ענתבי חצה את הקווים לבנק הפועלים

ב-2009-2007 התעמת ענתבי עם הכוחות החזקים במשק - הבנקים והטייקונים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

הידיעה על מינויו של ידין ענתבי לתפקיד ראש החטיבה הפיננסית בבנק הפועלים ולחבר בהנהלת הבנק עשויה להעלות חיוך ציני על פניו של מי שזוכר את ההתרחשויות בשוק ההון הישראלי לפני חמש שנים. בשנים 2009-2007 מצא עצמו ענתבי, ששימש הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בעימות עם הכוחות החזקים במשק בשתי חזיתות.

בחזית אחת התמודד ענתבי עם הטייקונים הגדולים. במאי 2009 היה זה ענתבי שמינה את ועדת חודק במטרה להגדיר מחדש את התנאים שלפיהם מנהלי ההשקעות המוסדיים, האחראים על כספי הציבור, מעניקים הלוואות לאנשי העסקים המנפיקים אג"ח. הטייקונים לא אהבו זאת ויצאו במסע הפחדה נגד הנזקים הצפויים בעקבות צעד זה, כשהם מכריזים על מותו של שוק האג"ח החוץ־בנקאי.

החזית השנייה היתה מול מערכת הבנקאות. ב-2007 יצא ענתבי נגד הבנקים הגדולים והיה אחד התומכים הגדולים ברפורמת בכר שמטרתה היתה להפחית את הריכוזיות במערכת הבנקאות. גם אחרי הרפורמה הכריז ענתבי הצביע על הבעייתיות הטמונה בשליטה של הבנקים בהפצת מוצרים פיננסיים ובשוק האשראי. בעיקר התריע ענתבי על העוצמה של שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי. ענתבי גם עמד בראש המאבק להגבלת יכולת הבנקים לשווק מוצרים פנסיוניים ללקוחותיהם. בהמשך דגל בכך שהראשונים שייכנסו לתחום הפנסיוני יהיו הבנקים הבינוניים והקטנים ושיש לתת להם עדיפות כדי לשפר את יכולת התחרות שלהם.

ואולם אלה לא היו כל מלחמותיו. ענתבי, שנכנס לתפקיד הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון בגיל 34 בלבד, היה אחד הממונים האקטיבים שנראו במחוזותינו. הוא הוציא תקנות למנהלי ההשקעות המוסדיים חדשות לבקרים, ובמידה רבה התווה את דרכו של שוק ההון, בתקופה שאחרי רפורמת בכר.

במבט לאחור, נראה כי בחזית מול הטייקונים השיג ענתבי הישגים משמעותיים. את תוצאות ועדת חודק אנו רואים כיום. המנהלים המוסדיים למדו להילחם על זכויות הציבור; הם דורשים יותר בטוחות בהנפקות אג"ח חדשות, ושוק האג"ח הקונצרניות רחוק מגסיסה או מוות, כפי שאיימו הטייקונים. ואולם בחזית מול מערכת הבנקאות ענתבי הצליח פחות. הציבור הישראלי נותר שבוי בידי שני הבנקים הגדולים. מערכת הבנקאות עדיין חולשת כמעט על כל שוק האשראי, וכמעט כל מוצר פיננסי עובר דרך מערכת ההפצה שלה.

כניסתו של ענתבי לבנק הפועלים אינה מפתיעה. עוד בעת עזיבתו את תפקיד הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ב-2010, היו שמועות על הצטרפותו להנהלת בנק דיסקונט. בסופו של דבר, מונה אז ענתבי למנכ"ל בית ההשקעות דש - תפקיד שבו לא השאיר חותם משמעותי ועזב אותו לאחר שנה וחצי בלבד. עתה, במקום המגזר התחרותי של בתי ההשקעות הפרטיים, מצא ענתבי בית במערכת הבנקאות היציבה, באותו בנק גדול שבו הוא נלחם, והציבור ימשיך בחיפושים אחר מוביל בקרב נגד הריכוזיות במערכת הבנקאות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker