אייפקס העולמית השלימה גיוס של 7.5 מיליארד דולר

בעלת השליטה בחברת תנובה ובחברת פסגות הגדילה בכך את ההון שהיא מנהלת ב-8 קרנות שונות ל-40 מיליארד דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
יורם גביזון

קרן אייפקס, בעלת השליטה בחברת תנובה (57%) ובחברת פסגות (76.8%), השלימה גיוס של 7.5 מיליארד דולר לקרן אייפקס 8. אייפקס הגדילה בכך את ההון שהיא מנהלת על פי התחייבות של משקיעים ב-8 קרנות שונות ל-40 מיליארד דולר. הגיוס הושלם כמתוכנן בתוך 15 חודשים.

אייפקס 8 תנקוט במדיניות ההשקעות של אייפקס מ-1981 ותתמקד, כמו הקרנות שקדמו לה, בסקטורים שזוהו כבעלי פוטנציאל צמיחה ויצירת ערך ובחברות בסקטורים אלו, שלהערכת אייפקס מסוגלות באמצעות הזרקת הון לממש את הפוטנציאל שגלום בהן ולהציג צמיחה משמעותית.

מרטין הלוסה, מנכ"ל אייפקס העולמיתצילום: רויטרס

משקיעיה של קרן אייפקס 8 הגיעו מצפון אמריקה (43%), אירופה (25%), והיתרה מהמזרח התיכון, מזרח אסיה ואמריקה הלטינית, כשבין המשקיעים שהתחייבו להעמיד הון לקרן על פי דרישתה נמנים קרנות פנסיה ציבוריות ופרטיות, קרנות השקעה שבבעלות מדינות, חברות ביטוח ומשקיעים פרטיים אמידים. חלק ניכר מההון שגויס הגיע ממשקיעים בקרנות הקודמות של אייפקס.

אייפקס היא אחת מקרנות ההשקעה הפרטיות הגדולות בעולם. הקבוצה משקיעה בענפי ההיי-טק והתקשורת, הקמעונאות ומוצרי צריכה, תקשורת בריאות והשרותים הפיננסיים. החברות שמנוהלות על ידי אייפקס מעסיקות 270 אלף איש ברחבי העולם ושווי הפעילות שלהן 72 מיליארד יורו.

השקעות בולטות של אייפקס בשנים האחרונות כללו את טומי הילפיגר, קלוין קליין, אורנג' שוויץ, רשת המסעדות הסינית גולדן יגואר, רשת בתי החולים ההודית אפולו ו-Tivit,  חברת שירותי תוכנה בברזיל.

בעקבות אישור הפרק שדן בפירוק הפירמידות העסקיות בוועדת הכספים לקראת אישור החוק לצמצום הריכוזיות במשק בקריאה שנייה ושלישית, עלולה אייפקס להידרש להכריע ממי משני הגופים שבשליטתה להיפרד: פסגות, שמנהלת 170 מיליארד שקל, או מתנובה, שמחזור המכירות השנתי שלה ב-12 החודשים האחרונים הסתכם ב-7 מיליארד שקל. על פי החוק המוצע, ייאסר על גוף לשלוט בו זמנית בחברה פיננסית שמנהלת מעל 40 מיליארד שקל ובחברה ריאלית שמחזור המכירות השנתי שלה עולה על 6 מיליארד שקל.

אייפקס רכשה את השליטה בפסגות בדצמבר 2009 לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל ואת השליטה בחברת תנובה בינואר 2008 יחד עם חברת מבטח שמיר באמצעות החברה הייעודית אפ.מש.תנ, שרכשה 77% ממניותיה של תנובה לפי שווי חברה של 989 מיליון דולר.

על פי הערכות, אייפקס מעוניינת למכור את השליטה בתנובה לפי שווי חברה של 8.5 מיליארד שקל בעוד ששותפה מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר, נוקב בתג של 5.5 מיליארד שקל לתנובה. על רקע זה נערכת תנובה להנפקה ראשונה של מניותיה בבורסה בתל אביב, למרות התנגדותם של הקיבוצים והמושבים שמחזיקים ב-23% ממניותיה של תנובה, ושבראשם עומד יו"ר גרנית יצחק באדר, בן דודו של מאיר שמיר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker