כנס הפנסיה |

"מדיניות צמיחה תקטין הגירעון - בינתיים קורה הפוך"

יו"ר מגדל, אהרון פוגל, בכנס לחיסכון פנסיוני במגזר הערבי: "ההששתתפות בתעסוקה במגזר החרדי והערבי נמוכה - ולכן הם מהווים מקור של פוטנציאל צמיחה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"כדי להתגבר על הגירעון חייבים מדיניות של צמיחה - ככה זה עבד וככה זה יקרה. בינתיים זה קורה הפוך", כך אמר אהרון פוגל, יו"ר מגדל ומנכ"ל משרד האוצר לשעבר. דבריו נאמרו בכנס "סוף מעשה במחשבה תחילה" לחיסכון פנסיוני במגזר הערבי, שנערך היום (א') בבאקה אל-גרבייה בשיתוף בין TheMarker לחברת הביטוח מגדל.

פוגל, שמתח ביקורת על המדיניות שבה נוקט משרד האוצר בראשות שר האוצר יאיר לפיד לפתרון הבעיה, ציין שלמדיניות של צמיחה תהיה השפעה גם על המגזר הערבי. "יש כאלה שאומרים שהאבטלה מאוד נמוכה ואנחנו בתעסוקה מלאה. אבל בפתח תקווה האבטלה היא ברמה של 2.5%, בעוד שההששתתפות בתעסוקה במגזר החרדי והערבי נמוכה. לכן יש המגזרים האלה מהווים פוטנציאל לצמיחה".

פוגל הדגיש שגם חיסכון קטן לפנסיה הוא מאוד חשוב, גם אם הוא נעשה בהפרשה של משכורות מינימום. "סכום כזה יתווסף בעתיד לקיצבה של הביטוח הלאומי, ולכן יש חשיבות לדאוג לעתיד". פוגל ציין שהריבית היום מאוד נמוכה, ולכן צריך ליטול סיכונים בנהיול החיסכון. "אם יקנו רק אג"ח ממשלתיות - החיסכון יהיה שליש ממה שמצפים. לכן חייבים סיכון. אנחנו נותנים לחוסכים 4% יותר מאיגרת חוב חסרת סיכון".

אהרון פוגלצילום: מוטי קמחי

חברת הביטח מגדל מנהלת נכסים בשווי של 160 מיליארד שקל, ומהחברות הגדולות שפועלות בשוק החיסכון הפנסיוני בישראל. באחרונה ביצעה מגדל סקר במגזר הערבי, ממנו עלה כי שני שלישים מהאוכלוסייה במגזר אינם מחזיקים בחיסכון פנסיוני, בהשוואה ל-23% בלבד בחברה היהודית. כמו כן נמצא של-56% מהעובדים ול-62% מהשכירים במגזר הערבי יש חיסכון פנסיוני, בהשוואה ל-85% מהאוכלוסייה העובדת ול-90% מהשכירים במגזר היהודי.

"אנחנו רואים בכנס אמצעי להנעה של מהלך משולב - חינוכי ועסקי", הסביר אריק יוגב, משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת הלקוחות במגדל. "לכנס יש שתי מטרות עיקריות: הראשונה - לקחת חלק מרכזי בחינוף פנסיוני בחברה הערבית, והשנייה - לקחת תפקיד מכריע ברמת העשייה ובהובלת השינוי". יוגב סיפר על יוזמה חדשה של מגדל בבתי ספר בירושלים לחינוך לחיסכון פנסיוני, וסיפר כי הם מעוניינים להרחיבו גם לבאקה אל גרבייה.

"להתמקח כמו ברכישת אוטו"

עבד חסדייה, מנהל מחלקת קופות גמל באגף שוק ההון במשרד האוצר, הסביר את מאפייני החיסכון הפנסיוני בעתיד. "נמשיך לחסוך במוצרים הרגילים כמו קופת גמל או קרן פנסיה, שיעניקו גם מרכיב של ביטוח חיים. בעתיד הכסף יהיה יותר מפוזר מהיום. מי שינהל את הכסף הן רק חברות הביטוח או בתי ההשקעות, ונקבל את הכסף כקצבה חודשית ולא כסכום חד פעמי. יהיה רובד בסיסי של 4,300 שקל - ואת שאר הסכום יהיה אפשר למשוך כסכום חד פעמי".

חסדייה ביקר את הקיפאון של גיל הפרישה לפנסיה וציין ש"לא ייתכן שגיל הפרישה שקבע ביסמארק במאה ה-18 תהיה עדיין תקפה, לאור התארכות תוחתת החיים". כמו כן חסדייה הדגיש שככל שנתחיל לחסוך בגיל מוקדם יותר - כך החיסכון הפנסיוני יהיה גדול יותר. "צריך להתמקח על דמי הניהול בפניסה ככמו שקונים אוטו. ככל שנבחר מסלול השקעה טוב יותר - כך נוכל להגדיל את החיסכון הפנסיוני" הוסיף.

טוני כהן, סמנכ"ל תחום שיווק ופיתוח עסקי במגדל, התייחסה לקשר שבין התרבות הצרכנית לבין החיסכון הפנסיוני. "החברה הערבית עוברת בשני העשורים האחרונים תהליך של מודרניזצייה מואצת, דרך האנטרנט והטלוויזיה, שמתבטא בעלייה בהיקף הצריכה הפרטית. הצריכה היום בחברה הערבית-ישראלית שווה ל-6 מיליון איש בירדן".

"עם זאת, בכל הנוגע לחיסכון הפנסיוני - יש סיבה לדאגה", הוסיפה כהן. "לרבים בחברה הערבית אין חיסכון כלל. בסקר שביצענו באחרונה, שכלל 400 מרואיינים, רק שליש דיווחו שיש להם חיסכון. גם בקרב השכירים במגזר הערבי, היקף החיסכון הפנסיוני נמוך בהשוואה למגזר היהודי. התמונה דומה גם בביטוח הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker