הבנקים הישראליים נתנו לצים אשראי של עשרות מ' ד' - בלי ביטחונות

סך האשראי ללא ביטחונות שסיפקו הבנקים המקומיים לצים הוא כ-60 מיליון דולר ■ הבנקים הזרים שהעמידו אשראי לחברה - דווקא דרשו ביטחונות ■ החברה, המצויה בימים אלה בהליך גיבוש הסדר חוב, נמצאת בבעלות חלקית של בנק לאומי - שהוא אחד מנושיה

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

מבין כל הבנקים ‏(הישראליים והזרים‏), שסיפקו אשראי לחברת הספנות צים, רק הבנקים הישראליים העמידו לצים אשראי ללא ביטחונות. מדובר בבנקים לאומי, הפועלים דיסקונט, מרכנתיל ואגוד שסיפקו לחברה אשראי בסך של כ-60 מיליון דולר. בחלק מהבנקים טוענים כי ברשותם ביטחונות חלקיים.

סך חובותיה המאזניים של חברת הספנות הישראלית שבשליטת עידן עופר מסתכמים כיום בכ-2.8 מיליארד דולר. צים נמצאת בימים אלה בהליך גיבוש הסדר חוב, שבמסגרתו היא מציעה להעביר את מלוא השליטה בחברה לידי הנושים - הבנקים, הספקים והציבור שרכש את איגרות החוב שלה - ללא הזרמת כסף מצד בעלי השליטה בחברה. העובדה כי הבנקים הישראליים לא דרשו מצים ביטחונות צפויה להציב אותם בסוף רשימת הנושים הפיננסיים, ביחד עם קרנות הפנסיה הישראליות שסיפקו גם הן אג”ח פרטיות ללא ביטחונות שהיקפן מסתכם כיום ב-391 מיליון דולר.

צים נמצאת בבעלות מלאה של החברה לישראל ש-18% ממניותיה מוחזקות על ידי בנק לאומי. כך נוצר מצב שלאומי הוא חלק מהבעלים בחברת הספנות - ומצד שני נושה של החברה. הפרק בחוק הריכוזיות העוסק בהפרדה בין נכסים ריאליים לפיננסיים שאושר בוועדת הכספים של הכנסת בשבוע שעבר ויובא להצבעה במליאת הכנסת, קובע איסור על תאגידים פיננסיים משמעותיים, כמו בנק לאומי, להחזיק ב-יותר מ-10% מתאגיד ריאלי. בכל מקרה, לאומי צפוי לממש חלק מאחזקותיו בחברה לישראל, כדי לשפר את יחס הלימות ההון של הבנק.

אונייה של ציםצילום: בלומברג

מנכ”לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, היא ידידתו הקרובה של בעלי השליטה בצים, עידן עופר ובשל כך היא הצהירה בבנק כי לא תעסוק בעניינים הקשורים בו ובעסקיו. בעלה של מנכ”לית הבנק, ראם עמינח, הועסק במשך שנים בחברות הפרטיות של עידן ואייל עופר, ובין היתר שימש כיו”ר ועדת הביקורת של צים. בכובעו זה, אישר עמינח את עסקות בעלי העניין להחכרת אוניות מחברות פרטיות בבעלות משפחת עופר בתקופה שלאומי הוא בעל מניות מרכזי בחברה לישראל.

כתבות נוספות ב-TheMarker

פרופ' יעקב פרנקל ימונה לנגיד בנק ישראל הבא

כך הוציאה המערכת המעוותת של שוק ההון עוד מיליונר חדש תחת ידה

בחברת צים מכהן מזה כשנה היועץ הפיננסי שמואל גורטלר. גורטלר מונה בשבועות האחרונים לתפקיד נציג הבנקים ‏(לאומי, הפועלים, מזרחי טפחות ודיסקונט‏) בהסדר החוב של חברת אי.די.בי פיתוח. כך נוצר מצב שמצד אחד, גורטלר מכהן כדירקטור בחברה שנמצאת במסלול אי פריעת חובות לבנקים, ומצד שני גורטלר הוא נציגם של הבנקים בגביית חובותיה של אי.די.בי פיתוח כלפיהם.

גם בנק הפועלים עשוי להיות במצב עדין מול חברת הספנות צים. עד למינויו ליו”ר בנק הפועלים, שימש יאיר סרוסי כדירקטור חיצוני בחברה לישראל וכחבר בוועדת הביקורת. בעבר היה לצים חוב בסך 9.7 מיליון דולר לבנק מזרחי טפחות, אך זה קיזז באופן חד־צדדי יתרות זכות שהיו לצים באחד מהחשבונות ובכך סגר חשיפתו לחברת הספנות. פעולה חד־צדדית זו של מזרחי טפחות גררה תביעה המתנהלת נגדו בבית המשפט בחיפה, לאור החשש של צים כי המהלך החד־צדדי של מזרחי טפחות עלול להתפרש כהעדפת נושים - בין היתר לאור העובדה כי אייל עופר, אחיו של בעל השליטה בצים, הוא מבעלי השליטה במזרחי טפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker