בעלי תנובה מתלבטים: איך פורעים 1.9 מיליארד שקל בתוך 8 חודשים

חברת אפ.מש.תנ, המשותפת לאיפקס ומבטח שמיר, צריכה לפרוע ב–7 בפברואר 2014 הלוואה של 1.9 מיליארד שקל ■ הבעיה: תנובה לא תוכל לחלק מספיק דיווידנדים כדי לפרוע את החוב ■ הבשורה הטובה: שוויה של תנובה גבוה משמעותית משווי החוב

יורם גביזון
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון
סיון איזסקו

הסכסוכים בין בעלי השליטה בתנובה - קרן איפקס וחברת מבטח שמיר - ריכזו תשומת לב ציבורית רבה בשנים האחרונות ואף הגיעו לבתי המשפט ולשולחנה של רשות ניירות ערך. איפקס ומבטח שמיר יידרשו בחודשים הבאים להניח בצד את המחלוקות הישנות והחדשות ולהתרכז בבעיה פיננסית לא טריוויאלית.

איפקס ומבטח שמיר שולטות בתנובה באמצעות חברה ייעודית בשם אפ.מש.תנ; החברה רכשה 77% ממניות תנובה בינואר 2008, לפי שווי חברה של 989 מיליון דולר, תמורת 761 מיליון דולר ‏(2.9 מיליארד שקל‏) מידי קיבוצים ומושבים שהחזיקו בהן. יתרת מניות תנובה מוחזקות בידי קיבוצים ומושבים שהחליטו לא לממש את המניות עם העברת השליטה לאיפקס ולמבטח שמיר.

החברה הייעודית, המשותפת לאיפקס ולמבטח שמיר, אמורה לפרוע ב–7 בפברואר 2014 הלוואה בסכום של 1.9 מיליארד שקל שקיבלה בינואר 2011 מקונסורציום של בנקים, בראשות בנק לאומי ‏(75%‏), ובהשתתפות בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי. חוב זה שימש את החברה הייעודית לפירעון הלוואת בעלים למבטח שמיר ולקרן איפקס. שלושה ימים לאחר שההלוואה נלקחה מהבנקים, העבירה אפ.מש.תנ את הסכום שגויס מהבנק לקרן איפקס ומבטח שמיר בדרך של פירעון הלוואות בעלים. היות שבקופתה של אפ.מש.תנ היו 106 מיליון שקל בסוף הרבעון הראשון של 2013, עולה השאלה כיצד החברה הייעודית תגייס את הסכום החסר לפירעון החוב.

אפ.מש.תנ מחזיקה ב–99.9% משותפות ת.א.ם מילק שמחזיקה ב–76.73% מתנובה, כשמנגד יש לשותפות חוב פיננסי נטו של 556 מיליון שקל שאמור להיפרע בארבעה תשלומים שנתיים עד ל–2016. השותפות אמורה לקבל עד אוקטובר 2013 דיווידנד בסך 624 מיליון שקל מתנובה. דייוידנד זה יקטין את החוב לבנקים, כך שהחוב הכולל של איפקס ומבטח שמיר בגין רכישת השליטה בתנובה יסתכם באוקטובר 2013 ב–1.7 מיליארד שקל.

החוב לקונסורציום הבנקים ניתן לפירעון באחת מארבע דרכים; האחת - שהיא ככל הנראה האופציה המועדפת על איפקס, - מכירת השליטה בתנובה או הנפקתה בבורסה. המגעים בין איפקס למבטח שמיר, שככל הנראה נמשכו גם בחודשים האחרונים, לא הבשילו לכדי עסקה בשל המחלוקת על שווייה של תנובה.

איפקס מוכנה למכור למבטח שמיר את חלקה בתנובה לפי שווי חברה של 8.5 מיליארד שקל, ואילו מאיר שמיר בעל השליטה במבטח שמיר שם תג מחיר של 5.5 מיליארד שקל לתנובה. נראה כי באיפקס מעריכים שיוכלו לקבל את השווי הרצוי להם בהנפקת מניות בבורסה, ולכן מרכזים מאמצים בכיוון זה באמצעות יו”ר תנובה, רוית בר־ניב.

אופציה שנייה היא הסכמה של הקונסורציום לפרוס את החוב על פני 10–12 שנים, כאשר איפקס ומבטח שמיר באמצעות אפ.מש.תנ מתחייבות להזרים את כל או רוב הדיווידנדים שתחלק תנובה לפירעון ההלוואה, כולל דיווידנדים חד־פעמיים בגין מכירת הנדל”ן. אופציה שלישית היא הנפקת אג”ח סחירות על ידי אפ.מש.תנ או קבלת הלוואה ממשקיעים מוסדיים. סביר להניח שתנובה תזכה בדירוג גבוה ממעלות ומדרוג שיאפשרו לה לגייס את האג”ח בתנאים נוחים.

האופציה הרביעית והסבירה יותר, לנוכח כוונת איפקס למכור את אחזקתה בחברה הייעודית אפ.מש.תנ, היא להעביר את החוב מאפ.מש.תנ לתנובה ‏(Push Down‏) באמצעות הלוואה בנקאית או גיוס אג”ח שתנפיק תנובה, וחלוקת התמורה כדיווידנד לבעלי השליטה - כלומר, לשותפות ת.א.ם מילק ולאפ.מש.תנ. העברת החוב לתנובה, שהיא הנכס היחיד של החברה הייעודית, נשענת על מצבה הפיננסי של תנובה, ונקודה זו היא, ככל הנראה, החדשות הטובות מבחינתן של איפקס ומבטח שמיר, כאשר הדיונים על פירעון החוב ללאומי ושותפיו יצברו תאוצה.

תנובה נושאת חוב נטו של 470 מיליון שקל בלבד, נכון לסוף מארס; זהו סכום נמוך בהתחשב בכך שהחברה ייצרה רווח תפעולי תזרימי ‏של 800 מיליון שקל ב–12 החודשים האחרונים ותזרים מזומנים של 214 מיליון שקל. ואולם התזרים ממחיש את הסיכון הגובר בתנובה בעקבות המחאה החברתית, שכן ב–12 החודשים האחרונים הוא ירד ב–60% לעומת 2011.

בבעלות תנובה נדל”ן להשקעה בשווי של 1.25 מיליארד שקל, כולל 57% מחברת השוק שמחזיקה בזכויות בנייה של 105 אלף מ”ר למגורים בשווקים הסיטוניים בתל אביב, בחיפה ובירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker