אפקט "ששינסקי 2": כיל צנחה ב-4.6%, החברה לישראל ב-6.3%

האג"ח הממשלתיות המשיכו לעלות גם היום בחדות ■ איגרות החוב הקונצרניות הוסיפו עוד 0.4% על רקע הצפי להפחתת ריבית ■ המסחר התסיים ב-17:30, מחזור המסחר - 1.28 מיליארד שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום בעליות שערים, על רקע המגמה החיובית באסיה ובאירופה הבוקר. גם הפתיחה החיובית בוול סטריט אחר הצהרים, שנבעה מהערכות כי הבנק הפדרלי יפעל להרגעת חששות המשקיעים לגבי עיתוי ואופן צמצום התמריצים לעידוד הצמיחה, תמכה במגמה החיובית.

היום נכנסה לתוקפה הרפורמה בשעות העבודה של הבורסה, והמסחר ננעל שעה מאוחר יותר - 17:30. הרפורמה נועדה להגדיל את היקף המסחר ולהתאים אותו לזמנים באירופה. מחזו המסחר בסיום עמד על 1.28 מיליארד שקל - ברף העליון של טווח המסחר היומי בחודשים האחרונים.

מדד ת"א 25 עלה ב-0.3%, ומדד ת"א 100 התחזק ב-0.45%. מדד ת"א בנקים הוסיף 0.7%, ומדד נדל"ן 15 עלה ב-1.2%. בלטו במסחר, מניית כיל שנפלה בכ-4.6% על רקע החלטת האוצר להקים ועדה לבחינת התמלוגים מאוצרות הטבע. גם מניית החברה לישראל, החברה האם של כיל, איבדה 6.3%.

מנגד, בלטה מניית בזק שעלתה ב-5% וגררה את המדד התקשורת לעלייה יומית של 3.7%. גם מניית הפניקס הוסיפה 5.3%.

עליות באג"ח הממשלתיות

האג"ח הממשלתיות המשיכות לעלות גם היום. אג"ח שקלית (אינה צמודה למדד) ל-10 שנים עלתה ב-0.06%, והתשואה עליה ירדה ל-3.69%. אג"ח צמודה למדד לתקופה דומה עלתה ב-0.01%, והתשואה עליה ירדה ל-1.51%. אתמול זינקו איגרות החוב הממשלתיות עד 1.5%, על רקע הערכות להורדת ריבית קרובה.

עליות שערים נרשמו גם בשוק איגרות החוב הקונצרניות. מדדי התל בונד 20,40 ו-=60 הוסיפו עד 0.4%, על רקע הערכות בשוק להפחתה קרובה נוספת בריבית בנק ישראל. תל בונד שקלי עלה ב-0.5%. בלטו במסחר איגרות החוב מפעלים פטרוכימים (סדרה ה'). האג"ח נסחרות בתשואות גבוהות של 197% על רקע חשש להסדר חוב עתידי.

מנגד, איגרות החוב של אלקטרה נדל"ן(סדרה ד'), שעלו בכ-3.5%, על רקע הודעת החברה מהבוקר על כוונתה לממש את פורטופוליו הנכסים בקנדה. האיגרות נסחרות כעת בתשואה של 10.5%.

"המדד הנמוך של יום שישי מחזק את הערכה כי בנק ישראל יוכל לשוב להשתמש בנשק הריבית כבר בטווח הקצר לצד המשך צעדי רכישת הדולרים אותם הוא מבצע בקביעות במהלך השבועות האחרונים", אמר יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות.

"נגיד בנק ישראל היוצא לא יוכל לקבל כמבוגר אחראי את העובדה שבסיום משמרתו, צעדיו כשלו והוא צפוי טרם פרישתו לפעול ביתר נחישות לתמוך בפיחות השקל אל מעל לרמת 3.65 שקלים", הוסיף.

"ששינסקי 2"

חודשיים לאחר שבישר על הקמתה - הודיע היום שר האוצר יאיר לפיד על כינונה של ועדת ששינסקי 2, אשר תבחן את מדיניות התמלוגים אותם מקבלת המדינה משימוש גורמים פרטיים במשאבי טבע לאומיים - מדובר בין השאר במינרלים המופקים בנגב ובים המלח, ובמים מינרלים. בראש הוועדה יעמוד פרופ' איתן ששינסקי.

החברות שעשויות להיפגע מהעלאת התמלוגים הן בין היתר כיל (בגין כריית האשלג והפוספטים) והחברה האם שלה החברה לישראל. גם חברות המים עשויות להיפגע מכך. בסוף השבוע הודיעה כיל, כי היא סבורה שאינה צריכה להגדיל את החלק שתקבל המדינה מרווחיה.

לטענתה, המדינה מקבלת 41% מרווחיה לפני מס. במשרד האוצר חולקים על הנתון וסבורים, כי אין להכליל בו 15% מס דיבידנד שכיל משלמת, כיוון שמס דיבידנד אינו חלק מחישובי תמורה למדינה, כפי שציינה גם ועדת ששינסקי הראשונה. בניכוי מס דיבידנד מעבירה כיל למדינה 29% מרווחיה.

מניות בולטות במסחר

מניית חברת הנדל"ן אמות, שבשליטת אלוני חץ של נץ חץ ומוזי ורטהיים, נפלה במהלך המסחר ב-5.3%. הסיבה לנפילה היא החלטת החברה לבצע הנפקת מניות ואופציות בשווי של 152 מיליון שקל, לפחות. במהלך השנה האחרונה עלתה מניית אמות בכ-27%, והיא בשיא של לפחות 5 שנים, כך שהחברה מנצלת את הרמות הגבוהות לגיוס הון.

אליעזר פישמן, בעל השליטה בקבוצת הנדל"ן כלכלית ירושלים, ממשיך לממש ומקטין את היקף המינוף של הקבוצה. כלכלית ירושלים והחברה הבת דרבן דיווחו הבוקר (ב') כי מכרו את מלוא אחזקותיהן בקניון Bridlewood בקנדה בכ-223 מיליון שקל (63 מיליון דולר קנדי). העסקה, בניכוי הלוואה של 121 מיליון שקל לנכס, תיצור לחברות תזרים פנוי ברוטו של כ- 104 מיליון שקל.

גם אלקטרה נדל"ן מממשת בקנדה. "החברה קיבלה החלטה לנצל את הגאות המאפיינת את שוק הנדל"ן המניב בקנדה, ולפעול למימוש כל נכסיה המניבים במדינה", נמסר. החברה מדווחות התקשרה מתכוונת למכור 7 נכסים מניבים במונטריאול ששוויים הכולל בספרי החברה מסתכם בכ-598 מיליון שקל (כ-169 מיליון דולר קנדי).

היום דווח כי דירקטוריון מזרחי-טפחות החליט למנות את אלדד פרשר לתפקיד מנכ"ל הבנק במקומו של אלי יונס, שהודיע על פרישתו לפני כחודשיים. זאת, בהתאם להמלצה שהתקבלה פה אחד בוועדת האיתור, שבראשה עמד יו"ר הבנק, משה וידמן.

חברת בתי זיקוק (בזן) שבשליטת החברה לישראל (37%) והמפעלים הפטרוכימיים (30.7%) עידכנה אתמול כי תיקון התקלה במתקן ייצור המימון יתמשך שבועיים יותר מתחזיתה המקורית. בתי זיקוק ציינה שתיקון התקלה נמצא בשלב מתקדם והעריכה שבשל צעדים תפעוליים ומסחריים שונים שבהם נקטה מאז ארעה התקלה יגיע ההיקף הכספי של התמשכות תיקון התקלה על הרווח הנקי של החברה ל-4 מיליון דולר, כך שההשפעה הכוללת של התקלה תסתכם ב-15 מיליון דולר.

במגזר האנרגיה: שותפות חיפושי הגז והנפט רציו דיווחה אתמול (א') כי חתמה על הסכם תפעול עם תאגיד אדיסון האיטלקי, לרישיון "גל". ההסכם, במסגרתו תשמש אדיסון כמפעילת הקידוח (Operator), הינו המשך להסכם מנובמבר האחרון, אז החליטה רציו להעביר 20% מהזכויות ברישיון לידי התאגיד האיטלקי, וכן להנפיק לו אופציה לרכישה של 20% נוספים.

שפע ימים , חברת חיפושי היהלומים והאבנים היקרות ליד נחל הקישון, דיווחה כי מינתה את ד"ר רם בן דוד כגיאולוג הראשי החדש של החברה. בן דוד, שמחליף את ד"ר הווארד קורפרשמיט, יקבל שכר חודשי של 23,400 אלף (לא כולל מע"מ) בחודש, תמורת 3-2 ימי עבודה בשבוע (מקביל לחצי משרה).מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker