בלווטניק מנסה למחוק את כלל תעשיות מהמסחר בישראל

לפי ההצעה, העסקה בשווי כולל של 1.24 מיליארד דולר תתבצע לפי מחיר מניה של 15.8 שקל המשקף פרמיה של 24% על מחיר המניה בשוק ביום חמישי, אך דיסקאונט של 21% ממחיר השיא של המניה באמצע 2010 ■ מקורב לחברה: "יש בעיות בכלל תעשיות שאי אפשר לפתור כאשר החברה ציבורית"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איל ההון לן בלווטניק, בעל השליטה בכלל תעשיות (כת"ש) הנסחרת בבורסה לפי שווי של 2 מיליארד שקל, מעוניין למחוק אותה מהמסחר. בלווטניק מנסה לבצע עסקת מיזוג משולש הופכי לפיה תמוזג כלל תעשיות - המחזיקה בשורת חברות כמו משאב ‏(בעלת השליטה במונופול נשר ומחזיקה ב-50% מחברת תעבורה‏), כלל ביוטכנולוגיה, גולף, יפאורה, קרגל ונובה - לתוך תאגידי ייעודי בשליטה מלאה של Access.

Access פירסמה היום הצעת רכש מלאה למחזיקי המניות של כת"ש המשקפת פרמיה של 24% על מחיר המניה ביום חמישי האחרון. Access מעוניינת לרכוש מהציבור את מלוא המניות בתמורה ל-15.8 שקל למניה. (מחיר המניה בבורסה ביום חמישי האחרון היה 12.74 שקל). במקרה שתיסגר העסקה במחיר הנוכחי, שוויה הכולל יהיה 1.24 מיליארד שקל.

בתגובה להודעה, מניית החברה מזנקת במסחר ב-19%. המחיר משקף דיסקאונט של 21% משיא מחיר המניה בבורסה באמצע 2010.

לן בלווטניקצילום: בלומברג

מקורבים ל-Access  הסבירו כי "כבר בימי העסקה עם דנקנר רצתה החברה לרכוש את כלל המניות בכלל תעשיות ולמחוק אותה מהמסחר, שכן המהלך מתאים לאסטרטגיית הניהול העסקית של הקבוצה בעולם.

"המחיקה אינה קשורה לסחירות בבורסה או לרגולציה המקומית. Access הבינה כי היא תצטרך לבצע הזרמות הון משמעותיות לכלל ביוטכנולוגיה והדבר יקשה עליה לעשות כן אם תהיה חברה ציבורית, שכן כל ההזרמות יאלצו לעבור את אסיפת בעלי המניות.

"כמו כן, הקבוצה מעוניינת לרכוש מספר חברות נוספות בארץ והעובדה שהיא חברה ציבורית תקשה עליה לבצע מהלכים. מכיוון שבקופתו של בלווטניק 11 מיליארד שקל מעסקת ענק ברוסיה Access מבצעת את העסקה במזומן".

כת"ש היתה בעבר אחד היהלומים שבפורטפוליו של אי.די.בי, אך היא נאלצה להיפרד מהשליטה בה לאחר שנקלעה למצב פיננסי קשה. במאי 2012 מכרה קבוצת אי.די.בי. לבלווטניק 49.9% מכלל תעשיות בתמורה ל-1.3 מיליארד שקל. מחיר העסקה שיקף לכלל תעשיות מחיר של 2.55 מיליארד שקל - פרמיה של כ-40% לעומת מחירה בבורסה, אך מחיר נמוך בעשרות אחוזים לעומת המחיר שעליו ניהל דנקנר משא ומתן על מכירת החברה למשפחת לבנת. במארס השנה מכרה אי.די.בי את יתרת החזקותיה בכלל תעשיות (10.6%) לאלטשולר שחם בתמורה ל-223 מיליון שקל

החברה כתבה בהודעה כי המחיר ייקבע לאחר משא ומתן עם הגופים המוסדיים המחזיקים במניה. מקורבים לעסקה הסבירו כי "אלטשולר שחם דרש כי מחיר הצעת הפרמיה יתבצע לפי מחיר רכישת המניות בעבר מקבוצת אי.די.בי. לכן, מחיר הרכישה בהצעה כעת נקבע על 15.8 שקל למניה המשקף פרמייה של 24% וזהה לפרמיית השליטה שהוענקה לפני שנה לקבוצת אי.די.בי".

את הרבעון הראשון של 2013 סיכמה כלל תעשיות, המנוהלת על ידי יו"ר ומנכ"ל החברה אבי פישר, עם רווח נקי של 98 מיליון שקל, לעומת רווח של 15 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2012.

בעקבות הפרסומים לגבי דו"ח הוועדה הבין-משרדית לעידוד התחרות בענף המלט הודיעה היום כלל תעשיות המחזיקה (בעקיפין) בנשר מפעלי מלט ישראליים בע"מ ("נשר"),  בשיעור של 75%, שאם יתקבלו עיקרי המלצות הוועדה, עלולה להיות לכך השפעה מהותית על נשר, ובכלל זה על רווחיותה ועל נתח השוק שלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker