כנס הפנסיה |

"מי שחושב שהבן שלו ידאג לו כמו שהוא דואג להורים - טועה; אם לא נעשה משהו - הכל יתפוצץ לנו בפנים"

גיל יניב, משנה למנכ"ל מגדל: "קרן הפנסיה היא המוצר האולטימטיבי לאוכלוסיות המשתכרות שכר ממוצע" ■ יוסף קדח: "המצב הקיים היום שאת החינוך הפנסיוני מקבלים מבנקים - גורמים שהם לא מספיקים אובייקטיבים ולפעמים גם לא מספיק מקצועיים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן

"ההבדל בתוחלת החיים בין המגזר היהודי לבין המגזר הערבי גורם לכך שלכל הקשור בקרנות פנסיה - המגזר הערבי מסבסד למעשה את היהודי", כך הסביר היום רג'ואן גרייב, סגן הממונה על אגף שוק ההון במשרד האוצר. דבריו נאמרו , שנערך בבאקה אל-גרבייה בשיתוף TheMarker וחברת הביטוח מגדל.

"תוחלת החיים הגבוהה ביותר בישראל היום היא ברעננה. גיל הפטירה לגברים עומד שם על 84 לעומת 74 בנצרת. מדובר בהפרש של 10 שנים. בפועל, זה אומר שהאזרח הערבי, ששותף לחיסכון בקרן הפנסיה ההדדית, מסבסד את היהודי. גם אלמנט הסיכון למוות מוקדם באוכלוסייה הערבית גבוה יותר מכיוון שהיא עוסקת בעבודות שטח. עם זאת, תוחלת החיים עולה בהתמדה גם במגזר הערבי, כך שהתמונה משתנה", הסביר גרייב.

הכנס שנערך היום נועד להגביר את המודעות של החברה הערבית בישראל לחשיבותו של החיסכון הפנסיוני. סקר שנערך באחרונה על ידי חברת הביטוח מגדל מצא כלל, בהשוואה ל-23% בחברה היהודית. כמו כן נמצא שרק ל-56% מהעובדים ול-62% מהשכירים במגזר הערבי יש חיסכון בהשוואה ל-85% מהאוכלוסייה העובדת ול-90% מהשכירים במגזר היהודי.

תמיכה בין דורית

"עד היום בחברה הערבית היתה תמיכה בן דורית. ברגע שההורים נהיים מבוגרים - הילדים עוזרים להם, הם היו גם בדרך כלל גרים ליד ההורים", הסביר גרייב. "אבל התמונה הזו הולכת להשתנות בשנים הבאות. מי שחושב שהבן שלו ידאג לו כמו שהוא דואג להורים - טועה. המודל הישן כבר אינו תקף, ולכן כבר עכשיו צריך להנחיל את היסודות - כי אם לא נעשה משהו הכל יתפוצץ לנו בפנים בעוד 20 שנה".

משתתפי הפאנלצילום: מוטי מילרוד

"צריך ליצור מוטיבציה לשינוי התנהגות", הסביר גיל יניב, משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת חיסכון ארוך טווך במגדל. "זה יכול להיות דרך המודעות להחזרי המס או חינוך בבתי ספר, אך גם אכיפה מינהלית בנוגע לחובות המעסיק להפריש לפנסיה היא אמצעי. אני חושב שבשלב הראשון חייבים להתמקד אצל המעסיקים, כך שהם יהיו מחויבים לפתוח חיסכון פנסיוני לעובד. במקביל, יש להגדיל את מספר סוכני הביטוח במגזר ולתת להם כלים מתאימים".

היועץ הפנסיוני מחמוד קעדאן הדגיש שהשינוי בכל הנוגע למודעות הפנסיונית לא יגיע מ"תיקונים קוסמטיים", כמו כמה בחורים ערביים ששמים באוצר, אלא משינוי כולל. "כיום, מספר המועסקים הערבים בחברות הביטוח שואף לאפס - חייבים להגדיל את כמות המועסקים וסוכני הביטוח המפיצים. בנוסף, יש בעיית עוני מרכזית במגזר הערבי. למעסיקים יש קושי לשלם את המשכורת עצמה, קשה לדבר איתם על תנאים סוציאלים".

מוצר החיסכון המתאים

קעדאן הסביר שלא פעם משווקים פנסיונים הפועלים במגזר מוכרים מוצרים שמתאימים למשווק מבחינת העמלות, ופחות למה שמתאים ללקוח. "פגשתי אנשים שפתחו להם ביטוח מנהלים וביטוח חיים בעלויות גבוהות, במקום קרן פנסיה שכוללת את שני המוצרים. במגזר הערבי לא מודעים שמי שצריך לבחור את החיסכון הוא העובד עצמו. דמי ניהול הם רק מרכיב אחד בהחלטה, ואליו מתווספים מדדים מאוד חשובים כמו תשואה ורמת הסיכון. לא פחות חשוב הוא גם מדד השירות - וכאן המגזר הערבי סובל".

הכלכלן וסוכן הביטוח יוסף קדח הסביר שניתן למנוע מצב שבו המתווכים בוחרים את המוצר שטוב להם על חשבון הלקוח באמצעות הרפורמות שמנהיג האוצר מתוך מטרה לשנות הרגלים בעניין, אך הדגיש שצריך גם להשקיע באנשי שיווק שיהיו ברמה גבוהה.
"המצב הקיים היום שאת החינוך הפנסיוני מקבלים מבנקים – גורמים שהם לא מספיקים אובייקטיבים, ולפעמים גם לא מספיק מקצועיים. לכן, צריכים מעורבות של מערכת החינוך כבר בבתי הספר, שיכולה לשנות את התמונה, במיוחד בגילאים צעירים. משם יכול להתחיל השינוי. המצב הקיים טעון שינוי גדול, ויהיו שינויים - גם בתוך חברות הביטוח וגם בתוך החברה הערבית", אמר קדח.

מוצר חיסכון אחיד?

רג'ואן שלל הצעה להקים מוצר חיסכון אחד לפנסיה במקום תהליך ארוך של חינוך והגברת המודעות לחיסכון הפנסיוני. "המדינה כרגולטור צריכה לדאוג שיהיה שוק בריא ותחרותי, שיביא גם לירידה במחירים. אם יש כשל בעניין - אז תפקידה של המדינה להתערב. אני מסכים שצריך מסלול חיסכון ברירת מחדל שייתן מענה לצרכים של אלה שלא יכולים לבחור. כרגע יש התכנסות למוצר אחד שקוראים לו קרן הפנסיה, אבל יש כאלה שבוחרים מסלולים אחרים, ואני חושב שזה איזון מתאים".

יניב הדגיש שקרן הפנסיה היא המוצר האולטימטיבי לאוכלוסיות המשתכרות שכר ממוצע - בשל ההטבות הממשלתיות שהן נותנות דרך המיסוי ובאמצעות ההשקעה באיגרות חוב מיועדות. "לא ברור למה אוכלוסיות שונות לא מנצלות את ההטבות הממשלתיות הללו. אג"ח מיועדות מעניקות היום ריבית של 4.8% שצמודה למדד - ההטבה פה היא עצומה. היא יוצרת עוגן בחיסכון ומייצבת אותו. קרן פנסיה גם עושה איזון של סיכונים בין כלל העמיתים בקרן. ברגע שיש אוכלוסייה עם שיעורי תחלואה גבוהה יותר היא נהנית מסבסוד, וזו סיבה נוספת מדוע לאוכלוסייה הערבית עדיפה קרן הפנסיה".

גם גרייב סבור שהמגזר הערבי צריך להתמקד במוצרי החיסכון הקיימים, ואין צורך להקים מוצר אלטרנטיבי ייחודי למגזר. "המהות של קרן פנסיה זה הביטוח ההדדי - יש פרטמטרים לטובתך ויש כאלה שפחות. אם נפתח קרן ייחודית למגזר, זה מדרון חלקלק. ברגע שנשבור את הכלל, יהיה קשה לעצור את המשך הפיצול, אחר כך יבואו הרופאים והמזרחים וזה לא ייעצר".

המשתתפים בפאנל הסכימו על הצורך להגדיל את החינוף הפנסיוני בישראל, הן במגזר הערבי והן ביהודי "חינוך פנסיוני הוא אתגר לאומי, כשאר במגזר הערבי הוא כמעט שואף לאפס", הסביר גרייב. "מדובר בסוגייה עולמית, ועם העברת האחריות לאזרחים על החיסכון, אז חייבים לתת כלים כדי שיוכלו לקבל החלטות. במקסיקו יש מוזיאון לחינוך פיננסי, שאליו מגיעים סיורים מבתי ספר וממקומות עבודה. תוך כדי הסיור מלמדים מושגים בכלכלה ופיננסים.

"גם באוצר אנחנו בוחנים תוכנית ארוכת שנים לחינוך פיננסי שתחל מבתי הספר, ותמשיך לצבא ולמקומות העבודה. מאוד חשוב להבין שזה תהליך שייקח שנים רבות. אנחנו מקווים שבמהלך השנים האחוז ויעלה. עם זאת, צריך להבין שגם עם חינוך פיננסי לא נגיע למצב של-100% מהואכלוסיה יש ידע בנוגע לפנסיה. באוסטרליה, ששם יש תוכנית ממשלתית בעניין, הצליחו להגיע ל-40% לכן, יש חובה לתכנן מנגנון שיגן גם על שאר האוכלוסייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker