בכיר בצים: "הסדר החוב יאפשר להנפיק את החברה"

"צים היא חברה תפעולית טובה שיש לה בעיה של מאזן גרוע. הבעיה היא היסטורית - ולא קשורה, כפי שמקובל לחשוב, לעסקות הצטיידות", אמר הבכיר בחברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פחות משבוע לאחר שפרטיה של התוכנית להסדר חוב של 2.7 מיליארד דולר בצים דלפו לתקשורת, הנהלת צים עומדת להיפגש, ביום רביעי, עם הנציגות של בעלי האג"ח - שלהם חייבת החברה 391 מיליון דולר. שבוע לאחר מכן צפויה הצבעה בכתב על בקשתה של צים לדחות מיולי 2013 לדצמבר 2014 העברת בטוחה נוספת של 25 מיליון דולר לבעלי האג"ח, כחלק מהקפאת תשלומים לכל הנושים של החברה, בהם הבנקים, בעלי מספנות ומחכירי אוניות.

התגובה הראשונה לבקשת החברה אינה מבשרת לה טובות. נאמני האג"ח כללו בסדר יומה של האסיפה הצעה ליפות את כוחם של הנאמנים לנקוט בצעדים משפטיים נגד צים, כולל העמדת החוב לפירעון מיידי אם הבטוחה לא תועבר במועד - מהלך שעלול להביא לפירוקה של החברה. ההצעה הועלתה אף שלבעלי האג"ח אין שעבוד כלשהו שיבטיח את החוב, למעט פיקדון של 25 מיליון דולר, 6.4% בלבד מהחוב.

אונייה של ציםצילום: בלומברג

"בעלי איגרות החוב מתעלמים מכמה הבדלים מהותיים בין ההסדר המתגבש בצים להסדרי חוב אחרים במשק", אומר בכיר בצים בריאיון ל-The Marker בהתייחסו לתגובה הקשה של בעלי האג"ח ולאפשרות לפתרון המשבר עמם וסיכויי הסדר החוב. "חלקם בחוב הכולל של צים נמוך. הם גם לא עומדים מול בנקים ישראליים אלא מול בנקים זרים, שפחות מתרשמים מהצעקות שלהם. והכי חשוב: בעלת השליטה בצים מוכנה לתת במסגרת ההסדר בדיוק את מה שהם דורשים ולא מקבלים בהסדרים אחרים - את השליטה בחברה.

"החברה לישראל העבירה את כל מניות צים לנאמנות, לטובת הנושים - ואפילו לא התווכחה על השווי, אף שברור שלמניות יש שווי. אני לא מבין מה בעלי האג"ח מנסים להשיג. הרי אי אישור של ההצעה גרוע יותר מבחינתם. איזה אדם רציונלי מקבל החלטה בניגוד לאינטרס של עצמו? אני מצפה ממנהלי קופות הגמל שידאגו לאינטרסים של החוסכים, ולא לאיך הם נראים בתקשורת".

איזה עתיד אתה מציע לבעלי איגרות החוב אם יסכימו להמיר את מרבית החוב שלהם למניות ולקבל איגרות חוב חדשות?

"צים היא חברה תפעולית טובה שיש לה בעיה של מאזן גרוע. הבעיה היא היסטורית - ולא קשורה, כפי שמקובל לחשוב, לעסקות הצטיידות. הסדר החוב יפתור את בעיית המאזן של החברה ויאפשר להנפיק את מניותיה בבורסה, כך שלפחות חלק מהחוב יחזור אל בעלי האג"ח. מניות צים הועברו לנאמנות על פי דרישת הבנקים הזרים, משום שהם נותנים לה שווי אחרי ההסדר. הבנקים הזרים גם מדברים על תוכנית הצטיידות חדשה לצים. אם הם היו חושבים שלחברה אין סיכוי, הם לא היו דנים איתנו עליה".

יש בכלל סיכוי להנפיק חברה עם מניית זהב שמעניקה, למשל, וטו על העברת 24% מהחברה ודרישה להחזיק צי מינימלי של 11 אוניות לשעת חירום?

"כעקרון אני לא רואה את המדינה מתנגדת. רשות החברות מודעת לכך שהמניות של צים הועברו לנאמנות. מצבה של המדינה לא שונה בהרבה ממצבם של בעלי האג"ח. יש לה שתי אופציות בסיסיות: לאשר את ההנפקה - או לממן בעצמה את הפעלתה של צים. אני לא רואה איזה ערך יש למניית זהב בחברה שלא מסוגלת לתפקד".

הנחתם את ההצעה להסדר בפני אנשי הבנקים לפני כמעט חודשיים. מה היתה תגובתם?

"הם אומרים לנו שברור שצים חייבת הסדר חוב, ומצד שני ברור להם שההסדר צריך להביא לידי ביטוי את ההצטיידות העתידית של החברה. מעבר לזה יש להם הערות על התוכנית, והם מעירים את הערותיהם ורוצים לעשות שינויים. אנחנו מתנהלים מול 40 בנקים, שגם הם כמו בעלי האג"ח מינו נציגות. לא פשוט לתאם בין כל הבנקים, אבל הדיאלוג עם הנציגות שלהם ענייני - וגם להם ברור שצריך למצוא פתרון שיאזן בין כל בעלי החוב".

מה יתרת החוב שלכם לבעלי העניין - סביר להניח שזה יעלה בשיחות עם נציגות האג"ח?

"אם צים לא היתה חוכרת מבעלי עניין היא היתה חוכרת מצד שלישי, ובמחירים גבוהים יותר. העסקה הראשונה של צים היתה ב-2002, כשהחברה היתה זקוקה ל-13 אוניות ויכלה לממן ממקורותיה רכישה של שתי אוניות לכל היותר. העסקה השנייה מ-2004, זו שזכתה לתשומת לב ציבורית רבה, נעשתה באותם תנאים ‏(back to back‏) שבהם האוניות נרכשו קודם לכן על ידי החברות הפרטיות של משפחת עופר את האוניות, ובהנחה שבעלי המניות של החברה לישראל יאשרו את העסקה. חלקם נמכרו בינתיים ברווח. מכל מקום, כשאנחנו מפחיתים את דמי החכירה מהם ומאריכים את ההפחתה, אנחנו מייצרים גם להם בעיה מול הבנקים שמימנו את הרכישה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker