעמיתי כלל ביטוח 37 מיליון דולר, אחרי שעזב את הפוליטיקה.

שמע, אני בדיוק עכשיו מזווד את היאכטה שלי, ככה שזה קצת פחות מתאים.

להתקשר אליך בהמשך?

האמת שאני לא חוזר לישראל לפני סוף השבוע.

אז אתקשר אליך ביום ראשון?

לא, לא. זה פחות מתאים עכשיו. ביי רותם. נשתמע.

טלפון: טו. טו. טווו

כעבור רבע שעה MM שולח SMS לקולגה במערכת TheMarker: “רותם שטרקמן התקשר אליי לגבי דני נוה והקרן שלו. אני כרגע משייט מול טורקיה.. השיחה בינינו התנתקה.. בכל אופן אשמח אם תודיע לו שאין לי קשר לקרן שלו.. נשתמע בארץ ושבוע טוב!”

דני נוה עם נוחי דנקנרצילום: אליהו הרשקוביץ

שיחות מסוג זה חווינו לא מעט בשבועיים האחרונים. האירוניה והעיוותים של שוק ההון הישראלי סידרו אירוע שבו מצד אחד דנקנר נאבק על הישרדותו בבית המשפט ומצד שני, ממש באותו רגע ובמרחק כמה רחובות משם, החליט דירקטוריון כלל ביטוח על מינויו של נוה ליו”ר החברה. נוה החליף בתפקיד את אביגדור קפלן וזכה לחבילת שכר של 4-5 מיליון שקל בשנה. בתפקידו החדש הוא ישלוט ב-135 מיליארד שקל מכספי הציבור המנוהלים כיום בכלל ביטוח.

מאז אותו יום ניסינו למצוא תשובות לשאלות שעולות מהפרק החדש ברומן שבין נוה
לאי.די.בי, פרק שבו משולבים קשרים אישיים, הרבה כסף ציבורי וניגודי עניינים, והכל תחת עין הציבור ובחסות בית המשפט. האם התנהלות כמו עם נוה היא סימפטום למחלה שקיננה במשך שנים בגופה של אי.די.בי וגם הובילה בסוף לקריסתה?
אלא שמעטים, בין אם הם קשורים לעניין, ובין אם לא, הסכימו לענות לנו לציטוט או שלא לציטוט. גופים גדולים ומסודרים התקשו לנפק תגובה רשמית.

כתבות נוספות ב-TheMarker

בתפקידו הציבורי האחרון היה נוה שר הבריאות, עד שהתפטר בתחילת 2006, זמן קצר לאחר שאריאל שרון, ראש הממשלה דאז, הקים את קדימה. לאחר הבחירות במארס באותה שנה, כשכבר היה ברור שהליכוד לא ירכיב את הממשלה, החלו להתפרסם בעיתונות ידיעות על כך שנוה צפוי לפרוש מהחיים הפוליטיים ולהקים קרן השקעות פרטית. כבר אז נכתב שכלל ביטוח שבשליטת דנקנר צפויה להיות המשקיעה העיקרית בקרן. נוה אמנם המשיך לכהן עוד כשנה כחבר כנסת, עד פברואר 2007, אבל כבר במהלכה היה עמוק בעסקים הפרטיים.

נוה התפטר מהכנסת כשנה אחרי שאיבד את הוולבו הממשלתית, וכצפוי, נחת בבור השומן של ענף הביטוח הישראלי. לא סתם בור שומן: התחום הכי פחות שקוף, הכי צפוף בקשרים והכי יקר - קרנות ההשקעה הפרטית ‏(פרייבט אקוויטי והון סיכון‏). כמעט כלום אי אפשר לדעת על ההשקעות של חברות הביטוח בתחום זה: לא כמה הן משקיעות, לא באילו חברות, וגם לא לבדוק את הביצועים או לדרג את התשואות. הכל מתנהל בשושו, וכך זורמים מיליארדי שקלים מציבור עצום של חוסכים - שחלקם נעצרים בכיסים של כמה עשרות מנהלים מקושרים.

אפילו על דמי הניהול אין תחרות: כולם מסתדרים לפי בנצ’מרק של 2%–2.5% בשנה בתוספת חלק מהרווחים. אם יש. אצל נוה אין. לפחות לא בשלב זה, שש שנים אחרי שהקים את קרן Agate ‏(אגת‏). גם מבחינה זו נוה לא שונה הרבה מקולגות רבות שלו: הוא קיבל גישה להמון כסף ציבורי כדי לספק אולי תשואה בעתיד ואולי לא.

מסמכי הקרן Agate להשקעה בחברות מכשור רפואי שהקים נוה נחתמו באוגוסט 2007. נוה קיבל מכלל ביטוח התחייבות להשקעה של 30 מיליון דולר - בלי שיש לו קבלות על ניהול השקעות או ניסיון אחר בענף. כדי ל ‏(כלל היא אמנם משקיע עוגן, אך היא אינה יכולה להיות משקיע יחידי‏) נוה ערך מצגות בשוק ההון, שבהן תיאר את הקשרים שצבר בתור שר הבריאות ואת יכולותיו הניהוליות. כאשר אחד מהמנהלים סירב לפגוש אותו הוא קצת נעלב, אך בסופו של דבר הצליח לגייס 64 מיליון דולר, בין היתר מחברת הראל ובנק לאומי ‏(5 מיליון דולר כל אחד‏), הדס ארזים, קרן השתלמות למורים והכשרה ביטוח ‏(2 מיליון דולר כל אחד‏). לרשימה הצטרפו גם משקיעים פרטיים כמו יונס נזריאן, אלברט אלקובי, ז’ק רימון ואידית בן יוסף.

זו לא היתה הפעם היחידה שבכלל ביטוח השתמשו בכספי ציבור לעסקות שיש בהן פוטנציאל לניגוד עניינים. ב-2010, למשל, ‏(בנוסף ל-125 מיליון דולר של החברה האחות כור‏) בקרן שווקים מתעוררים ‏(EMCO‏) שהקים קרדיט סוויס, בנק שלדנקנר היו בו אינטרס. על אף שיו”ר ועדת ההשקעות של הפוליסות המשתתפות ברווחים בכלל ביטוח, עידו דיסנצ’יק, אמר עם השקת הקרן כי העמיתים צריכים להגיד “תודה לדנקנר” על כך שהוא הכניס אותם להשקעה, הקרן לא הצליחה להתרומם והמשקיעים בה החליטו לפני כמה חודשים לעצור את ההשקעות ולפעול לסגירתה. ארבע שנים קודם לכן, רכשה כלל ביטוח את העסק של חברו הטוב לשעבר של דנקנר, דן טהורי, תמורת עשרות מיליוני שקלים, השקעה שנמחקה ברובה שנים לאחר מכן.

לכן זה כנראה היה ברור למנהלים בכלל ביטוח שגם לנוה צפוי עתיד ורוד. האם היו אלה הקשרים בינו לבין דנקנר שעבדו כאן? “דנקנר ידע לזהות אנשים חזקים. דני היה מקורב לביבי וייתכן שנוחי חשב להשתמש בו כמוקד השפעה על מקבלי החלטות בממשלה ובליכוד”, אומר בכיר בשוק ההון. “באותו סגנון הוא ואשתו אורלי סעדו עם שר התקשורת לשעבר אריאל אטיאס ורעייתו”, הוא מוסיף. גורמים אחרים דווקא טוענים שהקשר בין נוה לדנקנר התחזק רק לאחר גיוס הקרן שלו ונהפך למשפחתי. שני הזוגות, דני וצילי נוה ואורלי ונוחי דנקנר, מבלים יחד בישראל ובנסיעות משותפות לחו”ל.

לטענת אותם גורמים, לנוה היתה בכלל היכרות מוקדמת עם מנכ”ל כלל ביטוח דאז, אביגדור קפלן, והוא זה שדחף את ההשקעה. קפלן הכיר את נוה ב–95’, כשהיה מנכ”ל קופת חולים כללית ונוה היה סמנכ”ל בכללית במשך זמן קצר, עד שעבר ב-96’ להיות מזכיר ממשלת נתניהו הראשונה. “זה נכון שההתחלה היתה עם אביגדור, אבל לאחר מכן ירדה הנחיה מלמעלה”, אומר בכיר בשוק ההון, שמוסיף: “אם מישהו עם רקע וניסיון דומים לנוה היה מבקש השקעה כזו מכלל - אין סיכוי שהיה מקבל. בשביל הנימוס אולי היו מוכנים להפגש אתו, אבל זה לא היה מתקדם. במקרה זה הלחץ מלמעלה היה חריג”.

קפלן, דנקנר או שניהם יחד, ברור שהפרישה מהפוליטיקה השתלמה לנוה: בארבע השנים הראשונות משכה חברת הניהול שלו דמי ניהול של 2.5% ‏(ועוד 1% חד־פעמי‏) מההתחייבויות ‏(64 מיליון דולר‏). אחרי ארבע שנים היו אמורים דמי הניהול לרדת ל–2% מהיקף ההשקעה בפועל, אך נוה ביקש וגם קיבל אישור להאריך את התקופה בארבעה חודשים כדי “לסיים עוד השקעה אחת". "לגמרי מקובל להאריך אפילו בחצי שנה את תקופת ההשקעות”, אומר בכיר בענף. כיום גובה הקרן דמי ניהול של 2% בשנה ‏(כמיליון דולר‏) מתוך הסכום שהושקע.

בסך הכל השקיעה הקרן של נוה בתשע חברות כ–53 מיליון דולר. דמי הניהול שנגבו עד כה מסתכמים בכ–8 מיליון דולר. ב–2009, שנתיים וחצי בלבד אחרי שפרש מהכנסת, כבר מכר נוה 50% ממניות חברת הניהול של הקרן לאיש הביטוח רוני דוידוף תמורת 1.5 מיליון דולר ומשפחת נוה עברה להתגורר בבית נאה בסביון. בהמשך מונה נוה לדירקטור בדיסקונט השקעות ובאי.די.בי פיתוח, שתי חברות הדגל בקבוצת דנקנר, מהן התפטר כשמונה ליו”ר כלל ביטוח.

דני נוה עם בנימין נתניהוצילום: פייר תורג'מן / באו באו

גם אשתו צילי עובדת בכלל ביטוח בתפקיד בכיר. שבועות לפני מינוי בעלה ליו”ר החברה, היא מונתה למנהלת תחום פגיעות גוף בחטיבת התביעות בכלל ביטוח, לאחר שהחברה הבת שבה עבדה, חברת הנאמנויות של כלל פיננסים, נמכרה. האם גם כאן הקשרים עם הבוס הגדול סייעו? נראה שלא. צילי נוה עובדת בכלל ביטוח עוד מהתקופה שלפני דנקנר ‏(מאז 99’‏), אבל לא קשה לזהות את הקשר המיוחד שלה לדנקנר ואת דאגתה למצבו. כשמישהו בטוויטר כתב על העוול שעשתה העיתונות לשי אגסי, מייסד בטר פלייס, ענתה צילי ברמיזה: “מצטרפת לדברים לגבי שי אגסי וגם לגבי חברים אחרים שלי”. בציוץ המשך היא כותבת ‏(עדיין בלי להזכיר את שם החבר‏): “המלה האחרונה טרם נאמרה.. הוא איש נדיר ויצא מזה. למרות הקשיים”. לבת זוגו של אגסי שכותבת ש”אף אחד לא באמת רוצה להחליף את דנקנר”, היא עונה: “את כל כך צודקת!!!!” ‏(ארבעה סימני קריאה‏).

אין ספק שצילי נוה כבר יודעת שכספי ציבור זורמים טוב יותר אצל דנקנר מאשר אצל נתניהו. בימים של הרכבת ממשלת נתניהו האחרונה כתב העיתונאי גיא זהר בטוויטר: “מי שהיה שר כבר לא יכול להיגמל מזה”. וצילי נוה ענתה לו: “דווקא כן, עניין של אלטרנטיבות”. עד כמה האלטרנטיבה טובה גם נוה ידע די מוקדם: משתתפים בישיבות ההשקעה הראשונות אתו נזכרים שכשעלתה השאלה בנוגע לעתיד הקריירה שלו, הוא הבטיח שגם אם הליכוד יזכה בבחירות הוא לא חוזר לפוליטיקה. בהבטחה הזו הוא עמד.

העובדה שלקרן של נוה לא היו אקזיטים העיבה על יכולת גיוס הקרן השנייה שתיכנן עם דוידוף, ונוה איבד לכן תשלום נוסף של מיליון דולר שדוידוף היה אמור להעביר לו עם הקמת הקרן השנייה. ובכל זאת הוא הצליח להשיק קרן שנייה, קטנה יותר ‏(בהיקף של 20 מיליון דולר‏) במבנה אחר. הקרן הוקמה בשיתוף קונסול הכבוד של ישראל בדרום קוריאה וידידו של נוה, עו”ד עמיחי עורקבי, ובהתחייבות השקעה של ממשלת דרום קוריאה ‏(20 מיליון שקל‏). למרות היעדר אקזיטים בכלל היו מרוצים והתחייבו להשקיע בקרן החדשה עוד 7 מיליון דולר. אף גוף אחר בשוק ההון לא השקיע בקרן ההמשך, אך היו עוד כמה משקיעים פרטיים שהשקיעו יחד עוד 3 מיליון דולר. דוידוף מצדו קצת הסתכסך עם נוה ועזב בפועל את חברת הניהול, אם כי הוא ממשיך עדיין לקבל את דמי הניהול המגיעים לו.

דיסנצ’יק: "אתם 
תמיד מפריעים"

שלום עידו דיסנצ’יק, יו”ר ועדת ההשקעות של הפוליסות המשתתפות ברווחים בכלל ביטוח, אני מפריע?

“באופן עקרוני אתם תמיד מפריעים, אבל באופן מעשי זה בסדר”.

רציתי לדבר איתך על הביצועים בקרן של דני נוה. זו אמנם השקעה שהוחלט עליה לפני שהיית בתפקיד.

“כן, אני מכיר את ההשקעה הזו, אבל אני לא רוצה לענות לך על השאלה. אנחנו בדרך כלל לא מדווחים לציבור על רמת שביעות הרצון שלנו מהשקעות”.

אבל זה כסף ציבורי.

“נכון, כל הכסף שאנחנו מטפלים בו, 35 מיליארד שקל, הוא ציבורי, של בעלי הפוליסות של כלל. אנחנו משתדלים להשתמש בו בצורה הכי טובה”.

בתקופתך הוחלט על ההשקעה בקרן השנייה של נוה?

“לא נכון. ועדת ההשקעות שאני עומד בראשה לא השקיעה בקרן השנייה של נוה”.

אוקיי, אז אני מבין שהכספים שהושקעו בקרן השנייה של נוה יצאו מאפיקי קופות הגמל והפנסיה ולא מהאפיק שתחת אחריותך ‏(משתתפות ברווחים‏)?

“אני לא ספק העובדות שלך, אני עושה לך טובה גדולה שאני מעמיד אותך על טעותך”.

אם אנחנו כבר מדברים, מה אתה יכול להגיד על ההשקעה ההיא בקרן של השווקים המתעוררים של קרדיט סוויס, אותה השקעה שעליה אמרת “תודה לדנקנר על ההזדמנות שהביא”. עכשיו אתה מרוצה מההשקעה?

“הקרן הזאת נסגרה, היא לא השתמשה בכל הכספים שעליהם הוחלט, אבל אני לא יודע לענות לך על הפרטים”.

אבל זה לא היה כמו שחשבת שזה יהיה.

במה השקיעה הקרן של נוה

“לא”.

קפלן: "אל תנסה 
לדובב אותי"

אביגוד קפלן, היית מנכ”ל כלל ביטוח בזמן שגויסה הקרן של דני נוה.

“אני לא רוצה להתראיין, זה היה לפני הרבה מאוד שנים”.

אבל אתה היית בין אלה שאישרו את ההשקעה?

“כלל ביטוח אכן השקיעה בקרן של דני נוה, אני ליוויתי את הקרן כמנכ”ל ואחר כך כשמוניתי ליו”ר החברה, ואין לי מה להוסיף”.

מה דעתך על הקרבה של נוה לדנקנר, בעל הבית?

“אין קשר לבעל הבית, שום כלום. זה מיותר לשאול. השקענו בקרן בלי שהיו לחצים משום כיוונים”.

30 מיליון דולר זה לא הרבה כסף?

“30 מיליון דולר בלוח ההשקעות של כלל ביטוח זה נראה סכום סביר. השקענו הרבה כספים בהרבה קרנות”.

לקרן הזאת אין אקזיטים, היא עדיין לא החזירה שקל למשקיעים.

“אי אפשר לשפוט את זה עדיין. כל קרן הניבה מה שהיא הניבה. על פניו ההשקעה נראתה בסדר גמור”.

אחרי תקופה החלטתם על השקעה בקרן שנייה של נוה, הפעם 7 מיליון דולר.

דני נוה עם אשתו צילי
דני נוה עם אשתו ציליצילום: ניר קידר

“נכון. אני כבר הייתי יו”ר ולא מנכ”ל”.

אבל בדרך כלל מחליטים על קרן שנייה כשיש ביצועים טובים של הקרן הראשונה.

“היו ביצועים. הקרן הראשונה שלו מוצלחת”.

אתה רגוע לגבי ההשקעה הזו?

“אני מכיר את המגמה שאתה מנסה לדובב אותי אליה, זה לא יעזור לך”.

אני לא מנסה לדובב, אלא להבין את האמת.

“זה נבחן באופן יסודי ונראה טוב, ההשקעות של דני נוה טובות וסבירות. ימים יגידו אם יהיו לקרן אקזיטים טובים. השקענו בקרן הזאת כמו בכל הקרנות האחרות. שתי ההשקעות היו במקומן ונעשו לאחר בחינה מדוקדקת. הרעיונות שלו ודרכי ניהול הקרן נראו לנו. כשאתה משקיע בקרן אתה משקיע בצוות, באנשים ובתחומי פעילות. בכל קרן אתה מקווה שהמנהל יעשה את התוצאות הטובות ביותר”.

ועכשיו נראה לך בסדר שהוא עוזב לפני שיש אפילו אקזיט אחד?

“אני לא מעורב יותר ולא הייתי בין המחליטים על כך. אני יודע שבחנו את עזיבתו לאורך ולרוחב, כולל המפקח על הביטוח. הוא איש שהשקיע הרבה מרץ ועכשיו הוא מחלק את זמנו, יש לו עדיין התחייבויות, אבל אני לא הכתובת לשאול אותה”.

שומרי הסף 
ממשיכים לישון

אז מי הכתובת לשאלות? נראה שאין. גם הדמות שלדברי קפלן בחנה לאורך ולרוחב את הדברים מסרבת להגיב: הממונה על הביטוח ושוק ההון באוצר, עודד שריג, כמעט אף פעם לא עונה לשאלות ולא נותן דין וחשבון לציבור. שריג מקפיד בהופעותיו הבודדות להסביר מדוע תספורות והסדרי חוב הם חלק מהחיים, והוא עוד יותר מקפיד לא להתמודד עם הטייקונים ועם בעלי חברות הביטוח שחלקם אחראים לתספורות וחלקם מאפשרים אותן בשם הציבור.

גם במקרה הזה שריג סירב להסביר כיצד הוא מאשר את המינוי, ללא ועדת איתור, כשליו”ר החדש אין רקע בביטוח או בניהול, והוא לא מכיר את עולם הפנסיה ושוק ההון, וכאשר לא ברור אם הממנה בעצמו, דנקנר, כשיר לשלוט בחברת ביטוח. שהרי לא רק שהוא אינו משלם חובות, אלא גם נחקר בעבר בחשד לתרמית בניירות ערך. בשלב ראשון הגיב דובר האוצר במשפט הבא: “הי רותם, נשמח לעזור. האם אתה יכול לשלוח את השאלות במייל?”

אלא שדי מהר, אחרי שקיבל במייל עשר שאלות מפורטות, התקבלה תשובה קצת שונה: “אגף שוק ההון אינו מתייחס בתקשורת לגופים ולאנשים מפוקחים באופן ספציפי”.

אז מה אפשר לעשות? אפשר להשאיר עוד ועוד שאלות פתוחות ולקוות שמישהו יענה עליהן. למשל, מדוע בשם עמיתי כלל ביטוח הסכימו מנהליה להעניק לאדם ללא כל ניסיון או עבר בתחום ההשקעות, אדם שלא ניהל חברות ולא מכיר את תחום ההון סיכון, כל כך הרבה כסף מיד בהתחלה? מדוע החליטו בכלל ביטוח להשקיע בקרן שנייה כאשר הקרן הראשונה עדיין לא הראתה הצלחה?

מדוע בכלל ובשאר החברות שהשקיעו בקרן ‏(לאומי והראל למשל‏) מסכימים כיום שנוה יגיד להם “ביי ביי” ויקפוץ לתפקיד הבא? לצורך מה בכלל משמשים דמי הניהול אם בקרן שגובה מיליון דולר בשנה יש שני עובדים שלא בדיוק ברור מה הם עושים?

אביגדור קפלןצילום: אייל טואג

ועוד שאלות: כיצד דנקנר, שרק בקושי יושב על כיסאו, מצליח למנות את נוה כיו”ר החברה הכי חשובה בקונצרן, זאת ‏(אתמול ‏) מדוע לא רק שריג, אלא גם שאר הרגולטורים שיש להם אחריות למצבה של אי.די.בי - אלה שמתפקידם לוודא שאי.די.בי תנוהל כמו ממשלת מעבר - שותקים? למשל השופט איתן אורנשטיין, או המשקיף מטעם בית המשפט, חגי אולמן? או כונס הנכסים הרשמי דוד האן?

בעבר שאלנו כאן לא מעט איפה היו הרגולטורים שאמונים על כספי הפנסיונרים כאשר אי.די.בי ביצעה פאולים בכספי ציבור. איפה הם היו בעסקת קרדיט סוויס, בהימור על לאס וגאס, מדוע הם לא עצרו את ? נראה שהתשובה היום ברורה - הם ישנו את שנתם אז, כמו שהם ממשיכים לישון עכשיו. ועוד עכשיו הכל על השולחן: כולם זוכרים מה נעשה באי.די.בי בשנים האחרונות. עסקות בעלי עניין, מינוי מקורבים עם שכר עתק, חציית כללי ממשל תאגידי. אפילו בית המשפט התבטא בחריפות על כך.

ואולי בעצם הכל מתנהל כמו שצריך ואין בעיה? התקשרנו לבכיר לשעבר בשירות המדינה ושאלנו אותו, מה דעתך על גיוסי הכספים של דני נוה מכלל ביטוח? מה דעתך על המינוי שלו ליו”ר החברה?

“בעבר הם ידעו להעביר את הדברים האלה לפי כל הכללים וההוראות. ואם יבדקו את האישורים, אני מניח שגם הפעם יגלו שהמינוי מתוקתק ושיש אישורים ושזה עבר את הדירקטוריונים לפי הספר. ובכל זאת ברור שמשהו כאן לא בסדר”.

מה לא בסדר?

“זה מצב לא טבעי, העיתוי לא סביר. בתקופה נורמלית ניחא, אבל ברור שנוה הוא ‘יס־מן’ של נוחי, ובתקופה כזאת זה בעייתי”.

אבל הבנתי מהמערכת שמקיפה את שריג שלפי החוק הוא לא צריך “לאשר את המינוי”, אלא רק להודיע “אם יש לו התנגדות”.

“זו פרשנות צרה של החוק - להתמקד בסעיף ‘אי־התנגדות’. זה לא נכון, יש כאן אישור ספציפי של הממונה על הביטוח ושוק ההון. הסעיף הזה הוא בדיוק הכלי של הממונה להתנגד למינוי כזה. המפקח על הבנקים הדיח את דני דנקנר מתפקיד יו”ר בנק הפועלים באמצעות סעיף כזה”.

"רוח המפקד"

לא מעט מנהלי השקעות השתתפו בפגישות ההשקעה עם נוה במהלך 2007–2008. להלן שיחה עם אחד מהם:

מישהו לחץ לאשר את ההשקעה?

“אף אחד לא איים עלינו, אבל כולם הבינו שזו רוח המפקד. בכלל ביטוח יש בעל בית מאוד דומיננטי. כולם ידעו בדיוק למה דני שם”.

היו התנגדויות?

“העסקה אושרה בצורה מחמירה ופרטנית. נשאלו הרבה שאלות ודני נדרש לענות. הפכנו את העסק מכל הכיוונים. בדרך כלל כשקרן מגייסת, אנשיה מגיעים לישיבה אחת או שתיים. כאן זה היה חריג, הם הגיעו אולי לחמש ישיבות”.

אבל לא היה לו ניסיון.

“דני הביא עוד אנשי השקעות אתו ודיבר על עצמו והכישורים שלו, ההילה הידע והניסיון”.

אף אחד לא שאל, למה דווקא נותנים כסף לדני?

“במקרה זה לא היה צריך לשאול”.

דנקנר היה מעורב?

“הוא לא היה בא לישיבות, אין לי מושג אם הוא היה מעורב. אנשי ההשקעות הם פיונים, הם לא יודעים מה קורה מאחורי הקלעים. יו”ר ועדת ההשקעות בטח ידע. אבל לא היתה תחושה שיש אג’נדה, והיה ברור שדני עצמו דוחף”.

אולי אביגדור קפלן, המנכ”ל דאז, הרים טלפון?

“לא יודע, מבחינתי זה לא רלוונטי. ההשקעה הותנתה בזה שהוא יביא עוד כסף חיצוני והוא הביא”.

איך מחליטים על 30 מיליון
 דולר?

“תמיד מנהל הקרן רוצה כמה שיותר”.

במבחן התוצאה, האם זה נראה כמו כישלון?

“עדיין אי אפשר לדעת, יש שם לפחות חברה אחת שאמורה להיות מונפקת, ובכל מקרה גם קרן לא מאוד טובה יכולה להצליח”.

מה דעתך על העזיבה שלו לפני שהקרן נסגרת?

“העזיבה שלו היא תקלה. יש לו מחויבות. אבל אנחנו תקועים. אין לוועדת ההשקעות מה להגיב עכשיו, כי מה אפשר לעשות? אם הטייס לא מוצא חן בעיניך אתה לא נוטש את המטוס”.

אי אפשר לחייב אותו להישאר?

“צריך לפתוח את המסמכים ולראות אם זה אפשרי. ברור שהוא עדיין מחויב בחלק מזמנו לקרן, אבל בודאי יעשה ככל שהמסמכים מאפשרים לו”.

מה דעתך על המינוי של נוה ליו”ר כלל ביטוח?

“את הדירקטוריון שמינה אותו ללא ניסיון צריך לנער. זה הסיפור”.

מנהל לשעבר בחברה שהשקיעה בקרן של נוה דווקא תומך בהחלטות שלו:

למה השקעתם בקרן של נוה?

“אני לא ממש זוכר, אבל אני יודע שהשקענו מסיבות טובות. זו היתה קרן קטנה שעוסקת בנושא שלא היתה לנו גישה אליו וחשבנו שזו נישה מעניינת”.

למה דווקא בקרן של נוה, שאין לו ניסיון?

“דני מצא חן בעיני, חשבתי שהוא איש טוב עם הרבה קשרים. אין שום דבר עסיסי בהשקעה הזאת. היו דיונים רגילים והשקענו”.

איך זה עבד? מי הביא את נוה?

“דני הגיע אלי, לא היה שום תהליך חריג. זה לא שונה כמעט מכל קרן אחרת שהגיעה. הוא בא עם רקורד של קשרים וידע, והוא לא היה האיש היחידי בקרן. מצאנו שזה מתאים לנו. אני חושב שהוא איש טוב וכיבדתי אותו שהוא הלך ליזמות והכל נורמלי”.

מה דעתך על כך שעכשיו הוא עוזב את הקרן באמצע?

“זה לא התפקיד שלי להגיד, אני לא זוכר מה כתוב בהסכמים”.

"עבדנו באופן עצמאי"

שיחה עם אחד מחברי ועדת ההשקעה בכלל ביטוח:

סיפרו לי שהיית בין המתנגדים להשקעה בקרן של דני נוה.

“מה פתאום, זה ממש לא נכון. אמנם זה היה מזמן, ואני לא כל כך זוכר, אבל אני בטוח שלא היו התנגדויות. זה אושר פה אחד. ייתכן שישבנו ושמענו וביקשנו שיפורים פה ושם. ככה זה עובד”.

אין אצלכם לכאן ולכאן? לא יכול להיות שמישהו חושב אחרת?

“אם היתה התנגדות אחת זה לא היה עובר”.

אבל איך אתה מתייחס לחוסר הניסיון של נוה כשהוא בא לגייס?

“הוא הביא אתו מנהלים. הוא לא קיבל אישור אוטומטית. אני לא זוכר כרגע מה היו כל הפרטים. אני מנסה לעשות אבחנה בין התנגדויות לבין שיפורים”.

ודאי ידעת שדנקנר מקורב לנוה, האם התייחסת לכך?

“אני לא יודע שום דבר לגבי טענות על נוחי. אף פעם לא הגיעו אלינו למצגת אנשים דרך המשרד של נוחי. הצמרת, כמו שאתה קורא לה, לא התערבה בכלל, עבדנו באופן עצמאי”.

זוהי החלטה על השקעה גדולה, לא נראה לך בעייתי?

“זה לא ההחלטה הכי גדולה, זה לא נכון. אל תשכח שיש ארבע־חמש ועדות”.

מהי ההחלטה הכי גדולה?

“אני לא זוכר. אבל בוועדה שהייתי בה היו המון השקעות גדולות יותר בפרייבט־אקוויטי. אנחנו מהטובים בענף”.

במבחן התוצאה נראה שדווקא אין כאן ביצועים טובים במיוחד, הרי הקרן הזאת עדיין לא החזירה שקל.

“אני כבר לא עוקב אחרי הקרן הזאת, אבל חמש שנים זה לא מספיק כדי לבחון ביצועים”.

ובכל זאת עכשיו הוא עוזב, זה לא נראה לך בעייתי? אין לו התחייבות למשקיעים?

“אני לא יודע מה המצב בחברה, אתה לא יכול לגרור אותי לזה. אני לא יודע מי השחקנים שם, אבל ברור שקרן זה לא וואן־מן־שואו. יש אורגנים שלמים שמנהלים את הקרן הזאת. אני לא מתבייש בשום החלטה שלי”.

אתה גאה בהחלטה הזאת?

“זו היתה החלטה כמו כל ההחלטות. ההתנהלות של ועדת ההשקעות היתה בדיוק כמו שמתייחסים לכולם. אתה צריך להבין שוועדת ההשקעות לא מנהלת את העסק, היא מאשרת. יש מנהלי השקעות. מנהלי כנף ‏(זרוע ההשקעות של כלל; ר”ש‏) הם שהביאו את העניין. לא נוח לי כי אני צריך להסביר לך איך העסק עובד. התרצינו אחרי שקיבלנו תשובות. אין לי זיכרון כל כך גדול. אנחנו מקבלים עשרות השקעות".

למה משמשים 
דמי הניהול של נוה

נוה כבר יושב במשרדו בכלל ביטוח, אבל האם נשאר מי שידאג לכספי העמיתים שמשלמים לקרן שלו מיליון דולר בשנה? הגופים המוסדיים שעמם דיברנו אינם מוטרדים, אבל כשבוחנים את הפרטים נראה שהיה עדיף לשאול כמה שאלות.

ראשית, המייסדים כבר לא פוקדים את משרדי הקרן: צחי ברגר, שהוגדר כ”איש מפתח” במסמכי ההשקעה, עזב, וכך גם דניאל קרן. חנן שניידר שהובא כתגבורת בשלב שני והוגדר גם הוא כאיש מפתח עזב אחרי שקמה הקרן השנייה. על אף שיש גורמים מקצועיים בכלל ביטוח שחושבים שבקרן מועסקים 5–15 אנליסטים ומנהלי השקעות, בפועל נותרו בקרן כיום שני עובדים בלבד ‏(בנוסף לשני הבעלים נוה ודוידוף‏): אחד מהם, מישל חביב, אמור להחליף את נוה בתפקידו.

מעבר להתפלפלות המשפטית, אם מותר או אסור לנוה ללכת לפי סעיפי החוזה, יש כאן גם התחייבות מוסרית לדאוג לאותם 53 מיליון דולר שהושקעו בקרנות. הרי דמי הניהול הם לא רק מקור רווח לבעלים, אלא כספים שנגבים כדי לשלם משכורות למנהלים ובנקאי השקעות שיסייעו לקדם ולהשביח את ההשקעות - עד לאקזיט המיוחל. כך קורה שהעמיתים משלמים דמי ניהול פעמיים, פעם אחת לכלל ‏(ולשאר הגופים המוסדיים המושקעים בקרן‏) ופעם שנייה לקרן עצמה - ובאף פעם הם לא מקבלים תמורה אמיתית.

עם מינויו של נוה הודיעה כלל ביטוח, כנראה לאחר משא ומתן מול שריג, שהיו”ר החדש הסכים לוותר על החלק היחסי שמשויך לו מדמי הניהול שמשלמים עמיתי כלל ביטוח. אלא שראשית נוה כבר מכר חצי מהבעלות בקרן לדוידוף, כך שלמעשה הוא היוון למזומן את דמי הניהול העתידיים מעמיתי כלל ביטוח.

שנית, מכיוון שבכלל השקעה מחולקת בין הנוסטרו לעמיתים ‏(חצי־חצי‏), ורק העמיתים פטורים מחצי מהתשלום, ההנחה שהוא נותן בדמי הניהול היא מזערית, כלומר כ–100 אלף דולר. האם הגיוני שתיק הנוסטרו של כלל, חברה ציבורית, ימשיך לשלם דמי ניהול ליו”ר שלה שכבר אינו מתפקד בקרן?

כלל ביטוח: "לדני נוה ניסיון רב בניהול גופים גדולים, תרומתו תהיה רבה"

מכלל ביטוח נמסר: "קרן Agate קמה ביוזמת שר הבריאות לשעבר, דני נוה, מתוך הבנה מעמיקה של שוקי הבריאות בעולם והטכנולוגיות הרפואיות בישראל ומודל ההשקעה בהן. כלל ביטוח משקיעה בקרנות השקעה מישראל ומהעולם. כחלק ממדיניות ההשקעה היא הצטרפה כמשקיע עוגן לקרן לאחר בחינה יסודית של מודל ההשקעות וראיית הפוטנציאל הרב בתחום בו ישראל מדורגת ראשונה בעולם בחדשנות וביזמות. במקביל הצטרפו להשקעה בקרן עוד שורה של משקיעים מוסדיים ישראלים וזרים בהיקף של 34 מיליון דולר.

"מי שהוביל את ההשקעה בקרן מצדה של כלל היה מנכ”ל כלל ביטוח דאז אביגדור קפלן, שלו הבנה רבה בבריאות, ללא מעורבות כלשהי של נוחי דנקנר. ההשקעה בקרן עברה אישורים לאחר בחינה ודיונים מעמיקים בכל מוסדות וועדות ההשקעה של החברה כנדרש.

"איש לא 'סידר' לדני נוה דבר. דמי הניהול הם לחלוטין בהתאם למקובל בכל קרנות ההון סיכון ואינם חורגים מהמקובל בענף. כמו בכל הקרנות, דמי הניהול שימשו לתפעול השוטף של הקרן ושכר לניהול הקרן, וכן ליועצים חיצוניים והוצאות תפעוליות שונות.
"הקרן הנוספת קמה בשיתוף פעולה אסטרטגי עם ממשלת קוריאה, וכלל השקיעה בה לאחר התרשמות מהאיכות הגבוהה של ההשקעות שביצעה הקרן הראשונה, וההתקדמות הרבה שעשו והפוטנציאל של השקעות אלה. במקרים רבים גופים מוסדיים כמו כלל משקיעים בקרן נוספת של אותה חברה מנהלת, בהתאם להערכת ההשקעות שבוצעו עד כה. מדובר בהזדמנות השקעה מעניינת במיוחד. מי שהוביל מצדה של כלל את ההשקעה בקרן זו היה המנכ”ל דאז, שי טלמון, וגם בהשקעה בקרן זו לא היה דנקנר מעורב כלל.

"נוה לא עזב את הטיפול בהשקעות של הקרן הראשונה והוא ממשיך לעסוק בקידומה מתוך אחריותו כלפי המשקיעים והן בהיותו שותף פוטנציאלי ברווחים. באשר לקרן עם קוריאה, שהיא בהיקף קטן יחסית, היא ביצעה בפועל את מרבית ההשקעות שלה בישראל. נוה התחייב למכור את חלקו בה ומי שמיועד לשמש כ”איש מפתח” הוא מישל חביב, מנהל־שותף בקרן עוד מראשית הקמת הקרן הראשונה ובעל ניסיון רב בתחומי ההשקעה במכשור רפואי.

"כלל ביטוח מתנהלת על פי כל כללי הממשל התאגידי וכך גם מינויו של נוה כיו”ר נעשה בהתאם לכל הכללים. יתרה מזאת, נוה הוא בעל ניסיון רב של כמעט 20 שנה הן בניהול גופים גדולים, כמי היה שר הבריאות ועמד בראש מערכת תקציבית של כ–20 מיליארד שקל, והן בעל ניסיון רגולטורי כמי ששימש כמזכיר הממשלה ורגולטור של מערכת הבריאות. לכך מתווסף ניסיון עסקי בשבע השנים האחרונות וכחבר דירקטוריון בחברות ציבוריות. אין לנו ספק שתרומתו של נוה לכלל ביטוח כיו”ר דירקטוריון תהיה רבה".

שלום זינגר, לשעבר מנכ”ל האוצר ומי שעמד בראש אחת מוועדות ההשקעות של כלל ביטוח, אמר: "ההתייחסות לקרן של דני נוה היתה כמו לכל קרן, עניינית. הכל אושר פה אחד ולפי הנהלים".

רועי יקיר, לשעבר מנהל ההשקעות הראשי בכלל ביטוח: “עזבתי את החברה ולא ראוי שאתייחס לדברים שנעשו בתקופה שבה עבדתי בחברה”.

בנק לאומי: “חוזה ההתקשרות עם הקרן כולל סעיף העוסק באנשי מפתח בקרן. בעקבות מינויו של דני נווה ליו”ר כלל ביטוח, לומדת לאומי פרטנרס את ההשלכות, תוך התדיינות עם מנהלי הקרן”.

האפוטרופוס הכללי וכונס הנכסים הרשמי ‏(כנ”ר‏): "הכונס הרשמי פועל לקבלת מסמכים נוספים שיסייעו בידו לצורך הבהרת המינוי וגיבוש עמדתו בנושא".

חגי אולמן, המשקיף מטעם בית המשפט בקריסת אי.די.בי: “העניין נמצא בבדיקה, בשים לב לסמכות שנקבעה על ידי בית המשפט. בעת הזו לא נוכל להרחיב בעניין”.
בבית השקעות הראל סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker