לשני שלישים מהאוכלוסייה הערבית אין חיסכון פנסיוני

זאת, בהשוואה לשיעור של 23% בלבד בחברה היהודית ■ עוד עולה מהסקר כי רק 56% מהאוכלוסייה העובדת הערבית מחזיקה בחיסכון פרישה, בהשוואה ל-85% בחברה היהודית ■ טוני כהן ממגדל: "המודל הכלכלי המסורתי בחברה הערבית מתחלף ואיתו עולה הצורך והמודעות לחיסכון הפנסיוני"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רק 35% מהאוכלוסייה הערבית מחזיקה בתוכנית חיסכון לתקופת הפנסיה ו-28% בלבד מחזיקים בביטוח חיים, כך עולה מסקר ראשון שנערך בקרב האוכלוסייה הערבית על ידי חברת הביטוח מגדל. מדובר בשיעור חוסכים ומבוטחים נמוך במיוחד בהשוואה לשיעור של 77% ו-56% בהתאמה בקרב האוכלוסייה היהודית, דוברת העברית, במדינה. הסקר בוצע לקראת כנס פנסיה במגזר הערבי בחסות חברת הביטוח מגדל, המתקיים הבוקר בבאקה אל גרביה.

הסקר, שבוצע טלפונית על ידי מכון המחקר הגל החדש, נועד לבחון את רמת המודעות לתחום החיסכון הפנסיוני והביטוח בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל, והוא חושף את המאפיינים הייחודיים של המגזר. הסקר נערך בשפה הערבית בקרב מדגם מייצג של 400 מרואיינים בגילאים 28-65 מהאוכלוסייה הערבית. במקביל לו נערך מחקר זהה גם בקרב מרואיינים באוכלוסייה היהודית.

מהסקר עולה כאמור, כי כשני שלישים מהאוכלוסייה הערבית אינם מחזיקים כלל בחיסכון פנסיוני, בהשוואה ל-23% בלבד בחברה היהודית. כמו כן ממצאי הסקר מלמדים של-56% מהעובדים ול-62% מהשכירים במגזר הערבי יש חיסכון פנסיוני, בהשוואה ל-85% מהאוכלוסייה העובדת ול-90% מהשכירים במגזר היהודי.

צילום: סוכנויות

טוני כהן, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי במגדל, תולה את ההבדלים בשיעור החיסכון בין שתי האוכלוסיות במאפיינים התרבותיים השונים. "קיים הבדל במבנה הכלכלי-צרכני בחברה הערבית", הסבירה כהן, "מדובר בחברה מסורתית ופטריאכלית שמבנה ההטבות שלה הוא של בית מסורתי. כלומר, האב דואג לילדיו לבית, ועליהם מוטלת האחריות לדאוג לקיומו באחרית ימיו.

כתבות נוספות ב-TheMarker

ערוץ 10 מדמם - וישלם כ-6 מיליון שקל בשנה לגינת

הקרב על הגז // "כיום כולם יודעים שצדקתי, אבל נבוכים להודות בכך"

"אלא שב-10-15 השנים האחרונות החברה הערבית עוברת שינוי מהותי. העולם המערבי נכנס פנימה בצורה משמעותית דרך האינטרנט וערוצי טלוויזיה, הנשים יוצאות לעבוד ומבלים בה הרבה יותר. החברה הפכה להרבה יותר צרכנית מבעבר. כתוצאה מכך, יש צורך להחליף את מודל ההטבות הישן גם בתחום של החיסכון לפנסיה, שהמודעות אליו הופכת הרבה יותר משמעותית מבעבר".

למרות השינוי התרבותי שהגדיל את הצורך בחיסכון לגיל הפרישה, הסקר חושף כי באוכלוסייה הערבית עדיין סבורים שיש להתחיל לחסוך בגיל מאוחר בהשוואה למגזר היהודי. על פי המרואיינים הערביים, הגיל הממוצע המיטבי להתחיל ולחסוך לפנסיה עומד על 29, בעוד הגיל המועדף להתחלת החיסכון במגזר היהודי הוא 24.

לעומת זאת, בצורת רכישת החיסכון הפנסיוני והביטוח התגלתה מעורבות נמוכה הן בקרב האוכלוסייה הערבית והן בקרב האוכלוסייה היהודית. 75% מהנשאלים במגזר הערבי ציינו כי ההחלטה באיזו חברת ביטוח לפתוח את תוכנית החיסכון הייתה של סוכן הביטוח או של מקום העבודה. רק 7% ציינו כי זו הייתה החלטה משותפת עם סוכן הביטוח והם היו אלו שבחרו, ו- 11% ציינו שבחרו לבד. מדובר בשיעורים דומים לאלו שהתגלו גם במגזר היהודי.

גם ביחס לביטוח בריאות, אחד מהמוצרים המרכזיים של ענף הביטוח, קיים הבדל בין שתי האוכלוסיות. 31% מהאוכלוסייה הערבית ציינו שהם מחזיקים בביטוח בריאות פרטי בנוסף לביטוח בקופת החולים, בהשוואה ל-54% מהיהודים. מתוך אלו שאין להם ביטוח בריאות, רק 22% חושבים או בטוחים שיקנו ביטוח כזה בתקופה הקרובה. זאת בהשוואה ל-11% מהיהודים.

על פי הסקר, החסמים העיקריים לרכישת ביטוח הבריאות באוכלוסייה הערבית הם התפיסה שאין בכך צורך (17%) והיעדר אפשרות כלכלית (9%). כמחצית, 55%, לא ידעו להסביר מדוע אינם מעוניינים לרכוש ביטוח כזה.

תגובות