מעלות: לבזן יש 50% מהמקורות הכספיים הדרושים לה ב-2013

חברת הדירוג מעלות מדרגת את איגרות החוב של חברת בתי זיקוק (בזן) בדירוג +BBB עם אופק שלילי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הדירוג מעלות מדרגת את איגרות החוב של חברת בתי זיקוק (בזן) בדירוג +BBB עם אופק שלילי. מתן בנימין, אנליסט אשראי ראשי, וצבי בוימר, אנליסט אשראי משני, מסבירים שתחזית הדירוג השלילית משקפת את הסיכוי להורדת הדירוג של בתי זיקוק ב-12 החודשים הקרובים.

אם בזן לא תציג שיפור מהותי בתוצאותיה הכספיות ואם תהיה שחיקה ברמת נזילותה, הדירוג הנוכחי של החברה מניח שבזן תשמור על יחס של 6.0 בין החוב הפיננסי המתואם לבין הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda).

מעלות מציינת שהיא עלולה להוריד את הדירוג אם יחס החוב ל-Ebitda יעלה על 7.0 ב-2013 ללא צפי לשיפור ל-6.0 ב-2014. בנימין ובוימר מעריכים שתרחיש כזה אפשרי אם מרווחי הזיקוק והפטרוכימיה יישחקו, תפוקתה של קבוצת בזן תהיה נמוכה מהמצופה, מחירי הנפט יעלו בחדות או שבזן תנקוט במדיניות דיווידנדים אגרסיבית ותעכב בכך את השיפור ביחס החוב ל-Ebitda.

בתי הזיקוק בחיפהצילום: קמינסקי ירון

בנימין ובוימר מציינים כי בתרחיש החיובי מעלות עשויה להעלות את תחזית הדירוג ליציבה אם החברה תפחית את הסיכון להתדרדרות בפרופיל הפיננסי באמצעות הסדרת יחסיה עם הנושים של החברה הבת כרמל אולפינים (כאול), הצגת מרווח מספק מאמות המידה הפיננסיות שלה או תאריך את משך החיים הממוצע של חובה הפיננסי.

מעלות תשנה את תחזית הדירוג ליציבה גם אם רמת הסבירות שהחברה תצליח להציג יחס חוב ל-Ebitda כבר ב-2014; יחס שאותו מעלות רואה כהולם את הדירוג הנוכחי של בזן, אם תצליח להאריך את פרופיל החוב שלה.

מעלות מגדירה את פרופיל הסיכון הפיננסי של בזן כגבוה נוכח מדיניות פיננסית אגרסיבית בשנים האחרונות שבאה לידי ביטוי ברמות מינוף גבוהות מאוד: יחס חוב ל-Ebitda גבוה מ-20 ב-2011 וב-2012. נזילותה של בזן פחות ממספקת ונשענת על מקורות מימון לטווח קצר והפרה של אמות מידה פיננסיות.

עוד מציינת מעלות שהיחס בין המקורות שעומדים לרשות בזן לבין צרכיה הוא 0.5 ב-2013, בהתבסס על הישענות על מימון לטווח קצר והפרת אמות מידה פיננסיות. להערכת מעלות, שינוי בנכונות של הבנקים למחזר את האשראי של החברה ישפיע לרעה על פרופיל הנזילות של החברה.

בזן לא עמדה בסוף הרבעון הראשון של 2013 בהתחיבותה לבעלי האג"ח הפרטיים שיתרתן 30 מיליון דולר לשמירה על יחס הון למאזן גבוה מ-19%. מעלות מציינת שאי עמידה באמת מידה זו במשך שני רבעונים ברציפות היא עילה להעמדת איגרות החוב הפרטיות לפירעון מיידי, ומזכירה שהפחתת דירוג האג"ח של החברה הבת כרמל אולפינים גם היא מהווה עילה להעמדת האגרות לפירעון מיידי. מעלות רואה בחיוב את הפעולות שהחברה נוקטת כדי לגבש הסכמות עם נושיה ומניעת דרישה להאצת פירעון החוב, אך להערכתה קיים עדיין סיכון להתדרדרות בפרופיל הפיננסי של בזן בעקבות דרישה כזו.

עם זאת, מעלות מציינת שבזן סיימה ב-2012 את תוכנית ההשקעות המסיבית שלה והחל ב-2013 היא צופה שבזן תציג תזרים מזומנים חיובי שיוכל לתמוך בהורדת החוב ובשיפור תזרים המזומנים. להערכתה, בזן תציג שיפור מהותי ביחסיה הפיננסיים ב-2013 כתוצאה מתחילת הספקת הגז ממאגר תמר ברבעון השני של 2013 וכתוצאה מתרומה חיובית של המתקן לייצור דלקים נקיים (מידן), וצעדי התייעלות שננקטו על ידי בזן. יחס החוב ל-Ebitda יעמוד להערכתה של מעלות על 6.5 ב-2013 ו-5.5 ב-2014.

מעלות מעריכה שבזן תייצר רווח תפעולי תזרימי (Ebitda) מתואם של 400 מיליון דולר ב-2013 לעומת 130 מיליון דולר ב-2012 בעקבות הפעלת המידן בינואר 2013 והמעבר להפעלה בגז טבעי באפריל 2013.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker