העט כבר לא נופל בשעה 16:30: "הוספת שעה למסחר לא נותנת ערך אמיתי"

אתמול, לראשונה זה חמש שנים, הסתיים יום המסחר בבורסת תל אביב ב-17:30 ■ האם השעה הנוספת תגדיל את היקף המסחר? ■ סוחר במיטב טרייד: "מדובר בפתרון לטווח הקצר. התוצאות יהיו קלושות" ■ אתמול בשעה הנוספת טיפס המחזור ב-280 מיליון שקל

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

לפני כחודש החליט דירקטוריון הבורסה להאריך את המסחר במניות, נגזרים ואג"ח בימים שני עד חמישי בשעה. כתוצאה מכך הסתיים אתמול יום המסחר באחד העם בשעה 17:30. ההחלטה של הבורסה נבעה מהירידה החדה במחזורי המסחר בבורסה ומהרצון להגדיל את נפח המסחר בשעה נוספת, שבה הבורסה של תל אביב תפעל במקביל לבורסות של וול סטריט.

העובדים והסוחרים בשוק ההון המקומי קיוו שעקב הארכת שעות המסחר יקוצרו שעות המסחר בימי ראשון, והוא יסתיים ב-14:30, אך שינוי זה לא יושם עד כה עקב סירובה של רשות ניירות ערך. נכון להיום, המסחר בימי ראשון יסתיים בשעה 16:30.

כתבות נוספות ב- TheMarker

שודדים את ההורים: התשלומים לבתי הספר יזנקו עד 3,000 שקל בשנה

בקרוב בישראל: 
שים 10,000 שקל, קבל מניות בסטארט אפ

הוספת ארבע שעות עבודה שבועיות אינה עניין של מה בכך לפעילי שוק ההון. היטיבו לבטא זאת אתמול בפנינו סוחרי מיטב טרייד ‏(לשעבר גאון טרייד‏) של בית ההשקעות מיטב־דש, שאותם ביקרנו בשעת המסחר האחרונה.

חדר מסחר מיטב טריידצילום: אייל טואג

חדר המסחר של מיטב טרייד ממוקם בקומה ה-14 במגדל המוזיאון בתל אביב. בחדר פועלים 12 סוחרים, מהם שמונה אחראים על המסחר בתל אביב וארבעה בפקודות הקנייה והמכירה בוול סטריט.

סוחרי הבורסה של תל אביב גדלו על המשפט "העט נופל בשעה 16:30" - לאחר שהמסחר ננעל אפשר להתקפל וללכת הביתה. את מקומם של סוחרי תל אביב תופסים באותה שעה הסוחרים שפועלים מול הבורסות בניו יורק. החלטת הבורסה גרמה כמובן לשינוי. סוחרי שתי הבורסות - של תל אביב ושל ניו יורק - נאלצו להצטופף, שלא כהרגלם, באותו החדר.

מחזור המסחר היומי הממוצע באחד העם ב-2013 היה כ-900 מיליון שקל, לעומת מחזור של מעט יותר ממיליארד שקל ב-2012 ומחזור של 1.7 מיליארד שקל ב-2011. הירידה במחזורי המסחר בבורסות היא תופעה כלל עולמית ואינה ייחודית לישראל.

אתמול, על כל פנים, נראה היה שהארכת המסחר אכן תרמה לעלייה במחזורים. עד לשעה 16:30 הגיע מחזור המסחר באחד העם לכמיליארד שקל. בתוספת השעה האחרונה טיפס מחזור המסחר בכ-280 מיליון שקל נוספים.

אושר טובול, מנכ"ל מיטב טרייד, חושב שההשפעה של הארכת שעות המסחר בתל אביב על מחזורי המסחר תהיה בסופו של דבר שולית: "הפעילות של סוחרי היום תגדל, ויצטרפו שחקני ארביטראז’ חדשים. זה יגדיל את המחזורים אבל לא באופן דרמטי. להארכת שעות המסחר יש השפעה רחבה יותר. היא פוגעת בסוחרים ובעובדי הבק־אופיס, שיצטרכו לעבוד יותר שעות. החפיפה בשעות המסחר תגדיל את המחזורים באופציות על מדד ת"א 25, מכיוון שיהיה צורך לבצע התאמות לפוזיציות בעקבות השינויים במדדים".

"תוצאות קלושות"

מימין: עופר גוטמן, רוני משיח, יוני ברעם וערן ליאור בחדר המסחר של מיטב טריידצילום: אייל טואג

יוני ברעם, האחראי על הסוחרים בחדר המסחר של מיטב טרייד, חושב שהבורסה בחרה בפתרון הקל: "זה כמו לחפש את המטבע מתחת לפנס. אם בבורסה של תל אביב היה אפשר לפתוח פוזיציות שורט בצורה נורמלית כמו בחו"ל, המחזורים היו גדלים. אבל זה יותר מסובך, אז למה שיעשו זאת?

"אנחנו שוכחים שתל אביב היא שוק קטן וריכוזי עם סיכון גיאופוליטי. הפתרון שננקט הוא לטווח קצר. התוצאות יהיו קלושות. לדעתי צריך לבטל את המסחר ביום ראשון בכלל. הנזילות ביום ראשון קטנה מאוד ואין מסחר במט"ח. המחירים של מניות דואליות נקבעים בבורסות זרות, והתוספת של שעה למסחר לא נותנת ערך אמיתי".

האם שינוי שעות המסחר יחזיק מעמד? הדיעות במיטב טרייד חלוקות. המצדדים בהארכת המסחר סבורים שייתכן כי יש מקום לשינוי מהותי יותר, שיכלול את ביטול המסחר ביום א’ והתחלת מסחר ביום ו’. חלק סבורים כי יש להתחיל את המסחר מאוחר יותר, ב-10:30, ולסיים אותו ב-18:30 כדי לחפוף יותר למסחר באירופה.

בסרט הזה כבר היינו

פעילים רבים בשוק ההון הישראלי סבורים כי הרגולציה המכבידה והולכת על פעילי השוק ועל החברות הבורסאיות היא בעצם הגורם המשמעותי ביותר שגרם לצמצום מחזורי המסחר. הרגולציה בישראל כללה בין השאר הנחיות ומגבלות על הגופים המוסדיים, כך שרכישת ניירות ערך בידי גוף מוסדי נהפכה לתהליך ארוך, יקר ומסובך. בנוסף, הרגולציה הובילה להפסקה כמעט מלאה של הנפקת חברות חדשות בבורסה, ואף למחיקתן של חברות רבות ממסחר. באוקטובר 2005 המליץ יו"ר רשות ני"ע הנוכחי, שמואל האוזר, שעמד אז בראשות ועדה שבחנה את העניין, להאריך את המסחר עד 17:30. שעות המסחר שונו בהתאם, אך ב-2008, שנת המשבר הגדול, המחזורים שבו והתכווצו. בין עובדי הבורסה להנהלה התגלע סכסוך עבודה שהוביל לעיצומים. לבסוף החליטה הנהלת הבורסה כי הארכת יום המסחר לא הוכיחה את עצמה. מנכ"לית הבורסה, אסתר לבנון, שתמכה אז בקיצור יום המסחר בבורסה, שינתה מאז את דעתה.

פתרונות חלופיים

המתנגדים להארכת שעות המסחר העלו עד כה כמה רעיונות יצירתיים להגדלת מחזורי המסחר בתל אביב. כדי לנסות להגדיל את נפח המסחר ביום ראשון הם מציעים להשיק מדד מקביל ל-500 S&P האמריקאי שניתן יהיה לסחור בו. באופן הזה תוכל הבורסה של תל אביב להיות היחידה בעולם שבה סוחרים במדד 500 S&P בימי ראשון. רעיון אחר הוא למנות ברוקרים למניות הקטנות במשק ‏(מניות היתר‏) שידאגו למסחר גדול יותר בהן. פתרון מרחיק לכת אחר מדבר על הקמת בורסה נוספת שתתמחה בחברות ביומד וחברות היי־טק. בינתיים אלו רק רעיונות על הנייר, אבל עקב דעיכת המחזורים המתמשכת, נראה שכדאי יהיה לאמץ שחלק מהם בהקדם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker