ערן אזרן

"ההחלטה על הגז היא שוד של הציבור בישראל, כניעה מבישה ללחצי טייקונים ופגיעה אנושה בכלכלה, בחברה ובביטחון. ננהל קרב ונלך לבגץ", כך הגיבה הערב יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחמוביץ' (עבודה) להחלטתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד ושר האנרגיה והמים סילבן שלום להתיר יצוא של כ-40% מהגז הטבעי שהתגלה אל מול  חופי ישראל (כלומר כ-410 BCM).

"מסיבת העיתונאים של נתניהו-לפיד-שלום הייתה מיצג מביש של כניעה ללחצים אדירים של ענקי הגז, במסווה קלוש של החלטה מקצועית. במחטף, ובמהירות שאין לה כל הצדקה כאשר מדובר בהחלטה הגוזרת את עתיד המדינה לדורות – קיבלו ארבעה אנשים מבוססים, מקושרים ועשירים החלטה שתפגע ברוב המכריע של אזרחי מדינת ישראל.

"ההחלטה הבהולה לאפשר יצוא גז כובלת את המדינה לנצח ומונעת למפרע כל אפשרות לשינוי בעתיד של החוזים שייחתמו. זו חבלה בהזדמנות המופלאה שניתנה לישראל. אוצרות הגז השייכים לכל אזרחי המדינה יכלו לאפשר למדינה עצמאות אנרגטית, הוזלה דרמטית של אנרגיה ומים, פיתוח של תעשיות חדשות, תרומה אדירה לאיכות הסביבה, שגשוג חברתי והעצמה ניכרת של ביטחון המדינה.

יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

"אין להם שמץ של מידע מדויק בדבר צרכי המשק האמיתיים בעתיד ועתודות הגז הקיימות, מלבד המסקנות הרשלניות של ועדת צמח. גם התיאורים בדבר המיסים שיזרמו לקופת המדינה הם מופרזים ואף שקריים. נתניהו לא מספר שגם אם יחידות האנרגיה יימכרו בסכומים גבוהים לגורמים זרים – המס שישלמו טייקוני הגז יהיה תמיד על פי התעריף שלפיו הם ימכרו את הגז בארץ, כשכל רווחי הפער מהמכירה לזרים יזרמו לכיסיהם של הטייקונים, ולא לקופת המדינה":.

יחימוביץ' הדגישה כי לפיד מפר את הבטחת החירות שלו בנוגע לדחיית מסקנות ועדת צמח ליצוא הגז מישראל. "יכול להיות שהציבור כבר התרגל לזה שלפיד מוליך שולל שוב ושוב את הציבור שבחר בו. לפיד כתב במו ידיו כי 'מסקנות ועדת הצמח על יצוא הגז הן שגויות, ועתודות הגז צריכות להיות מופנות לטובת אזרחי ישראל, לא לייצוא יקר שמשרת רק כמה טייקונים'. שוב הוא מפר הבטחה, אבל האמת, מי סופר. לפיד חזר על הבטחה זו שוב ושוב ואף שריו הצטרפו אליה. כעת באופן אופייני הוא מפר את הבטחתו, שוב, בלי היסוס - אבל מי סופר".

חידוש המחאה

בתוך כך, פעילים חברתיים מתכוונים לחדש הערב את המחאה על יצוא הגז בהפגנה בכיכר רבין ב-19:30.  "ממשלת ישראל מנסה להשלים את המהלך של מסירת הגז הטבעי של כולנו לידיהם של מספר מועט של בעליי הון ועניין - הם רוצים להעביר החלטה בממשלה ביום ראשון הקרוב", כתבו בעמוד ההפגנה בפייסבוק.

"שוב הם לוקחים את העושר שלנו מאיתנו ומעבירים אותו אליהם. אנחנו מבינים שמדובר במחטף, מבינים שההבטחות שניתנו לנו לפני הבחירות הופרו ומבינים שמוכרים את עתידנו בזול. אנו יוצאים היום לרחוב כי הגיעו מים עד נפש".

בתנועת ישראל יקרה לנו ציינו בתגובה כי "כתוצאה מהכניעה ללחצים של תאגידי הגז, נתניהו ושלום מובילים את מדינת ישראל לעבר עתיד חסר הגיון כלכלי, מדיני וסביבתי. החלטתם תשפיע על המשק הישראלי עשורים רבים קדימה", אמר אייל עופר דובר "ישראל יקרה לנו".

"ה-40% זה שקשוקת האחוזים, כי ה-60% שכביכול נשארים, כוללים 'מדינות שכנות' כמו ירדן, הרשות הפלסטינית ומצרים. הביקוש שלהם עלול להגיע מסיבות מדיניות ולא כלכליות ל-75 BCM ", אמרו בתנועה.

תגובת שלי יחימוביץ'

כתבות נוספות ב-TheMarker

סקר ענק: מידת הביטחון של הישראלים במערכת הבריאות - הנמוכה בעולם המערבי

"אוכלוסיית משפרי הדיור חזקה מחסרי הדיור וזוגות צעירים"

בתנועה הדגישו כי החלטתו של לפיד, יו"ר "יש עתיד", נוגדת להצהרותיו לפני הבחירות. "לפיד - שהצהיר שמסקנות ועדת צמח על ייצוא הגז הן שגויות ועתודות הגז צריכות להיות מופנות לטובת אזרחי ישראל – הפך את עורו וכיום תומך ביצוא הגז, תוך התעלמות מוחלטת מרחשי הלב של הציבור. אנו מביעים צער על כך שגם מפלגת יש עתיד הצטרפה למכירת החיסול של העתיד האנרגטי השייך לדורות הבאים", הוסיפו.

"לפיד שינה את החלטתו תוך הפגנת בורות מקצועית, המשיכו בתנועה, "במקום לדאוג לעתיד המשק והתעשייה הישראלית ולהורדת יוקר המחייה בחר לפיד להתרכז בזווית הצרה של התמלוגים לתקציב המדינה – אשר אינם הנושא העיקרי שצריך להשפיע על ההחלטה.  השיקול העיקרי חייב להיות הגברת השימוש המקומי בגז ולא שקשוקת האחוזים ליצוא".

"חברי יש עתיד זגזגו"

בהמשך הדברים מצטטים בישראל יקרה לנו את הצהרותיהם של חברי מפלגת "יש עתיד", בצירוף צילומים מעומדי הפייסבוק של חברי הכנסת. כך למשל, הם מצטטים את דבריו של שר הרווחה מלפני הבחירות מאיר כהן: "אמרתי זאת בקול ברור ובצורה חדה מעל לכל בימה. מנהיג המפלגה יאיר לפיד התייחס לזה בנחישות ובקול ברור: אנחנו מוקיעים את ההשתלטות חסרת התקדים על משאבי המדינה ובכלל זה את המלצות וועדת צמח שאישרה יצוא של 50% מעתודות הגז. אני מקווה שהדברים ברורים, ושוב הם נאמרו מפי ומפיותיהם של חברי המפלגה, בתוכם גם יאיר לפיד ויעקב פרי באופן ברור".

בנוסף, הם מצטטים את דבריה של שרת הבריאות יעל גרמן: "אנו מאמינים שיש להשאיר את עתודות הגז במדינה ולהשתמש בהם בתבונה ובמשורה בין השאר כדי להוזיל את עליות החשמל", וציטוט נוסף: "נדאג להוריד את המע"מ על מים. אנו מתנגדים ליצוא הגז וסבורים שהוא חייב לשמש עתודה למקור הפקת החשמל הזול ביותר. למותר לציין כי הוזלת המים והחשמל יביאו גם להוזלת המוצרים הנשענים עליהם".

השר לאיכות הסביבה, עמיר פרץ מסר בתגובה כי: "ההחלטה היום היא עדות לכך שהכיוון שבו פעלה ועדת צמח היה כיוון שחייב שינוי, כפי שהמלצנו לאורך כל הדרך. טוב שמתחילה מגמה של שינוי, אך הדבר אינו מספק. על פי כל הבדיקות שלנו, הכמות שצריכה להישאר עבור ישראל היא 600 BCM, על מנת לתת מענה למעבר של שימוש בגז טבעי בכלל ענפי המשק - גם לאנרגיה, גם לתעשייה וגם לענף התחבורה. ענף התחבורה אינו מקבל את הכמות הנדרשת על אף שהוא הגורם המזהם העיקרי. אנו עומדים על כך שכמות הגז הטבעי לישראל לא תפחת מ-600 BCM".

לא התקבלה תגובה מ"יש עתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker