אחרי הזעזועים הגדולים: מה יישאר מכלל ביטוח למי שיקנה אותה?

מניית כלל ביטוח זינקה תוך שנה משווי של 1.5 מיליארד שקל - לשווי של 3.5 מיליארד ■ במקביל העביר אותה המנכ"ל החדש, איזי כהן, זעזועים גדולים: מכירת חברות מפסידות, סגירות פעילויות ופיטורי עובדים ומנהלים ■ האם תדע להתמקד בעסקי הביטוח שלה? ■ כתבה שנייה בסדרה

אסא ששון

לפני חודשיים וחצי, עם פרסום התוצאות הכספיות של חברות הביטוח ל-2012, התברר שכלל ביטוח ירדה למקום השלישי בענף בהיקף הפרמיות וברווחיות - ומי שעברה למקום השני ‏(הראשונה היא מגדל‏) היא הראל, שניצלה את הכשל הניהולי בכלל בשנים האחרונות. כיום, עם ההנחיה של בית המשפט למכור את כלל בתוך חודשיים וחצי, נסחרת החברה בשווי של כ-3.5 מיליארד שקל.

רק לפני שנה נסחרה כלל ביטוח לפי שווי עלוב של 1.5 מיליארד שקל - שווי שביטא את ההחלטות הגרועות של מנהלי כלל. לפי אנליסטית בענף, כלל ביטוח היא מכונה משומנת היטב, וההחלטות הניהוליות הגרועות נחשפו דרך בית ההשקעות שלה כלל פיננסים, שקרס בחודשים האחרונים ונכסיו נמכרו ברובם.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: עופר וקנין

ואולם, שבשנה האחרונה, במקביל לעלייה הדרמטית בשווי החברה בשוק ההון, פועל בכלל ביטוח מטאטא חדש - המנכ"ל איזי כהן, שהגיע להכין את החברה למכירה. בתקופה קצרה טילטל כהן את החברה. בין השאר פיטר 200 עובדים - בהם 13 מנהלים בכירים.

המשקולות של הענף

על כל ענף הביטוח המקומי מעיבות כמה משקולות. הראשונה היא ההפחתה בדמי הניהול. ב-2013 דמי הניהול המרביים המותרים הם 4% מההפקדות ו-1.1% מהצבירה, ומ-2014 השיעור שניתן לגבות מהצבירה יקטן ל-1.05% מהצבירה. ההפחתה פוגעת בהכנסות כל חברות הביטוח, אך בעיקר בחברות ביטוח המוטות לחיסכון ארוך טווח - כמו מגדל, ש-80% מהכנסותיה מושתתים על חיסכון ארוך טווח.

משקולת אחרת היא איסור מכירת ביטוחי מנהלים מבטיחי קצבה. במשך שנים ביטוחי המנהלים היו בורות השומן של חברות הביטוח. ואולם, התארכות תוחלת החיים הפכה את הביטוחים האלה לפצצה מתקתקת, מאחר שקיצבה מובטחת במצב כזה הגדילה את הסיכון לרושש את החברות.

מי שפירק להם את הפצצה היה המפקח על הביטוח, עודד שריג, שאסר עליהם למכור את הביטוחים האלה. ההנחיה הביאה לכך שחברות הביטוח מחקו בסך הכל כ-600 מיליון שקל מהונן העצמי - ולמרות זאת הן חייכו. כך הן יכלו להסביר מדוע הפסיקו למכור ביטוחי מנהלים ‏(המפקח דרש‏) וליהנות מכך שהפצצה של התארכות תוחלת החיים פורקה. ביטוחי המנהלים היו אחד ממנועי הצמיחה העיקריים בחיסכון ארוך הטווח של חברות הביטוח. עכשיו נשאלת השאלה מה יחליף את המוצר הזה.

משקולת נוספת היא רגולציה עתידית שאמורה להיכנס לענף כמו החלת תקנות סולבנסי 2 לאופן מעקב וניהול הסיכונים, ותקן 2 IFRS, שישנה את דו"חות הביטוח. בנוסף, חברות הביטוח ששמרו עד עכשיו על כרית ביטחון פיננסית במשך שלוש שנים בביטוח הכללי - וכתוצאה מכך נהנו מרווחי הון בעקבות שוק ההון - לא ידרשו לעשות זאת יותר. התוצאה תהיה רווח הון חד־פעמי, אבל לא ניתן יהיה עוד להסתיר הפסדים בתחום החיתום בביטוח הכללי.

המשקולת הרביעית היא רמת הריבית הנמוכה במשק, שמשפיעה על התשואה העתידית של תיק האג"ח של החברה. ברור שעם תחילת עליית הריבית התיק יספוג הפסד - והדבר יפגע בדו"חות החברות.

מה לקראת סגירה ומה הם מנועי הצמיחה?

לכלל יש ארבע פעילויות עיקריות: חיסכון ארוך טווח ‏(ביטוחי מנהלים, קופות גמל וקרנות פנסיה‏), ביטוח כללי, ביטוח בריאות ושירותים פיננסיים.

1. פעילות השירותים הפינסיים נמצאת בהליכי סגירה. ב-2002 הקימה הקבוצה את כלל פיננסים. היא היתה הראשונה בענף שעשתה זאת, בכוונה להפות את הפעילות למנוע צמיחה. ב-2007, הונפקה כלל פיננסים בבורסה לפי שווי של 1.35 מיליארד שקל. ואולם, כעבור ארבע שנים נמחקה החברה מהמסחר לפי שווי של 534 מיליון שקל.

ההפסדים העצומים נבעו בין היתר מדימום בלתי נפסק בבית ההשקעות האמריקאי טיטניום, שרכשה ב-2007. סמנכ"ל מחקר בלידר שוקי הון, אלון גלזר: "פיננסים זה עסק מקומי. ההחלטות של כלל שלא להיות שם היו נכונות. היה קשה לרכוש את כלל ביטוח עם גארד, ברודגייט וטיטניום". לפי הערכות, גבתה ההרפתקה הכושלת בכלל פיננסים מכלל ביטוח כ-600 מיליון שקל בחמש שנים.

השנה, עם ההתפרקות הכללית בקבוצה, נמכרו קרנות הנאמנות וניהול התיקים להראל ‏(תמורת כ-210 מיליון שקל‏), והחברה נמצאת בשלבים מתקדמים של מכירת שאר הפעילויות בתחום. פעילויות הברוקראז’ והמסחר כנראה יימכרו לבנק ירושלים. בכך למעשה חותם כהן את פעילות השירותים הפיננסיים בחברת הביטוח. זהו אותו כהן שכמנכ"ל מגדל היה הראשון שהעריך כי על חברות ביטוח לספק סל שירותים פיננסיים שלם - ורכש בית השקעות ‏(קרדן שוקי הון שנהפך למגדל שוקי הון‏).

הזמנים השתנו. כשכהן רכש את קרדן שוקי הון, נהנו בתי ההשקעות מרווחיות גבוהה בכל התחומים: ברוקראז’, קרנות נאמנות, ניהול תיקים וחיתום. אולם התמורות בענף וכניסתם של הבנקים הביאה לירידה ברווחיות. במקביל, דמי הניהול בקרנות הנאמנות יורדים, תחום החיתום אינו פעיל כמעט ובניהול תיקים מעולם לא הרוויחו כסף. גם ההחמרות הרגולטוריות הביאו לכך שרווח של כ-20 מיליון שקל ‏(הרווח הממוצע של בית השקעות בשנה‏) אינו מהווה מספר משמעותי לחברת ביטוח שהרווח הממוצע שלה בשנה הוא 400-200 מיליון שקל. סגירת כלל פיננסים הביאה להפסקת הדימום.

2. תחום החיסכון ארוך הטווח בכלל ביטוח כולל את קופות גמל ‏(היקף נכסים של 35 מיליארד שקל‏), קרנות פנסיה ‏(30.8 מיליארד שקל‏) וביטוח חיים ‏(40 מיליארד שקל‏). נתח השוק שלה הוא כ-22%. בשנים האחרונות נהפך תחום החיסכון למרכיב עיקרי ברווחי חברות הביטוח, אולם הרווחיות בתחום זה נשענת על שוק ההון. התוצאה היא שהרווחיות של חברות הביטוח ‏(והמניות שלהן‏) נהפכו לסוג של אופציה על שוק ההון. כלומר, בשוק הון חיובי הן ייהנו מרווחיות גבוהה ואילו בשוק הון חלש הן ירשמו הפסדים. בנוסף לתנודתיות התחרות מביאה לכך שהתשואה שמשיגה החברה נהפכת לגורם קריטי בגיוס כספים נוספים - מה שתורם עוד יותר לרווח. משמעות הקשר הזה היא שלביצועים של מחלקת ההשקעות בחברת הביטוח השפעה גדולה על תוצאות החברה. מי שניהל את מחלקת ההשקעות בכלל ביטוח עד לאחרונה היה רועי יקיר, שעבר להפניקס. במקומו מונה שוקי בורשטיין, לשעבר מבנק לאומי. לבורנשטיין ניסיון בתחום עסקות נדל"ן, אך הוא חסר ניסיון בניהול השקעות.

גם מנהל הנוסטרו שי גרוס פרש ובמקומו מונה יוסי דורי. מי שנותר מהצוות הבכיר הוא ניר מרוז, יוצא מגדל. עכשיו צריך לראות כיצד יוביל בורנשטיין את הצוות החדש, והאם יצליח לשמור על רמת התשואות הטובה של יקיר. כלל ביטוח הובילה בטבלאות התשואה של הפנסיה בחמש שנים ובפוליסות הביטוח היא ממוקמת במקומות הראשונים.

3. בתחום הביטוח הכללי כלל היא חברת הביטוח השנייה בגודלה אחרי הראל. לפי אנליסט בדש ברוקראז’ מאיר סלייטר, "ב-2012 סך הצמיחה בפרמיות ברוטו של כלל היה 2.8% - לעומת 4.1% בממוצע של כל חברות הביטוח. היחידה שצמחה פחות היא מגדל. גם הרווח של ככל היה יפה: 230 מיליון שקל לפני מס - בזכות שוק ההון. ואולם, הרווחיות היחסית היתה נמוכה משל החברות האחרות. הרווחיות מהעתודות היתה 3% לעומת 3.3%-6.7% בחברות האחרות. עיקר הפגיעה נבעה מהרווחיות החיתומית".

לדברי סלייטר, תחום הביטוח הכללי מאופיין ברובו בעבודה מול סוכני ביטוח. כלל היא החברה המובילה בביטוחי דירות ומטענים. זו פעילות מוטת סוכנים והיא תצטרך לדעת לשמור על זה. "כשכהן נכנס אחד הדברים שהוא עשה היה לשפר את גמישות העבודה מול הסוכנים. בין היתר הוא הקים מערכת שתאפשר להם לסגור עסקת ביטוח באמצעות הטאבלטים, ללא צורך למלא טפסים".

4. תחום ביטוחי הבריאות הוא את אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של כלל. סלייטר אומר כי "ב-2012 הציגה החברה את הצמיחה הנמוכה ביותר בפרמיות - 11.2% לעומת 14% שהציג הסקטור. גם התוצאות היו טובות, אבל שיעור הרווחיות היה הנמוך בסקטור. אחת הסיבות העיקריות לכך היא עסקה עם מכבי, שבה הבטיחו לעמיתי מכבי בביטוח סיעודי תשואה של 4% צמוד על התיק. התיק צמח מחצי מיליארד שקל למיליארד שקל על היתרות שהעמיתים מפרישים לביטוח הסיעודי וזה פגע בתוצאות. ב-30 ביוני 2013 החוזה הזה נגמר. כלל חתמה על המשך העסקה, אבל ללא הבטחת התשואה", וכך הפחיתה את הסיכון ההשקעתי ואת ריתוק ההון ‏(כ-100 מיליון שקל‏) שההתחייבות לעמיתי מכבי דרשה.

תחום הביטוח הסיעודי מורכב לחברות הביטוח. בזכות הרפואה המתקדמת והיקרה והתארכות תוחלת החיים גדל הסיכון בתחום זה - בעיקר בגלל הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים שגבו פרמיות נמוכות מהנדרש. גם הפעם הוציא שריג לחברות הביטוח את הערמונים מהאש, ואסר על המשך מכירת ביטוחים סיעודיים קבוצתיים. ואולם הצורך בביטוח כזה רק גדל, וחברות הביטוח מעריכות כי תחום זה רק יצמח.

האסטרטגיה של כהן

איזי כהן לא רק פיטר עובדים והחליף כמעט את כל הצמרת הניהולית. הוא גם מיזג את כלל ביטוח בריאות לתוך כלל ביטוח, מכר את רוב החברות בכלל פיננסים וסגר את כלל מימון. כיום כלל זקוקה לשקט תעשייתי כדי להיכנס למסלול עסקים רגיל. כהן, כאיש ביטוח ותיק ובעל ניסיון של יותר מ-40 שנה בתחום, סימן את היעד האסטרטגי של כלל כהתרכזות בתחום הביטוח. הצמיחה העתידית מבחינתו טמונה במכירת כיסוי סיכונים כמו בריאות, רכב, דירה וחסכונות פנסיוניים שונים, ולא במכירת ביטוחי חיים כפי שהיה עד היום.

כלומר כל סוכן ביטוח צריך למכור יותר ביטוחים, וכדי למכור יותר כיסוי סיכונים צריך לפנות אל הלקוח הסופי, אל התא המשפחתי. כהן זכר את ההיסטוריה. בזמנו הוא ניהל חברת ביטוח המגן שמכרה רק ביטוח כללי. עם כניסתו של כהן לניהול החברה הוא החל למכור גם ביטוחי חיים. לצורך זה הוא יכול להישען על מערך סוכני הביטוח של החברה. יש לה צבא של 1,200 סוכני פרט ומאגר לקוחות של יותר מ-2 מיליון לקוחות. זה בסיס לא רע כדי להשיב את מגמת צמיחה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker