סטרטסיס רכשה את חברת מייקרבוט; שווי העסקה כ-400 מיליון ד'

החברה הישראלית, היושבת ברחובות ומיניאפוליס, מקבעת את עצמה כמובילת תחום התלת מימד ■ העסקה משקפת לסטרטסיס שווי של כ-4 מיליארד דולר

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת סטרטסיס, יצרנית מדפסות התלת מימד הישראלית הנסחרת בבורסת הנאסדק, עוד לא הספיקה לעכל את המיזוג שביצעה בתחילת השנה עם חברת אובג'ט - וכבר בישרה בלילה על מיזוג נוסף.

בעסקה שביצעה החברה, ושעל המגעים לגביה דווח ב-TheMarker לפני כשבוע, היא התמזגה עם יצרנית המדפסות השולחניות מייקרבוט שיושבת בברוקלין, ארה"ב. עוה"ד דיויד שרתוק, דיויד גלאט ויונתן איטה ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' ייצגו את סטרטסיס בעסקה.

שווי העסקה 400 מיליון דולר. היא אינה מערבת מזומן ובעלי המניות של מייקרבוט יזכו להקצאה של כ-10% ממניות סטרטסיס - המשקפים לחברה שווי של 4 מיליארד דולר.

שווי זה מוגדר עוד טרם יצא לדרך השלב השני של העסקה - הכולל תשלום של 200 מיליון דולר נוספים עבור מייקרבוט, ומותנה בביצועיה העתידיים של החברה.

מניית סטרטסיס ביצעה מהלך אגרסיבי בחצי השנה האחרונה. אם המיזוג שנערך בדצמבר שיקף לחברה שווי של כ-1.4 מיליארד דולר, הרי שנכון לאתמול, טרם העסקה, היה שווי החברה במסחר בבורסה בארהב 3.3 מיליארד דולר.

המיזוג מקדם את סטרטסיס במאבקה להוביל את ענף הדפסות התלת מימד, בו היא נלחמת ראש בראש עם חברת 3D ששווי השוק שלה כ-4.4 מיליארד דולר.

מדפסות שמייצרת סטרטסיס מיועדות בעיקרן לשוק המקצועני - של מעצבי המוצר המשתמשים במדפסת לצרכי עבודתם. כך שמייקר בוט שמדפסותיה מכוונות לקהל החובבני משלימה את פעילותה.

שוויה של מייקרבוט בעסקה הוא גבוה בהתחשב בנתונים שפרסמה סטרטסיס על פעילות החברה הנרכשת אתמול. מייקרבוט, שהינה חברה פרטית, דיווחה כי היא סיימה את הרבעון הראשון של 2013 עם הכנסות בסך כ-11.5 מיליון דולר, בהשוואה לסך של כ-15.7 מיליון דולר הכנסות שהיו לחברה בכל שנת 2012. כך שנראה כי במונחי מכפיל רווח מדובר במחיר יקר.

את הסיבות למחיר צריך לחפש כנראה בהערכות שפרסמו סטרטסיס ומייקרבוט לפיהן בשנת 2012 נמכרו בעולם בין 35 אלף ל-40 אלף מדפסות תלת ממד שולחניות. מספר זה צפוי להכפיל את עצמו במהלך שנת 2013.

"אנחנו מרגישים נוח מאד עם המחיר ששילמנו", אומר ארז שמחה, סמנכ"ל הכספים של סטרטסיס. "השוק של מדפסות תלת מימד שולחניות גדל בקצבים מאד מהירים מאד, לפי כל המחקרים שעשינו. הערכות השווי שביצענו הם בהתאמה למכפילים שבהם נעשות היום עסקאות בשוק הזה. העסק הזה גדל מהר מאד אם אתה מביט במספר המדפסות המותקנות בשוק".

הרכישה הזו הופכת אותכם לחברה הגדולה בענף?

"אנחנו הופכים בעקבותיה למובילים בכל תחום שאנו פעילים בו. מייקרבוט מובילה בשוק החצי מקצועני ובשוק החובבני. וסטרטסיס עצמה כבר היום מובילה בשוק המקצועני".

תטמיעו את מייקרבוט לתוככם או שהיא תישאר חברה עצמאית?

"מייקרבוט תישאר חברה עצמאית. עם אותה הנהלה. עוד לא התחלנו לדבר על אילו פעילויות אנחנו ממזגים פנימה".

עוד לא השלמתם את המיזוג עם אובג'ט וכבר עוד רכישה. אתם לא מנסים לבלוע יותר מדי ומהר מדי?

"יש לנו הספק ניהולי גבוה בחברה. והמיזוג עם סטרטסיס הולך לנו מצויין. כשסיימנו את המיזוג של סטרטסיס עם אובג'ט הגדרנו תוכניות לגבי איחוד והטמעה של מערכות בק אופיס ומכירות - ובכולם אנחנו או עומדים בלוחות הזמנים או מקדימים אותם. תוצאות הרבעון הראשון שלנו היו טובות. אנחנו בפועלים בשוק שגדל מאד מהר ואנחנו צריכים לזוז מאד מהר".

אז תבצעו רכישות נוספות?

"זו הרכישה הראשונה אחרי המיזוג ואנחנו כל הזמן מסתכלים מסביב. הקמנו פה צוות שכל העבודה שלו להסתכל על חברות בתחום שלנו".

דיוויד רייס, מנכ"ל סטרטסיסצילום: יורם שרף

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker