אלשיך: הפועלים יממש השעבודים של אלביט הדמיה - רק בהסכמתי

סגנית בית המשפט המחוזי, השופטת ורדה אלשיך, קובעת בפסק דין ביקורתי על התנהלות אלביט הדמיה: "בנק הפועלים יהיה חשוף וייאלץ להתגונן בפני טענות דבר בטלות השעבודים שנתנה לו אלביט הדמיה" ■ השופטת לוחצת על מחזיקי האג"ח לכנס אסיפה בה ייקבע גורל החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אחת אפס במערכה של מחזיקי איגרות החוב של אלביט הדמיה מול בנק הפועלים. סגנית בית המשפט המחוזי, השופטת ורדה אלשיך, החליטה כי בנק הפועלים לא יוכל לממש שעבודים שקיימים לו כנושה מובטח על הנכס העיקרי של אלביט הדמיה, החברה הבת פלאזה סנטרס, אלא אם תחליט זאת.

בהחלטה, המבקרת את התנהלותה של חברת אלביט הדמיה שלא ביקשה הקפאת הליכים, כותבת אלשיך: "נכונה אני להניח, כי אין בכוונת בנק הפועלים לנסות ולהכשיל מראש ניסיון להגיע להסדר" . לפיכך, השופטת קובעת כי "בנק הפועלים ייאלץ לנקוט ולבצע את כל הפעולות בהם ירצה במסגרת חדלות הפירעון בבית משפט זה". עוד קובעת אלשיך כי לא יינקטו כל הליכי מימוש או הליכים אחרים ישירות בהליכים בחוץ לארץ, אלא במסגרת ולאחר אישור שיינתן בהליכי חדלות הפירעון המרכזיים". עוד קובעת אלשיך כי "הבנק יהיה חשוף ויתכן כי ייאלץ להתגונן בפני הטענות בדבר בטלות השעבודים שמעלים כמה מהנאמנים של איגרות החוב".

ההליך המשפטי, בו קבעה אלשיך לזכות המחזיקים, החל לאחר שאלביט הדמיה ביקשה מבית המשפט המחוזי לבטל את החלטת בנק הפועלים, הנושה המובטח של החברה, להעמיד לפירעון מיידי את כלל חובה כלפיה - 280 מיליון שקל. לטענת החברה, העמדת החוב לפירעון מיידי נעשתה בחוסר תום לב, מהווה נסיגה מההבנות קודמות שנבעו משיתוף הבנק במשא ומתן לעניין הסדר נושים, וכן עשויה לסכן פירעון חובות של מיליארדי שקלים בגין חוב נמוך בהרבה.

ורדה אלשיךצילום: תומר אפלבאום

הנאמנים של איגרות החוב של סדרות ג'-ז' וסדרה 1, המיוצגים על ידי עו"ד רענן קליר, תקפו את בנק הפועלים בטענה כי השעבודים הרלוונטים נעשו על ידיו בעת שהחברה כבר היתה מצויה במשבר, ומבלי שהזרים לתוכה ערך חדש. בחוות דעת שהוגשה לבית המשפט, תמך כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל בעמדת מחזיקי איגרות החוב, לפיה השעבודים אינם תקפים מאחר שניתנו כשהחברה כבר היתה בקשיים. היועץ המשפטי לממשלה סירב להביע את עמדתו בנושא, למרות בקשת השופט איתן אורנשטיין.

אלשיך ביקרה את פעולתו של בנק הפועלים וטענה כי הוא פוגע בניסיון להגיע להסדר עם נושים אחרים. בו בעת ביקרה אלשיך את ההליך בו פתחה החברה - להכריז על הבנק כנושה מובטח שאינו זכאי להעמיד את החוב לפירעון מיידי, מבלי שביקשה הקפאת הליכים והגדירה זאת "כניסיון להחזיק את החבל משני קצותיו".

אלשיך מבהירה לכלל החברות הפועלות כיום בשוק, שנמצאות בקשיים ושמנסות להגיע להסדר, כי "יכולת של חברה לעצור דרישת מימוש של נושה מובטח מתאפשרת כשהחברה מצויה בהקפאת הליכים". לשיטת אלשייך, החברה "מנסה, משיקוליה שלה, לדלג לגמרי על השלב הראשון של הקפאת הליכים, ובכך לייצר תוצאה החורגת  ממתחם האיזונים שיצר המחוקק". להחלטה זאת יכולה להיות השפעה גם על הנושים המובטחים של אי.די.בי פיתוח, שירצו להעמיד את החוב לפירעון מיידי, בשעה שהחברה לא ביקשה הקפאת הליכים.

למרות שכבלה את ידיו מציינת אלשייך כי "בנק הפועלים גילה סובלנות מסוימת טרם שלף את נשק יום הדין". אלשיך הדגישה בפני החברה כי היא צריכה להציג בפניה התחייבות מפורשת של בנק הפועלים, בו הבנק מצהיר כי הוא מוותר על זכותו להעמיד את החוב לפירעון מיידי.

אלשיך, שמבינה כי מצב החברה הולך ומידרדר, לחצה במהלך הדיון על מחזיקי האג"ח לכנס אסיפה בה יחליטו על גורל החברה. לפיכך, השופטת החליטה היום כי ההסדר אותו הציעה החברה יובא להצבעות כמו שהוא, וכי מי שמתנגד לכינוס האסיפות יגיש את התנגדותו לבית המשפט עד יום שלישי הקרוב בשעה 10:00 בבוקר. אלשיך קבעה כי "המשך ההתדיינות וההתכתשות על כתבי טענות לא תועיל למי מהצדדים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker