כלכלית מכרה קניון בקנדה ב-223 מיליון שקל; "נרד למינוף של 78%"

דודו זבידה, מנכ"ל כלכלית ירושלים: "אנחנו נשאף לרדת עוד במינוף, אך זה לא משהו שקורה ביום אחד או ביומיים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אליעזר פישמן, בעל השליטה בכלכלית ירושלים, ממשיך לממש ולקטין את היקף המינוף של קבוצת הנדל"ן. כלכלית ירושלים והחברה הבת דרבן דיווחו הבוקר (ב') כי מכרו את מלוא אחזקותיהן בקניון ברידלווד (Bridlewood) בקנדה בתמורה לכ-223 מיליון שקל (63 מיליון דולר קנדי). העסקה, בניכוי הלוואה של 121 מיליון שקל לנכס, תיצור לחברות תזרים פנוי ברוטו של כ- 104 מיליון שקל.

"העסקה הנוכחית מתווספת לעסקאות המכירה שבוצעו לאחרונה, שביחד יוצרות לקבוצה תזרים מזומנים משמעותי, תוך הפחתה ניכרת במינוף החברה", הסביר דודו זבידה, מנכ"ל כלכלית ירושלים. "הקבוצה ממשיכה בביצוע תכנית העבודה שבבסיסה, חיזוק ההון העצמי והיחסים הפיננסים תוך השאת תשואה לבעלי המניות".

מכירת הקניון, שכפופה לאישורו של השוכר העיקרי בנכס וקבלת מימון על ידי הרוכש, צפויה להתבצע במהלך הרבעון הרביעי. במסגרת העסקה, סכום של כ-22 מיליון שקל יופקד בנאמנות, כשאת יתרת הסכום יקבלו החברות במזומן במועד השלמתה. הנכס הנמכר, בשטח של כ-30 אלפי מ"ר, עבר השבחה משמעותית מאז שנרכש.

במקביל למכירת הקניון, בתחילת השבוע הודיעה כלכלית ירושלים על השלמת בדיקת הנאותות למכירת קניון נורטגייט בקנדה בתמורה לכ-216 מיליון שקל, שצפויה להתבצע במהלך הרבעון השלישי. באחרונה כלכלית ירושלים גם סיכמה על מכירת מלוא אחזקותיה בחברות הבנות המחזיקות ב-15 נכסים בצרפת, מה שאפשר לה לגרוע ממאזנה נכסים והתחייבויות בשווי של 1.4 מיליארד שקל.

אליעזר פישמןצילום: מוטי קמחי

זבידה מעריך שהעסקות האחרונות שביצעה כלכלית, בשווי של 1.9 מיליארד שקל, יפחיתו את המינוף של הקבוצה לרמה של 78% (LTV). "לא הרבה חברות הצליחו להפחית את המינוף מרמה של 83% לרמה שכזו בזמן קצר יחסית. אנחנו נשאף לרדת עוד במינוף, אך זה לא משהו שקורה ביום אחד או ביומיים. רמת חוב של 75% נכונה לנו. עד שהחוב של הקבוצה יהיה פרוס בצורה הגיונית וסבירה - נמשיך לממש".

במהלך השנה האחרונה מניית כלכלית ירושלים עלתה ב-30%. המימושים והירידה במינוף של כלכלית ירושלים באו לידי ביטוי גם במהלך העליות המרשים שביצעו איגרות החוב של הקבוצה בחודשים האחרונים. איגרות החוב הארוכות למשל, עלו במהלך השנה האחרונה בכ-28%, וכרגע כלל הסדרות נסחרות בתשואות נמוכות מאוד של 2.5%-5.5%, המבטאות את אמון המשקיעים.  

גם האג"ח של כלכלית נהנו מהגאות בשוק האג"ח הקונצרניות. עם זאת, זבידה מדגיש שהעליות לא מיוחסות רק לגאות, אלא גם למהלכים האחרונים. "אם מנתחים את איגרות החוב, אפשר לראשות שהן לא התנהגו כמו שאר האג"ח– התיקון בהן הרבה יותר עמוק ממדד התל בונד. אני כן חושב שהשוק מזהה שינוי אסטרטגיה ומגמה בחברה. הקבוצה נראית היום יותר יציבה. היא לא מגייסת חוב כל היום אלא פורעת חוב", הוסיף זבידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker